Indie na konci minulého týdne zahájila operaci sloužící k vynesení 36 družic společnosti OneWeb, která si klade za úkol pokrýt celosvětovou poptávku po internetovém připojení. Podaří se projektu naplnit své cíle?
Indická kosmická agentura (ISRO) v nedávné době oznámila spolupráci s anglickou společností OneWeb podnikající v oblasti telekomunikací a satelitního připojení. Jejich společným cílem byla vesmírná mise s úkolem vynést na oběžnou dráhu Země systém družic, který by měl zajistit pokrytí internetovou sítí na většině planety.
OneWeb chce satelitní IoT internet pro všechny
Právě globalizace internetového připojení je hlavní myšlenkou společnosti OneWeb. Plány na realizaci tohoto plánu zahájila firma již v roce 2019, kdy zahájila sériovou výrobu stovky k tomuto účelu navržených družic, a provedla také první testy satelitů na oběžné dráze, kam zařízení vynesla kosmická loď Sojuz.
Původní plánovaný start další části mise v březnu 2022 byl zrušen v důsledku nejisté situace ohledně války na Ukrajině. Společnost OneWeb totiž ohledně vypouštění svých družic na orbitu původně spolupracovala s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos, která pro tento projekt poskytovala rakety Sojuz. Z politických důvodů však došlo k přerušení této spolupráce, a OneWeb se následně rozhodl spojit síly s ISRO, potažmo s její dceřinou společností NewSpace India Ltd. (NSIL), která se ambiciózního projektu ujala. Následně byl pak stanoven nový termín startu mise, který připadl na konec října 2022.
I přes nepřízeň situace spojenou s přechodem spolupráce z Ruska do Indie zůstává vedení společnosti OneWeb optimistické, a v roce 2023 plánuje aktivaci téměř 650 satelitů, které by měly zajistit globální internetové IoT pokrytí. Již nyní zajišťuje tyto služby pro většinu severních oblastí zeměkoule. Poslední mise je v pořadí již 14. cestou jejích družic na oběžnou dráhu Země. Postupně se tak 150kilogramové satelity uspořádají do sítě 12 prstenců po 49 družicích ve výšce 1200 km.
Indie míří mezi vesmírnou elitu
Spolupráce OneWeb a ISRO navíc není přínosná pouze pro telekomunikačního giganta, ale také pro samotný indický vesmírný program. Říjnová mise byla prvním komerčním letem rakety LVM3, kterou ISRO dlouhodobě vyvíjela. Tato loď byla totiž doposud vyhrazena pouze vládním letům. Raketa LVM3 23. října ve 12:07 úspěšně odstartovala z ostrovního kosmodromu Šríharikota.
Úspěch společné mise tak přinesl na trh komerčních letů do vesmíru dalšího významného hráče, kterým je právě Indie. Doposud se totiž místnímu vesmírnému programu dařilo vynášet do kosmu spíše menší satelity, a podaří-li se ISRO spolupráci se společností OneWeb udržet, může si tak vydobýt významné postavení na pozici celosvětových agentur pro kosmonautiku a aeronautiku.