Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing

Společnosti Microsoft a OpenAI se dohodly na vzájemné spolupráci, v rámci které je ve hře celkem 10 miliard dolarů. Co je hlavním cílem a podaří se Microsoftu vrátit se zpět na výsluní, o které před lety přišel?

Někdejší technologický gigant Microsoft se v posledních letech příliš neangažoval v pokrocích, které zaváděli někteří jeho konkurenti, a mohlo se tak zdát, že v boji o prvenství na trhu tak trochu zaostává. Nyní to ale vypadá, že by se mohl jazýček vah převážit opět na jeho stranu. Důvodem je investice do projektu OpenAI, který má na svědomí mimo jiné velmi populárního chatbota ChatGPT, o jehož částečně nebezpečném potenciálu jsme již nedávno psali.

Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing

Umělá inteligence exponenciálně narůstá na popularitě. Chatbot ChatGPT od OpenAI je přitom v čele. Zdroj: Pixabay

Před několika dny bylo oznámeno, že Microsoft hodlá do OpenAI investovat 10 miliard dolarů (téměř 220 miliard korun) Cíl investice je poměrně jasný. Microsoft zamýšlí zabudování chatbota ChatGPT do vyhledávače Bing. To by mohlo výrazně pomoci oblíbenosti tohoto vyhledávacího nástroje, který zatím v porovnání s Googlem nepředstavuje prakticky žádnou konkurenci. Spolupráce OpenAI a Microsoftu by tak mohla obě společnosti nastartovat k vzestupu, a poskytnout jim tak významnou konkurenční výhodu.

Dalšími klíčovými body, které mají z této nové spolupráce vzejít, by pak mělo být dedikování série superpočítačů, jenž budou mít za cíl podpořit rozvoj umělé inteligence OpenAI. Současně bude také zdokonalena celková infrastruktura tohoto systému, zejména ve spojení s cloudovou platformou Microsoft Azure, která by měla umožnit rozšíření OpenAI mezi vývojáře.

Dlouhý a litý souboj Microsoftu a Googlu by mohl mít po letech nového vítěze

V minulosti byla společnost Microsoft klíčovým hráčem na poli výpočetních technologií, a operační systém Windows dodnes patří ke zdaleka nejrozšířenějším systémům používaným ve stolních i přenosných počítačích. Pak se však firma dostala do konfliktu se zákonem kvůli vytlačování konkurence. Několikaletý soudní spor připravil Microsoft o počáteční výhodu, a umožnil tak Googlu a ostatním vstoupit na trh.

Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing

Google a Microsoft spolu v posledních letech zápolí o prvenství na technologickém trhu. Zdroj: Freepik

Nedá se říct, že by Microsoft čekal strmý pád. Stále se jedná o jednu z nejbohatších společností na světě a v objemu výnosu překonává i Google, počáteční drive firmy je však tentam. Právě Google se však dnes dostává do podobných potíží jako před lety Microsoft. Čelí totiž komplikacím kvůli rozporům s antimonopolními pravidly a také řeší sérii žalob ze strany federální vlády USA. Možná je tak ideální příležitost pro Microsoft převzít otěže technologického pokroku zpět do svých rukou.

Nejedná se přitom o první investici, kterou Microsoft této společnosti poskytl. Od roku 2019 již gigant tuto firmu zafinancoval celkem 3 miliardami dolarů (zhruba 66 miliard korun). Lze tak usuzovat, že společnost založená před téměř 50 lety vycítila v tomto projektu příležitost, které se nyní chce chopit pevně za pačesy. Je zřejmé, že umělá inteligence může skutečně představovat budoucnost technologického trhu, a může tak jít skutečně o ten správný krok Microsoftu vstříc opětovnému dobytí vrcholu v této sféře.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků