Potvrzeno. Nový inteligentní senzor kvality vzduchu od IKEA se začne prodávat už v dubnu

Rouška tajemství, která donedávna halila informace o multifunkčním senzoru VINDSTYRKA z dílny výrobce bytových doplňků IKEA, se pomalu poodkrývá. Zařízení nyní dostává konkrétní podobu i parametry.

Pravděpodobně nejznámější švédská společnost IKEA se již nějakou dobu postupně vzdaluje od výhradního zaměření pouze na výrobu nábytku, a v posledních letech představuje také celou řadu dalších myšlenek, kterými se snaží rozšířit svůj sortiment. Již dříve jsme tak měli možnost se přesvědčit, že to firma s podporou chytrých zařízení a jejich sjednocení do společného konceptu myslí vážně. Nyní IKEA přináší na trh další novinku – chytrý senzor ovzduší VINDSTYRKA.

Od oznámení, že společnost toto zařízení vyvíjí, uplynulo několik týdnů, během nichž však společnost příliš detailů o senzoru neposkytla. Fotografie údajného výrobku měly pocházet z uniklých informací a parametry přístroje tak byly odhadovány pouze na základě vzhledu tohoto zařízení.

Obrázek: Potvrzeno. Nový inteligentní senzor kvality vzduchu od IKEA se začne prodávat už v dubnu

Zařízení VINDSTYRKA je oficiálně potvrzeno. Mělo by se jednat o víceúčelový monitorovací senzor kvality ovzduší v domácnosti. Zdroj: Se souhlasem IKEA

Nyní však VINDSTYRKA dostává konkrétnější obrysy. IKEA se svým novým senzorem snaží poukázat zejména na to, že znečištěný vzduch je skutečně globálním problémem, který je nutné řešit. Právě monitorování kvality vzduchu v domácnostech je tak podle vedení společnosti cestou, kterou IKEA nabízí svým zákazníkům. V kombinaci s konceptem chytrých zařízení a využití estetického designu by tak mělo jít o všestranného pomocníka, který se hodí do každého domu či bytu.

Senzor VINDSTYRKA by se tak měl kromě měření standardních hodnot (teplota, vlhkost vzduchu) zaměřit i na detekci pevných částic, zejména těch s označením PM2.5, tedy takových, které dosahují velikosti 1,0-2,5 mikrometru. Díky tomu jsou snadno vdechnutelné, a patří tak mezi nejškodlivější částice pro lidské zdraví. Právě hodnotu obsahu PM2.5 pak bude VINDSTYRKA zaznamenávat.

Dalším důležitým prvkem bude měření hladiny TVOC, tedy koncentrace těkavých organických látek, kam se řadí nejrůznější plyny a aerosoly, které ve vzduchu běžně nemusíme rozpoznat.

Většina senzorů od IKEA zatím nebyla valné kvality. Důvodem je cena, která je nesrovnatelná s kvalitnějšími senzory firem typu Sensirion, které využívá např. česká firma GARNI. Jako základní ukazatel teoreticky postačí, ale často nedokáží změřit menší koncentrace znečištění a ukazují až opravdu vysoké hodnoty.

Integrace zařízení do chytré domácnosti

IKEA nabízí u nového senzoru propojení se systémem DIRIGERA, který společnost nabízí jako alternativu k běžným asistentům a rozbočovačům pro chytrou domácnost. Toto propojení nabízí nové možnosti. Senzor VINDSTYRKA by pak měl jít například nastavit tak, aby dokázal komunikovat s čističkou vzduchu – v tomto ohledu IKEA disponuje zařízením STARKVIND, které je k dostání buď jako samostatná čistička či jako součást stolku – a upravovat kvalitu ovzduší v domácnosti na základě změřených dat.

Obrázek: Potvrzeno. Nový inteligentní senzor kvality vzduchu od IKEA se začne prodávat už v dubnu

Senzor by měl zákazníky lákat zejména na decentní a elegantní provedení, řadu funkcí a čistý vzhled. Zdroj: Se souhlasem IKEA

Z nových informací však vyplývají i nedostatky. Vypadá to, že senzor nebude disponovat detektorem oxidu uhličitého, jehož úroveň v ovzduší bezpochyby je jedním z ukazatelů čistého prostředí. Konkurovat sofistikovanějším zařízením by však snímač VINDSTYRKA mohl zejména přijatelnou cenou, kterou IKEA stanovila na baťovských 999 Kč. Do kamenných obchodů i do e-shopu zamíří v dubnu roku 2023.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?