První český astronaut? Aleš Svoboda má šanci podívat se do kosmu

Aleš Svoboda. Poměrně obyčejné české jméno, které si ale zapamatujte. Jde totiž o muže, který má šanci zapsat se do historie.

Evropská kosmická agentura (ESA) měla do nedávna téměř 14 let jeden tým, který tvořilo 5 mužů a 1 žena. Na konci listopadu ale vybrala tým nový, jehož úkolem bude doplnit “ostřílené” astronauty. Kromě toho proběhl výběr i týmu záložního. Jedním z 12 náhradníků je právě český pilot Aleš Svoboda.

Finální tucet byl vybrán během 6 kol z více než 22 000 lidí, kteří se o tuto příležitost ucházeli. Výběrové řízení trvalo více než rok.

Výběr měl 6 náročných kol

První kolo bylo takové, jaké znají z výběrového řízení skoro všichni – zahrnovalo především pročítání životopisů, dotazníků a motivačních dopisů. 1400 mužů a žen, kteří prvním kolem prošli, čekaly už náročnější testy. Zkoumala se především jejich prostorová orientace či audiovizuální paměť a další celodenní testování výkonnosti a schopností.

Obrázek: První český astronaut? Aleš Svoboda má šanci podívat se do kosmu

Astronauti ESA musí podstoupit náročný výběr a následný výcvik. Foto: Se souhlasem ESA

Třetí kolo, do kterého se probojovala z původního počtu již jen hrstka uchazečů, testovalo jejich psychologickou schopnost fungovat v týmu nebo pracovat na obtížných situacích pod stresem. Ve čtvrtém kole probíhaly lékařské a zdravotní testy. Ty zabraly týden a zahrnovaly zkoumání řídnutí kostí nebo kardiovaskulárního systému.

Následovaly osobní pohovory před komisí manažerů z ESA a odborníků ze sféry HR. V posledním, šestém kole, na zbytek statečných čekal již “jen” pohovor s generálním ředitelem a několika dalšími lidmi z ESA. Probíhalo v podstatě jako pohovor na jakoukoliv jinou pozici.

Hvězdy mezi hvězdami

Do finálního týmu bylo vybráno pět osob – 3 muži a 2 ženy, kteří se stávají astronauty na plný úvazek. Jejich výcvik začne během příštího roku.

12 vybraných osob, jež prošlo náročným výběrem, a které tvoří záložní tým, pokračuje ve svém současném zaměstnání. Pokud by ale někdo z členů prvního týmu vypadl a nemohl se k planetám vydat, sáhlo by se právě pro někoho z náhradníků. Mezi těmi je poprvé také paraastronaut – lékař a vrcholový sportovec, který v mládí přišel o pravou nohu a který má za sebou také medailovou účast na paralympijských hrách.

Pilot tělem i duší

Aleš Svoboda je nejúspěšnějším z 202 Čechů (165 mužů a 37 žen), kteří se přihlásili do boje o vesmírnou výpravu. Je pilot z povolání a do výběru se přihlásil na jaře roku 2021. Pochází z Brna a narodil se v roce 1986. V jeho 19 letech začal s armádním výcvikem a v roce 2008 se stal vojenským pilotem Vzdušných sil AČR. Zkušenosti sbíral při výcviku v ve Švédsku či USA, v roce 2019 hlídal pobaltský vzdušný prostor jakožto pilot Gripenu. Mezi lety 2019 a 2021 byl také členem a velitelem Quick Reaction Alert NATO, za což získal mnohá ocenění.

Podstoupil parašutický výcvik a kurz přežití, má nalétáno více než 1500 hodin.

Má dva magisterské tituly a kromě toho má také doktorát z letecké a raketové techniky z Univerzity obrany v Brně. Ve volném čase mezi jeho záliby patří badminton, potápění nebo lední hokej.

Jistotu nemá nikdo

Šance, že se mezi hvězdy skutečně podívá, je sice malá, ale stále nějaká je. 100% jistotu přitom nemá ani 5 nových profesionálních astronautů.

Dle jeho slov se jedná v podstatě o splnění takového dětského snu. Vesmír ho fascinoval již jako malého kluka a šance stát se astronautem mu přišla jako logický další krok v jeho kariéře. Když se o svém výběru dozvěděl, cítil krom radosti a nadšení také notnou dávku pokory. Je si vědom toho, že je před ním ještě velký kus práce. Aleš je teprve druhým Čechem, který se k možnosti toho se reálně podívat do vesmíru alespoň přiblížil. Dosud jediným naším zástupcem, který v kosmu skutečně byl, je kosmonaut Vladimír Remek, jemuž se to podařilo za Československo v roce 1978.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním