Češi vyvíjí superbezpečný čip. Bude základem pro kryptoměnovou peněženku Trezor

Bezpečný čip, do jehož návrhu se může podívat úplně kdokoliv, možná někomu nezní jako bezpečná cesta. Opak je ale pravdou. Právě otevřeností chce český startup docílit maximální bezpečnosti svého hardwaru. První kusy plánuje vyrobit už letos.

Čeští Tropic Square, kteří připravují prototyp plně auditovatelného čipu založeného na open source filozofii, chtějí letos zadat do výroby první prototyp čipu TROPIC01 (TRuly OPen Integrated Circuit), čímž získají první testovací vzorky pro ověření hlavních bezpečnostních parametrů. Čipy vynikají důrazem na bezpečnost, kterou otestují nejen experti z různých odvětví, ale netradičně také open source komunita. Použity budou v první řadě v kryptoměnové peněžence Trezor, pod níž jsou, stejně jako pod vznikem Tropic Square, podepsaní SatoshiLabs. Dále se český startup soustředí na rozšiřování technologického týmu a seznámení trhu se svým přístupem k problematice čip designu a hardwarové bezpečnosti.

Open source hardware jako nový trend

Zajímavý je na novém čipu také fakt, že díky open source návrhu bude mít kdokoliv přístup k technickým detailům. Každý tak může pomoci odhalit případné chyby a problémy, stejně jako může každý přispět k jeho vylepšení.

Obrázek: Češi vyvíjí superbezpečný čip. Bude základem pro kryptoměnovou peněženku Trezor

Čip TROPIC01 bude založený na architektuře RISC-V a hlavní výhodou má být jeho zvýšená bezpečnost. Nabídnout má funkce jako je bezpečné spouštění systému (Secure Boot) a technologii PUF. Foto: Pixabay

Pro bezpečné uchování citlivých dat nestačí v dnešní době pouze špičkové šifrování. Komplexní ochrany chceme docílit s využitím auditovatelného hardwaru, což je přesný opak standardu na dnešním trhu. Ten stojí primárně na utajování technických detailů, které však nevede k technicky bezpečným implementacím. Zatímco open source přístup je dnes v případě softwaru dlouhodobě znám širší veřejnosti, u hardwaru přichází tento trend pomaleji, ovšem nezvratně. Chceme stát v jeho čele, a proto svůj čip vyvíjíme s předními odborníky na krypto zabezpečení: zapojit se může komunita vývojářů a bezpečnostních expertů, ať už jako jednotlivci, nebo celé instituce,“ říká Evžen Englberth, CEO Tropic Square.

Bezpečnost čipu řešíme v každém aspektu designu. Open source a transparentnost je způsob, jak se bezpečné implementace dobrat a získat názory od skupiny expertů, které je nereálné mít všechny ve vlastním týmu. Právě možnost sdílení implementačních detailů je v tomto ohledu klíčová. V dnešní době je běžné, že se etičtí hackeři snaží napadnout bankovní systém nebo třeba automobil. My chceme tuto praxi zavést rovněž v chip designu, kde se tento přístup dosud neprosadil. Jde nám primárně o nastavení bariér, které útok dostatečně zkomplikují – tedy že se šance na úspěch bude limitně blížit nule. V našem podání je komplikace dána jednak matematicky na úrovni algoritmu, ale stejně důležitá je implementace, tak aby nebylo možné zjistit tajná data používaná při výpočtech. Toto můžeme udělat pro bezpečnost na bazální úrovni – na samotném čipu – a právě tento celostní přístup nám pomáhá maximálně eliminovat riziko u základních stavebních kamenů bezpečných systémů,“ dodává Jan Pleskač, CTO Tropic Square.

Bezpečný čip najde využití i v oblasti IoT

Čip vyvíjený firmou Tropic Square řeší potřebu bezpečného a transparentního fungování secure elementu, ať už jde o jeho šifrování, digitální identitu nebo autorizaci uživatele pro přístup do zařízení. Nový čip umožní vývoj bezpečnější elektroniky, ať už se jedná o zcela nový design, nebo bezpečnostní vylepšení. Zásadně tak zvýší ochranu daného hardwaru, například před útoky hackerů, nebo zabrání úniku osobních údajů.

Obrázek: Češi vyvíjí superbezpečný čip. Bude základem pro kryptoměnovou peněženku Trezor

Jan Pleskač (vlevo) a Evžen Englberth, zakladatelé Tropic Square. Foto: Se souhlasem Tropic Square

Přestože nový čip najde prvotní využití v kryptoměnové peněžence, Tropic Square se nevnímá jako společnost pouze pro jednoho odběratele. Svou budoucnost vidí všude tam, kde je například přítomný internet věcí, tedy kde zařízení komunikují s vnějším světem. Konkrétně může jít o telefony, hardwarové bezpečnostní klíče nebo dopravní prostředky. V souvislosti s tím rozšiřuje společnost i svůj tým expertů, který nyní čítá 15 špičkových vývojářů i odborníků na vývoj zakázkových čipů, vestavěného firmwaru a bezpečnosti.

Nepřehlédněte: Jak koupit bitcoin? Snadno, bez poplatků a především v České republice, za koruny, s českým kontem a platební kartou.

Zdroj: TZ Tropic Square

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků