Microsoft šokoval funkcí Recall: AI uvidí vše, co děláte na obrazovce PC s Windows

Microsoft představil funkci s názvem Recall, která využívá AI k zaznamenávání a vyhledávání veškeré vaší aktivity na počítači. Technologie dokáže pravidelnými snímky obrazovky monitorovat všechny programy, které používáte, webové stránky, které navštěvujete, schůzky, na kterých se účastníte, a dokonce přepisovat řeč do textové podoby.

Vše, co na svém zařízení uděláte, se zobrazí na časové ose, kterou můžete procházet a vyhledávat v ní. Stačí zadat dotaz „Recall“ (v češtině je asi nejblíže slovo „připomeň“) a AI vám připomene kontext z dané doby s příslušnými snímky obrazovky, přepisy hovoru a dalšími informacemi.

Nejprve pro Copilot+ PC

Tato funkce bude nejprve k dispozici na nových počítačích s Windows 11 označených jako „Copilot+ PC“. První modely těchto počítačů budou vybaveny čipy Qualcomm Snapdragon X Plus a Elite, které disponují nezbytnou neuronovou procesorovou jednotkou potřebnou pro běh funkce Recall.

Do budoucna však Microsoft plánuje rozšířit podporu funkce i na jiné platformy prostřednictvím partnerství s Intelem a AMD. Konkrétně v rámci prezentace padla zmínka o čipech Lunar Lake od Intelu a Strix od AMD, které budou moci také nabídnou „Copilot+“ včetně funkce Recall.

Microsoft naznačil, že časem bychom mohli vidět zařízení kombinující hardwarovou NPU jednotku pro AI s výkonnými grafickými kartami jako NVIDIA GeForce RTX a AMD Radeon. Tato konfigurace by měla umožnit spouštět AI funkce typu „Recall“ i pro náročnější uživatele, jako jsou hráči her a tvůrci multimediálního obsahu.

Funkce Recall nám v mnohém připomíná schopnosti ChatRTX od NVIDIA, která taktéž dokáže běžet lokálně na PC a v nové verzi dokáže na základě textových dotazů uživatele vyhledat odpovídající fotografie. ChatRTX však automaticky nevytváří screenshoty, ale pracuje s uživatelem lokálně nahranými obrázky.

Co Microsoft uvidí? Vše, co mu dovolíme

Microsoft ujišťuje, že všechna data shromážděná funkcí Recall zůstanou soukromá a uložená lokálně na zařízení. Uživatelé navíc budou moci jejich vytváření pozastavit nebo úplně zastavit zaznamenávání, smazat starší snímky a vyloučit určité aplikace či weby. Citlivé informace jako hesla prý nebudou explicitně rozpoznávány.

I když se tato technologie může jevit jako kontroverzní vzhledem k rozsahu sledování aktivit uživatele, Microsoft ji hájí s tím, že o bezpečnost je postaráno šifrováním a uživatelé se bát nemusí. Výhod je prý více než rizik. Nástroj vám umožní snadno vyhledávat a připomínat si veškerou vaši minulou aktivitu na počítači způsobem, jaký dosud nebyl možný. Obavy jsou však zatím nepochybně na místě.

Líbí se vám způsob, jakým funkce Recall funguje? Báli byste se ji kvůli své bezpečnosti používat, nebo byste ji spíše uvítali?

Zdroj: Microsoft
Úvodní fotografie: Se souhlasem společnosti Microsoftu

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radim Pokorný

Další level špiclování a nový zdroj dat pro hackery, konkurenci a stát.

Radim Pokorný

Windows 11 nejdou na odbyt jak kvůli jejich chybám a neodladěnosti, tak zejména kvůli tomu, že mají zabudováno spoustu špehovacích funkcí a souhlas s nimi udělujete s jejich nainstalováním …. už zádná hra na volbu s tendenčními a návodnými otázkami jako u Windows 10 ..bude se zobrazovat stejně reklamy ….… Číst více »

Oldřich Vašíček

Různou úroveň šmírování měli už Win XP. (V rozsahu existujících technologií.) Byla i aféra, kdy se zjistilo, že i když uživatel zakázal odesílání nějakých dat, tak byla stejně odesílána. 🙂 Win 11 jdou na odbyt stejně, jako se mění technika. V podstatě nejde koupit nový PC bez Win 11. Trochu… Číst více »

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte