Jsou bezpečné, výkonné a déle vydrží. LiFePO4 akumulátory mají vlastnosti, které jim mohou ostatní lithiové akumulátory závidět. V čem spočívají jejich hlavní výhody a kde nachází nejlepší využití?
Lithiové články s lepšími vlastnostmi
Akumulátory využívající ve svých elektrodách lithium jsou známy již od počátků 20. století. V poslední době se však stále častěji objevují nejrůznější modifikace této technologie, využívající například kombinace soli lithia s jinými sloučeninami, případně její polymery. Tyto nové alternativy lithiových akumulátorů pak dosahují jedinečných vodivostních i technických vlastností, díky čemuž nachází široké spektrum využití v nejrůznějších oblastech a zařízeních.
Z nejvýznamnějších skupin baterií na bázi lithia stojí jistě za zmínku lithium-polymerové (Li-Pol) akumulátory, které najdeme v drtivé většině malé elektroniky, tzn. v mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech, ale také noteboocích či powerbankách. Na podobném chemickém principu pak fungují také lithium-iontové (Li-Ion) články, které jsou díky svým parametrům nejčastěji využívány v klasických vyměnitelných bateriích. Lithium-železo-fosfátové (LiFePO4) si postupně razí cestu a mají řadu výhod.
Čím vynikají LiFePO4 akumulátory?
Lithium-železo-fosfátové (LiFePO4) akumulátory využívají elektrody složené z grafitové anody a katody tvořené právě směsnou fosfátovou solí železa a lithia. Díky tomu má výsledný akumulátor jedinečné vlastnosti, které udávají jeho možnosti užití. Mezi hlavní výhody LiFePO4 článků patří:
- vynikající vlastnosti – Zejména vysoký jmenovitý proud, minimální ztráty a robustnost v ohledu pomalého vybíjení; celková doba nabíjení je také výrazně kratší (v porovnání s olověnými (Pb) akumulátory je nabíjení článků až 5× rychlejší). Pro plné nabití shodné kapacity potřebují pouhou třetinu času oproti olověným akumulátorům.
- vysoká odolnost – Baterie je méně náchylná ke vzplanutí a také disponuje vyšší chemickou odolností pro případ poškození elektrolytem či jinými chemikáliemi tvořenými v procesu generace elektrického proudu.
- nízká hmotnost – Vysoký výkon vzhledem k hmotnosti, díky čemuž lze akumulátory využít mnohem efektivněji například v elektrických modelech či dopravních prostředcích.
- delší životnost – LiFePO4 články disponují možností opakovaného nabití a vybití v rádu několika tisíců cyklů. Oproti tomu Li-Ion a Li-Pol akumulátory mají životnost kolem 1 tisíce cyklů. Lithium-železo-fosfátové články tak vydrží fungovat klidně 10 a více let bez významné změny vlastností.
- ekologie – Výhodou je také jejich snadnější recyklace a fakt, že nevyužívají toxických prvků, jako je kobalt.
Baterie, nebo akumulátor? Hlavním rozdílem mezi baterií a akumulátorem je v možnosti dobíjení. Akumulátor můžeme na rozdíl od baterie opakovaně dobíjet. V Česku jsou však oba výrazy často zaměňovány a lidé jsou zvyklí používat oba výrazy.
Kde narazíte na LiFePO4 baterie?
Právě LiFePO4 články totiž mohou najít své využití v zařízeních, na které vlastnosti Li-Ion a Li-Pol akumulátorů zkrátka nestačí. Do budoucna se mohou stát hlavním druhem baterií využívaných v oblasti elektromobility. Právě v tomto odvětví technologií totiž začal jejich současný výzkum a vývoj. Již nyní jsou k dostání například motory firmy ePropulsion, která se zaměřuje na elektrický pohon lodí a člunů, a používá ve svém řešení právě LiFePO4 akumulátory. Z automobilek pak stojí za zmínku automobilka Tesla Motors, kteří oznámili použití LiFePO4 akumulátorů do nejnovějších modelů řad 3 a Y.
Lithium-železo-fosfátové články tak mohou přinést nové možnosti na trh elektromobilů, ale také jiných odvětví průmyslu využívajících lehké, výkonné a odolné zdroje elektrické energie s dlouhou životností. V dohledné době se na inSmart.cz můžete těšit např. na testy bateriových napájecích stanic s LiFePO4 články, které jsou ideální jako nouzový zdroj elektřiny, kdy dokáží napájet klidně i celou domácnost.
Proč porovnáváte LiFePo s Pb Aku, proč ne s LiIon?
Dobrý den, v textu je srovnání s olověnými akumulátory uvedeno v části týkající se délky nabíjení baterie, kde je vidět skutečně několikanásobně vyšší rychlost. Oproti tomu při porovnání LiFePO4 a LiIon je mnohdy doba nabíjení spíše srovnatelná. Pro názornost byla tedy v této části textu použita baterie olověná. Díky za… Číst více »
Nic jineho uz nekupuji.Jinak ve vyvoji jsou uz i sirnate baterie ktere LiFePo 4 baterky zcela zastini ve spouste vlastnosti.Hezky den.
Dobrý den,
zajímalo by mě zda se prosazuje tento typ (LiFe Po) akumulátoru i u velkých energetických řešení?
A v případě, že ne tak proč?
Člověče, máte v tom guláš. Lithium-iontové baterie jsou i LiFePo4 i Li-polymerové. Něco si o tom nastudujte a pak článek opravte, jinak si umělá „inteligence“ článek naindexuje a bude jako pravdu šířit dál a já se utluču do hlavy. Trochu to usnadním, našel jsem vám článek, kde je rozdělení popsáno… Číst více »
Řekl bych, že rozdíl mezi baterií a akumulátorem není v možnosti dobíjení. To je rozdíl mezi primárním článkem a akumulátorovým článkem. Baterie je složena z několika článků a může být primární (nenabíjecí) nebo akumulátorová (dobíjecí).
Dobrý den, zakoupil jsem v rámci setu solární elektrárny, baterii LiFeYPO4 48V,2,88kWh včetně Smart BMS(hlídání jednotlivých článků) v červenci 2022. Při dodržení všech pokynů tj. např. odstavení dobíjení při max. napětí nebo vybíjení min. napětí (či teploty) u jakéhokoliv z článků, došlo po roce k poklesu kapacity baterie cca. na… Číst více »