Potvrzeno. Nový inteligentní senzor kvality vzduchu od IKEA se začne prodávat už v dubnu

Rouška tajemství, která donedávna halila informace o multifunkčním senzoru VINDSTYRKA z dílny výrobce bytových doplňků IKEA, se pomalu poodkrývá. Zařízení nyní dostává konkrétní podobu i parametry.

Pravděpodobně nejznámější švédská společnost IKEA se již nějakou dobu postupně vzdaluje od výhradního zaměření pouze na výrobu nábytku, a v posledních letech představuje také celou řadu dalších myšlenek, kterými se snaží rozšířit svůj sortiment. Již dříve jsme tak měli možnost se přesvědčit, že to firma s podporou chytrých zařízení a jejich sjednocení do společného konceptu myslí vážně. Nyní IKEA přináší na trh další novinku – chytrý senzor ovzduší VINDSTYRKA.

Od oznámení, že společnost toto zařízení vyvíjí, uplynulo několik týdnů, během nichž však společnost příliš detailů o senzoru neposkytla. Fotografie údajného výrobku měly pocházet z uniklých informací a parametry přístroje tak byly odhadovány pouze na základě vzhledu tohoto zařízení.

Obrázek: Potvrzeno. Nový inteligentní senzor kvality vzduchu od IKEA se začne prodávat už v dubnu

Zařízení VINDSTYRKA je oficiálně potvrzeno. Mělo by se jednat o víceúčelový monitorovací senzor kvality ovzduší v domácnosti. Zdroj: Se souhlasem IKEA

Nyní však VINDSTYRKA dostává konkrétnější obrysy. IKEA se svým novým senzorem snaží poukázat zejména na to, že znečištěný vzduch je skutečně globálním problémem, který je nutné řešit. Právě monitorování kvality vzduchu v domácnostech je tak podle vedení společnosti cestou, kterou IKEA nabízí svým zákazníkům. V kombinaci s konceptem chytrých zařízení a využití estetického designu by tak mělo jít o všestranného pomocníka, který se hodí do každého domu či bytu.

Senzor VINDSTYRKA by se tak měl kromě měření standardních hodnot (teplota, vlhkost vzduchu) zaměřit i na detekci pevných částic, zejména těch s označením PM2.5, tedy takových, které dosahují velikosti 1,0-2,5 mikrometru. Díky tomu jsou snadno vdechnutelné, a patří tak mezi nejškodlivější částice pro lidské zdraví. Právě hodnotu obsahu PM2.5 pak bude VINDSTYRKA zaznamenávat.

Dalším důležitým prvkem bude měření hladiny TVOC, tedy koncentrace těkavých organických látek, kam se řadí nejrůznější plyny a aerosoly, které ve vzduchu běžně nemusíme rozpoznat.

Většina senzorů od IKEA zatím nebyla valné kvality. Důvodem je cena, která je nesrovnatelná s kvalitnějšími senzory firem typu Sensirion, které využívá např. česká firma GARNI. Jako základní ukazatel teoreticky postačí, ale často nedokáží změřit menší koncentrace znečištění a ukazují až opravdu vysoké hodnoty.

Integrace zařízení do chytré domácnosti

IKEA nabízí u nového senzoru propojení se systémem DIRIGERA, který společnost nabízí jako alternativu k běžným asistentům a rozbočovačům pro chytrou domácnost. Toto propojení nabízí nové možnosti. Senzor VINDSTYRKA by pak měl jít například nastavit tak, aby dokázal komunikovat s čističkou vzduchu – v tomto ohledu IKEA disponuje zařízením STARKVIND, které je k dostání buď jako samostatná čistička či jako součást stolku – a upravovat kvalitu ovzduší v domácnosti na základě změřených dat.

Obrázek: Potvrzeno. Nový inteligentní senzor kvality vzduchu od IKEA se začne prodávat už v dubnu

Senzor by měl zákazníky lákat zejména na decentní a elegantní provedení, řadu funkcí a čistý vzhled. Zdroj: Se souhlasem IKEA

Z nových informací však vyplývají i nedostatky. Vypadá to, že senzor nebude disponovat detektorem oxidu uhličitého, jehož úroveň v ovzduší bezpochyby je jedním z ukazatelů čistého prostředí. Konkurovat sofistikovanějším zařízením by však snímač VINDSTYRKA mohl zejména přijatelnou cenou, kterou IKEA stanovila na baťovských 999 Kč. Do kamenných obchodů i do e-shopu zamíří v dubnu roku 2023.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu