Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Robotický vysavač od českého výrobce mluví česky a slibuje poctivý úklid domácnosti. V rámci dlouhodobého testu jsme se podívali na ION Charles od značky Niceboy. Jak se české značce chytré elektroniky podařil její první laserově naváděný robotický vysavač?

ION Charles i9 je na českém trhu od konce minulého roku. Niceboy tehdy představil hned trojici chytrých robotických vysavačů napříč cenovými kategoriemi. Nejvyšším modelem výrobce je právě ION Charles i9 s cenovkou kolem 10 000 Kč a taktéž i nejlepší výbavou. Samotný fakt, že jde o laserově (LiDARem) naváděný vysavač říká, že jde přinejmenším o model střední třídy. Roboti s LiDARem bývají při pohybu v místnostech přesnější, rychlejší a lépe se vyhýbají některým větším překážkám. Jak se značce Niceboy vstup mezi výrobce robotických vysavačů povedl?

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

ION Charles i9 si s vámi pokecá česky a co se úklidu týče, nevede si vůbec špatně. Má ale i řady neduhů. Foto: Se souhlasem Niceboy

Řada Niceboy ION je řadou produktů pro chytrou domácnost. Najdeme tam chytrou zásuvku, žárovky, osobní váhu, zubní kartáček či chytrou konvici.

Obsah balení

Vysavač zákazník dostane v kartonovém balení, které nezklame svým obsahem. Nachází se v něm vedle vysavače samotného také náhradní vytírací mop či speciální nástavec pro vysávání. Oproti konkurenci v podobě např. Xiaomi nechybí náhradní spotřební materiál v podobě bočních kartáčků, mopu a HEPA filtru.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Balení vysavače je opravdu bohaté. K dispozici jsou v něm i náhradní filtry a kartáčky. Foto: Se souhlasem Niceboy

V balení najdete:

 1. Robotický vysavač s osazeným hlavním kartáčem a 450ml nádobkou na nečistoty s osazeným HEPA filtrem.
 2. Boční kartáčky, které je nutné nasadit.
 3. Nabíjecí základnu.
 4. Napájecí kabel s evropskou zástrčkou.
 5. 450ml nádržku pro mopování s pratelnou utěrkou z mikrovlákna.
 6. Návod k použití.
 7. Náhradní boční kartáčky.
 8. Náhradní HEPA filtr.
 9. Čistící kartáček s břitem.
 10. Nástavec pro vysávání koberců s dlouhým vlasem apod.

Parametry se vyrovná konkurenci

Vysavač váží 4,8 kg a má rozměry 34,6 × 9,9 × 34 cm (včetně věžičky s laserovou navigací). Uvnitř těla se nachází motor o sacím výkonu 2500 Pa, což je dnes u robotických vysavačů průměrná hodnota. Pro dostatečnou výdrž při úklidu osadil výrobce vysavač akumulátorem s kapacitou 5 000 mAh a vystačí tedy na úklid plochy o rozloze přibližně 150 m2 na jediné nabití.

Pro orientaci v prostoru vysavač využívá laserovou navigaci s LiDARem ukrytým ve věžičce na horní části. Jde o přesný a rychlý typ navigace. Laser doplňují infra senzory v přední části zařízení a na spodní straně, kde slouží k detekci koberců a schodů. Díky senzorům je vysavač rychle schopný naskenovat místnosti a uložit je v podobě přehledné mapy rozdělené na zóny (místnosti).

Po designové stránce jde o klasický laserově navigovaný robotický vysavač. Vyrobený je z kvalitního matného plastu, přičemž věžička s LiDARem je zdobena lakem, který vytváří efektní odlesky. Někoho možná překvapí, že věžička s laserem se nenachází na přední straně u kartáčků, ale naopak na straně zadní. Tím a vkládáním nádržky na vodu místo nádobky na nečistoty se vysavač konstrukčně asi nejvíce liší od konkurence. Na horní straně se zároveň nachází dvojice ovládacích tlačítek pro zapnutí/vypnutí vysávání a vyslání povelu pro návrat do nabíjecí stanice. Pro konkrétní nastavení je zde aplikace pro chytrá mobilní zařízení Niceboy ION.

Česky a s rychlou navigací

Vysavač je vybaven reproduktory pro informování uživatele o stavu úklidu. Ty jsou příjemně hlasité a s čistým zvukem. Závidět by je mohly i dražší modely konkurence. Příjemný je vedle angličtiny také český a slovenský mužský hlas. Snadno si tak zvyknete, že máte doma pomyslného sluhu Charlese, který informuje o průběhu úklidu a svých potřebách. Zvuky lze samozřejmě dle potřeby i vypnout či ztlumit.

Po prvním nabití a jednoduchém spárování s Wi-Fi sítí lze začít s úklidem. Ten lze zapnout buďto manuálně stisknutím tlačítka na vysavači, přes mobilní aplikaci pro Android a iOS či přes funkci plánování úklidu. Při prvním úklidu je dobré vysavači domácnost trošku připravit, aby se dostal bez potíží do všech míst, která je zapotřebí zmapovat. Konkrétní rady a tipy najdete v článku příprava domácnosti na úklid robotickým vysavačem.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Po odklopení víka se vedle dolních tlačítek objeví ještě tlačítko pro restart zařízení. Foto: Redakce inSmart.cz

Díky laserové navigaci vysavač během prvních sekund okamžitě získá poměrně přesnou mapu místnosti, ve které se nachází. V tom je velká výhoda LiDARu. Postupně si projede celou domácnost, uklidí ji a vrátí se do dokovací stanice. Při úklidu je vysavač pečlivý a velmi dobře si poradí s koberci s délkou vlasu do cca 2 cm a 15 mm vysokými prahy. V případě problémů vysavač uživatele upozorní uživatele zvukovou výstrahou a notifikací na mobilním zařízení. Stejně tak informuje o začátku a konci úklidu.

Po úspěšném úklidu získáte k dispozici přehlednou mapu domácnosti, kterou můžete dále upravovat, rozdělovat jednotlivé místnosti apod.

Ačkoliv úklid probíhá bez vynechávání míst, vysavač poměrně špatně snáší přenášení do jiných místností či nepatrné posuny dokovací stanice. Situace se po aktualizacích firmwaru nicméně zlepšila a nyní již na podobné situace nutně nereaguje smazáním mapy, což bylo uživatelsky nepříjemné. Pro úplné zapamatování mapy je připravena funkce „Správa místností“, kde lze mapu manuálně uložit. I v případě jejího zapomenutí přesunutím do neznámého prostoru je tak možné mapu opět načíst. Vysavač díky tomu po přesunu na původní místo nemusí prostor znovu skenovat. Ideální toto řešení není, ale nakonec vlastně funguje.

ION Charles i9 může buďto vysávat, nebo vytírat mopem. Je to dáno speciální nádobkou na vodu, která se umisťuje místo nádobky na nečistoty. Obojí zároveň bohužel není možné, ale to nutně nemusí vadit. Když jsme vysavač začínali testovat, funkci rozpoznání koberců neměl. Nyní ji díky aktualizaci firmwaru získal a na koberci dokáže automaticky zvýšit výkon.

Mobilní aplikace v češtině

Niceboy pro své robotické vysavače a chytrou domácnost připravil aplikaci Niceboy ION, která je k dispozici pro iOS a Android zařízení. Aplikace je příjemně jednoduchá a především je česky. V oblasti překladu předčí ION i konkurenci v podobě oblíbených vysavačů od Xiaomi, které bohužel na českou aplikaci a hlasy vysavače stále čekají.

V aplikaci lze po připojení vysavače nastavovat základní parametry úklidu. Na výběr jsou 3 módy výkonu sání a 3 stupně vlhkosti hadříku pro mopování. Nechybí funkce, jako zapnutí vysávání na dálku, manuální ovládání (robota můžete používat jako netradiční autíčko na vysílačku) či plánování úklidu na konkrétní časy.

Překvapilo nás měření životnosti spotřebního materiálu, který se podle aplikace opotřebovává až nesmyslně rychle. To však následně vysvětlil výrobce, podle kterého jde spíše o informaci ohledně nutné údržby a vyčištění vysavače, než o výzvu k nákupu nových filtrů a kartáčků. To je však zbytečně matoucí a určitě by šlo vyřešit lépe (konkurence ukazuje skutečně odhadovanou životnost materiálu a nikoliv dobu do nutného vyčištění.

Pravděpodobně nejdůležitější částí aplikace je „Správa místností“, kde lze upravit naskenované prostory, přidat virtuální zdi, zakázané oblasti a v případě potřeby rozdělit či sloučit jednotlivé místnosti. Detekce koberců je zapnutá automaticky a v aplikaci ji zapnout či vypnout nelze. Aplikaci lze vytknout máloco (možná místy nedokonalé překlady) a mile nás překvapila především jednoduchým rozhraním a podporou češtiny.

Kvalita vysávání

ION Charles i9 při vysávání používá trojici kartáčů. Dvojice bočních se stará o nahánění nečistot z míst kolem stěn a v prostoru před hlavní rotující kartáč. Odsud jsou následně nečistoty nasáty do nádobky s nečistotami, kde jsou od vzduchu odfiltrovány HEPA filtrem.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Dvojice předních kartáčů se stará o nahrnutí smetí k hlavnímu kartáči. Foto: Redakce inSmart.cz

Výkon 2 500 Pa je naprosto dostatečný a díky kartáčkům vysavač sebere ze země i těžší nečistoty. Pro ty si klidně dojede přes prahy vysoké 1,5 cm, přičemž díky laserové navigaci mu nevadí tma a šero. Vyšší prahy už vysavač nezvládne a v průběhu vysávání do nich naráží odpruženým nárazníkem.

Na náš vkus narážel ION Charles i9 do okolních objektů a nábytku více než je zdrávo a více než konkurenční vysavače. Vzhledem k laserové navigaci a senzorům jde pravděpodobně o nedokonalost softwarovou, kterou by mohl výrobce snadno vyřešit. Stačilo by přinejmenším, aby vysavač nenarážel do objektů takovou silou, ale pouze si něžněji překážku „oťukal“. Ani po téměř roce testování a několika aktualizacích se však situace nezměnila natolik, abychom mohli vyhýbání objektům pochválit.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Vysavač se díky nedokonalému softwaru občas dostane do situace, kdy kvůli narážení do věcí něco shodí a následně se zamotá. Zde třeba shodil koš se špinavým prádlem a následně se zamotal do tepláků. Foto: Redakce inSmart.cz

Velmi dobře si ION Charles i9 poradil i s vlasy a nečistotami v koberci. Koberec s vlasy do 2 cm zvládá bez problémů, delší mu už dělají problém. Pro takové případy pak slouží zakázané zóny a virtuální zdi.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Nechybí spotové čištění, zigzag mód či úklid kolem stěn. Foto: Se souhlasem Niceboy

Je až překvapivé, kolik díky své pečlivosti dokáží robotické vysavače sebrat ze země nečistot. Velká prachová nádoba o objemu 450 ml je dostatečně velká a příjemně nás překvapil konstrukční prvek v podobě štětečku na vyčištění nádobky uchyceném přímo na ní. Jde o malý zlepšovák, který ohromně pomáhá.

Mopování

Mop robotického vysavače se nasazuje tradičně ze zadní strany. Jinak je tomu v případě nádržky na vodu. Ta se u testovaného modelu vkládá místo nádržky na nečistoty, tedy do vnitřku robota. Vodu je do nádržky potřeba nejdříve nalít a následně až vkládat do vysavače, aby náhodou nedošlo k vylití do útrob přístroje.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Mop se jednoduše připevní na spodní stranu vysavače. Nádržka se po naplnění vodou vkládá místo nádržky na nečistoty. Foto: Redakce inSmart.cz

Výhodu má toto řešení ve velikosti nádržky, která má objem 450 ml, tedy stejně, jako nádržka na nečistoty. To je proti většině modelů konkurence nadstandard a pokud vám jde o setření co největší plochy, má velká nádržka výhody. Faktem ale zůstává, že kvůli nutnosti manuálního praní mopu tak velkou nádržku příliš často neoceníte. Škoda také je, že nemůžete zároveň mopovat a vysávat.

Obrázek: Český sluha vysaje a vytře: Recenze robotického vysavače Niceboy ION Charles i9

Vysavač je velmi kvalitně zpracovaný. Dobrý dojem kazí nedotažený software. Foto: Redakce inSmart.cz

Závěr aneb když toužíte po češtině

Za 9 999 Kč, za které se robotický vysavač nyní prodává, nejde o vyloženě špatnou koupi. V konkurenci chytrých modelů od Xiaomi, Roborocku či třeba značek Tesla to však vysavač nemá jednoduché. Niceboy přidal k vysavači bohaté balení, produkt je kvalitně zpracovaný a v přehledných scénách vysavač určitě neurazí. Úklid v místech, kde je spousta překážek, nebo např. hračky poházené na zemi jsou však pro Charlese problematické. Do věcí bude narážet a v horším případě se do nich zamotá.

Potěší však kvalitním hlasem v češtině, robustním zpracováním a neurazí ani aplikace. Pokud navíc máte vícero chytrých produktů od značky Niceboy, dává ovládání z jedné aplikace smysl. Pokud byste si navíc měli vybrat, jestli sáhnout po novice v podobě Niceboy ION Charles i8, která se i přes obyčejnou gyroskopickou navigaci prodává za vysokých 8 000 Kč, je ION Charles i9 jasnou volbou.

Výhody:

 • Český a slovenský hlas.
 • Kvalitní reproduktor.
 • Povedený design.
 • Přehledná aplikace.
 • Zvládá i vyšší prahy kolem 2 cm.
 • Možnost vypnutí diod a zvuků.
 • Podpora hlasových asistentů Amazon Alexa a Google Assistant.
 • Jako většina robotických vysavačů posbírá až překvapivé množství bordelu.

Nevýhody:

 • Nezvládá vysávat a mopovat zároveň. Vzhledem ke kvalitě vytírání většiny robotických vysavačů (spíše stírání) je to škoda a plýtvání časem.
 • Aplikace má své mouchy.
 • Firmware vysavače není odladěný, z čehož plyne řada problémů.
 • Práce s mapami není 100%, vysavač sem tam zapomíná.
 • Vysavač až příliš často naráží do objektů, které by měl vzhledem k pokročilé navigaci bez problémů vidět. Interakce s překážkami by mohla být chytřejší. Bohužel nepomohla ani aktualizace.
 • V průběhu testu vysavač opakovaně přišel o mapu.
 • U nabíjecí stanice si nemůžete vybrat, z jaké strany do ní kabel povede.
 • Obsah balení - 95%
  95%
 • Uživatelská přívětivost - 85%
  85%
 • Chytré funkce - 75%
  75%
 • 80 - 90%
  90%
 • Pečlivost úklidu - 75%
  75%
 • Výdrž na baterii - 80%
  80%
83%

Shrnutí

Za 7 999 Kč, za které se robotický vysavač nyní prodává, nejde o vyloženě špatnou koupi. V konkurenci chytrých modelů od Xiaomi, Roborocku či třeba značek Tesla to však vysavač nemá jednoduché. Niceboy přidal k vysavači bohaté balení, produkt je kvalitně zpracovaný a v přehledných scénách vysavač určitě neurazí. Úklid v místech, kde je spousta překážek, nebo např. hračky poházené na zemi jsou však pro Charlese problematické. Do věcí bude narážet a v horším případě se do nich zamotá.

Potěší však kvalitním hlasem v češtině, robustním zpracováním a neurazí ani aplikace. Pokud navíc máte vícero chytrých produktů od značky Niceboy, dává ovládání z jedné aplikace smysl. Pokud byste si navíc měli vybrat, jestli sáhnout po novice v podobě Niceboy ION Charles i8, která se i přes obyčejnou gyroskopickou navigaci prodává za vysokých 6 000 Kč, je ION Charles i9 lepší volbou.

Na trhu jsou ale lepší modely od konkurence v čele s Xiaomi, které vám budou sloužit lépe a snáze na ně seženete spotřební materiál. Vzhledem k často nesmyslnému narážení do objektů bychom vysavač spíše nedoporučili.

Klady

 • Český a slovenský hlas.
 • Kvalitní reproduktor.
 • Kvalitní zpracování.
 • Povedený design.
 • Přehledná aplikace.
 • Zvládá i vyšší prahy kolem 2 cm.
 • Možnost vypnutí diod a zvuků.
 • Podpora hlasových asistentů Amazon Alexa a Google Assistant.
 • Jako většina robotických vysaavač posbírá až překvapivé množství bordelu.

Zápory

 • Vyšší cena.
 • Nezvládá vysávat a mopovat zároveň. Vzhledem ke kvalitě vytírání většiny robotických vysavačů (spíše stírání) je to škoda a plýtvání časem.
 • Aplikace má své mouchy.
 • Firmware vysavače není odladěný, z čehož plyne řada problémů.
 • Práce s mapami není 100%, vysavač sem tam zapomíná.
 • Vysavač až příliš často naráží do objektů, které by měl vzhledem k pokročilé navigaci bez problémů vidět. Interakce s překážkami by mohla být chytřejší. Bohužel nepomohla ani aktualizace.
 • V průběhu testu vysavač opakovaně přišel o mapu.
 • U nabíjecí stanice si nemůžete vybrat, z jaké strany do ní kabel povede.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty