První český astronaut? Aleš Svoboda má šanci podívat se do kosmu

Aleš Svoboda. Poměrně obyčejné české jméno, které si ale zapamatujte. Jde totiž o muže, který má šanci zapsat se do historie.

Evropská kosmická agentura (ESA) měla do nedávna téměř 14 let jeden tým, který tvořilo 5 mužů a 1 žena. Na konci listopadu ale vybrala tým nový, jehož úkolem bude doplnit “ostřílené” astronauty. Kromě toho proběhl výběr i týmu záložního. Jedním z 12 náhradníků je právě český pilot Aleš Svoboda.

Finální tucet byl vybrán během 6 kol z více než 22 000 lidí, kteří se o tuto příležitost ucházeli. Výběrové řízení trvalo více než rok.

Výběr měl 6 náročných kol

První kolo bylo takové, jaké znají z výběrového řízení skoro všichni – zahrnovalo především pročítání životopisů, dotazníků a motivačních dopisů. 1400 mužů a žen, kteří prvním kolem prošli, čekaly už náročnější testy. Zkoumala se především jejich prostorová orientace či audiovizuální paměť a další celodenní testování výkonnosti a schopností.

Obrázek: První český astronaut? Aleš Svoboda má šanci podívat se do kosmu

Astronauti ESA musí podstoupit náročný výběr a následný výcvik. Foto: Se souhlasem ESA

Třetí kolo, do kterého se probojovala z původního počtu již jen hrstka uchazečů, testovalo jejich psychologickou schopnost fungovat v týmu nebo pracovat na obtížných situacích pod stresem. Ve čtvrtém kole probíhaly lékařské a zdravotní testy. Ty zabraly týden a zahrnovaly zkoumání řídnutí kostí nebo kardiovaskulárního systému.

Následovaly osobní pohovory před komisí manažerů z ESA a odborníků ze sféry HR. V posledním, šestém kole, na zbytek statečných čekal již “jen” pohovor s generálním ředitelem a několika dalšími lidmi z ESA. Probíhalo v podstatě jako pohovor na jakoukoliv jinou pozici.

Hvězdy mezi hvězdami

Do finálního týmu bylo vybráno pět osob – 3 muži a 2 ženy, kteří se stávají astronauty na plný úvazek. Jejich výcvik začne během příštího roku.

12 vybraných osob, jež prošlo náročným výběrem, a které tvoří záložní tým, pokračuje ve svém současném zaměstnání. Pokud by ale někdo z členů prvního týmu vypadl a nemohl se k planetám vydat, sáhlo by se právě pro někoho z náhradníků. Mezi těmi je poprvé také paraastronaut – lékař a vrcholový sportovec, který v mládí přišel o pravou nohu a který má za sebou také medailovou účast na paralympijských hrách.

Pilot tělem i duší

Aleš Svoboda je nejúspěšnějším z 202 Čechů (165 mužů a 37 žen), kteří se přihlásili do boje o vesmírnou výpravu. Je pilot z povolání a do výběru se přihlásil na jaře roku 2021. Pochází z Brna a narodil se v roce 1986. V jeho 19 letech začal s armádním výcvikem a v roce 2008 se stal vojenským pilotem Vzdušných sil AČR. Zkušenosti sbíral při výcviku v ve Švédsku či USA, v roce 2019 hlídal pobaltský vzdušný prostor jakožto pilot Gripenu. Mezi lety 2019 a 2021 byl také členem a velitelem Quick Reaction Alert NATO, za což získal mnohá ocenění.

Podstoupil parašutický výcvik a kurz přežití, má nalétáno více než 1500 hodin.

Má dva magisterské tituly a kromě toho má také doktorát z letecké a raketové techniky z Univerzity obrany v Brně. Ve volném čase mezi jeho záliby patří badminton, potápění nebo lední hokej.

Jistotu nemá nikdo

Šance, že se mezi hvězdy skutečně podívá, je sice malá, ale stále nějaká je. 100% jistotu přitom nemá ani 5 nových profesionálních astronautů.

Dle jeho slov se jedná v podstatě o splnění takového dětského snu. Vesmír ho fascinoval již jako malého kluka a šance stát se astronautem mu přišla jako logický další krok v jeho kariéře. Když se o svém výběru dozvěděl, cítil krom radosti a nadšení také notnou dávku pokory. Je si vědom toho, že je před ním ještě velký kus práce. Aleš je teprve druhým Čechem, který se k možnosti toho se reálně podívat do vesmíru alespoň přiblížil. Dosud jediným naším zástupcem, který v kosmu skutečně byl, je kosmonaut Vladimír Remek, jemuž se to podařilo za Československo v roce 1978.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?