Bude Mastodon novým Twitterem?

Pokud jste aktivním uživatelem Twitteru, nebo možná i když jím nejste, určitě jste zaznamenali změnu majitele – nově je “vlastníkem” této populární sociální sítě podnikatel Elon Musk.

Jelikož se mezi uživateli Twitteru těší nepříliš dobré pověsti, vášnivé reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Lidé se začali obávat změn, které “jistojistě” nastanou, načež se pustili do vášnivých diskusí, na kterou další sociální síť přesunou svou aktivitu. Nejčastěji skloňovanou je Mastodon.

Co je Mastodon a jak funguje?

Sami správci sítě v úvodních informacích upozorňují, že jde o mikroblogovou platformu, která má určité podobnosti právě s Twitterem či Tumblr, ale rozhodně se o klon Twitteru nejedná, naopak je prý Mastodon dokonce mnohem zajímavější.

Nejedná se o žádného nováčka – jeho první podoba vykoukla na světlo světa již v roce 2010, tedy pouhé 4 roky po prvním tweetu.

Mastodon není typická sociální síť. Je to v podstatě několik tisícovek nezávislých stránek, takových mikro sociálních sítí, nazývaných Mastodon Instances. Každá má svůj vlastní server, vlastní správce, pravidla, uživatele a tím i komunitu. Je to takový vesmír navzájem (ne)propojených mikrostránek, které se vyskytují na jedné platformě.

Uživatelé jedné instance můžou interagovat s uživateli jiných instances. Je to v podstatě jako e-mail – i ze Seznamu můžete poslat e-mail na Centrum. Správce každé mikrostránky může zablokovat uživatele nejen své, ale i cizí instance, stejně jako instanci samotnou – například pokud je zde příliš mnoho trollů.

V praxi se vše má tak, že neexistuje jedno centralizované přihlašovací místo na Mastodon. Nejprve si musíte vybrat server, kde si založíte účet. Pak vidíte jen příspěvky na něm a pak příspěvky lidí, které sledujete – ti ale už můžou být na libovolném jiném Mastodon serveru, protože si umí předávat informace mezi sebou.

Chcete provozovat vlastní Twitter?

Mastodon je pro každého. Každý může vytvořit, spravovat a upravovat vlastní mikrostránku. Tvůrci neuvalili na tuto stránku žádné ochranné známky – jejich vizí je opravdu nezávislá, svobodná a každému přístupná platforma, na jejímž vylepšení a chodu se může podílet kdokoliv. Naopak vaše osobní data budou dostupná jen tomu, jehož instance a tím i server se rozhodnete využívat.

Vytvořit svou mikrosocku může kdokoliv, kdo je v tomto směru trochu technicky zdatný. Jedná se sice o software, který je dostupný a přístupný všem, za hosting na serveru a nákup domény budete pravděpodobně obráni o nějakou tu korunu – v závislosti na technické konfiguraci a počtu uživatelů se může jednat o pár stovek dolarů ročně, ale vyšplhat se může i na několik tisíc. Spoustu stránek je dotovaných z crowfundingu, některé ale po uživatelích chtějí drobný poplatek za připojení a užívání, aby správci zvládli pokrýt veškeré poplatky. Na této platformě nenajdete žádné reklamy (nebo byste aspoň neměli), jiná cesta než platit z vlastní (a cizí) kapsy tedy zřejmě není.

Obrázek: Bude Mastodon novým Twitterem?

Mastodon je k dispozici zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem. Foto: Se souhlasem Mastodon

Pokud ale nechcete vlastní server provozovat, ale jen se chcete připojit podobně jako k účtu na Twitteru, je registrace většinou zdarma a účet si na Mastodon může založit každý.

Jak si vybrat instance?

Jelikož se jedná o nezávislé stránky, každá může být úplně jiná. Pokud se přidáte ke stránce francouzských veganů, můžete očekávat, že se bude většina příspěvků odehrávat ve francouzštině a že za příspěvky krvavých steaků zřejmě úplně přijati nebudete. Vyberte si tedy takovou síť, která souzní z vaší osobností a zájmy, abyste ji mohli používat opravdu seriózně. Ideálně v jazyce, kterým zvládnete v pohodě komunikovat. Čím více se tam budete cítit jako doma, tím lépe se bude vám i ostatním na jednotlivých sítích žít. Každá dobře zaběhlá mikrostránka má napsaná svá pravidla, která byste měli dodržovat, jinak můžete být ze stránky nemilosrdně vykázáni.

Existují instances s pěti, ale i několika tisíci uživateli – a přihlásit se můžete na kolik z nich chcete, stejně jako je kdykoliv opustit.

Na výběr máte ze tří “timelines” – na domovské z nich vidíte příspěvky od lidí, které přímo sledujete. Na lokální potom vidíte příspěvky od všech uživatelů vámi vybrané instance. Na federated vidíte příspěvky členů vaší instance, a zároveň příspěvky, které se jim líbí na jimi sledovaných instancích – tak máte možnost objevit i něco nového.

České Mastodon servery

Na Mastodonu se nachází i několik českých instancí. Za zmínku stojí např. witter.cz či cztwitter.cz. Jak název vypovídá, najdete na nich především aktivní uživatele Twitteru, kteří chtějí mít alternativu pro případ, že by změny pod vedením Elona Muska sociální síť rozložily.

Alternativa k Twitteru? Spíše ne

I na jednotlivých stránkách sice můžete sdílet, označovat a reagovat, jak je vám libo, mají omezený počet znaků (Mastodon nastavil počet na 500 znaků na příspěvek), nicméně na rozdíl od Twitteru jsou příspěvky řazeny čistě chronologicky. Takových sítí moc není – od YouTube po Instagram jsou příspěvky zobrazovány na základě algoritmů – toho, co je momentálně populární mezi ostatními uživateli nebo podle toho, co se líbí, respektive na co reagujete, vám.

Pokud vyhledáváte, zobrazí se vám ve výsledcích pouze příslušné hashtagy a uživatelé, ne přímo příspěvky obsahující vyhledané slovo, jako to je možné třeba na Twitteru. Změna tohoto je slibovaná v brzké době.

Příspěvky můžete “boostovat” – jedná se v podstatě o takový retweet. Můžete ho ale pouze přesdílet bez možnosti přidat k němu svůj komentář, jako je tomu na sociální síti s modrým ptáčkem v logu.

Obrázek: Bude Mastodon novým Twitterem?

Mastodon je částečně podobný Twitteru. Zároveň je však výrazně odlišný. Foto: Unsplash

Když si vytváříte účet na Twitteru, jste dotázáni na vaše zájmy, na základě čehož vám jsou doporučeny účty ke sledování, se kterými byste mohli souznít.

Na druhou stranu, Mastodon vám zobrazí příspěvky pouze od lidí, které sledujete, nedostane se vám do výběru tedy nic, co vy sami byste si vyloženě nevybrali (tedy… bráno s rezervou). Stejně tak je to se sdílením příspěvků – vaše příspěvky uvidí pouze ten, kdo vás sleduje a nedostane se to tak do rukou někomu, o kom byste nevěděli.

Zbytečně komplikované? Jen jiné

Používání Mastodonu se jeví trochu jako větší věda, jak říkají sami někteří uživatelé Twitteru, kteří již i potencionální alternativu Twitteru vyzkoušeli. Podrobný návod je napsán přímo na hlavní straně Mastodonu – https://mastodon.help/. Na jeho prostudování je ale potřeba skoro vzít si dovolenou, ačkoliv je doprovázen velkým množstvím názorných obrázků.

Případné Twitter změny jsou zatím ve hvězdách a i vzhledem k poplatkům a omezenému objevování ostatních uživatelů se pravděpodobně novým nástupcem Twitteru nestane. Za vyzkoušení ale (skoro) nic nedáte.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků