Nový supravodičový materiál LK-99 by mohl znamenat nejdůležitější technologický průlom století

V minulém týdnu tým jihokorejských fyziků oznámil, že se jim podařilo vyrobit a otestovat nový supravodič. Materiál s označením LK-99 vzbudil mezi odborníky z celého světa značný rozruch. Způsobí revoluci ve fyzice, nebo je celý objev jen nafouknutou bublinou?

Koncem července byly na vědeckém webu arxiv.org zveřejněny výsledky výzkumného projektu věnujícího se výrobě supravodiče LK-99 a následnému ověření jeho fyzikálních vlastností. Podle závěrů této studie jde o revoluční materiál, který dokáže fungovat i při běžné pokojové teplotě, resp. i nad jejími hodnotami. Jak moc jsou optimistické závěry daleko od reprodukovatelného pokusu a jeho ověření?

Obrázek: Nový supravodičový materiál LK-99 by mohl znamenat nejdůležitější technologický průlom století

Vývoj supravodičů fungujících při běžných teplotách je cílem výzkumu v oblasti fyziky již celá desetiletí. Zdroj: Unsplash

Běžné supravodiče pro své fungování vyžadují efektivní chlazení

Supravodivostí je označována vlastnost materiálů, které lze při současných technologiích dosáhnout dosažením tzv. kritické teploty, při níž je kompletně eliminován elektrický odpor. Supravodiče tak disponují naprosto unikátními vlastnostmi, které lze využít v energetice, výpočetní technice či dalších oblastech technologického průmyslu. Jejich úspěšné fungování je však limitováno právě kritickými teplotami, které se u supravodičů 1. typu blíží absolutní nule (-273 °C). Supravodiče 2. typu pak dokáží fungovat při chlazení kapalným dusíkem (-196 °C). S pokrokem v oblasti materiálové fyziky se tato hodnota stále zvedá, zatím se však nepodařilo dostat se z mínusových teplot.

Po teoretické stránce výzkum potvrzují i další světové laboratoře, v praxi se však pokus zatím zreprodukovat nepodařilo

Vzhledem k výše uvedenému tak není divu, že byli vědci z celého světa fascinováni jihokorejskou publikací představujícím LK-99 jako materiál se supravodivými vlastnostmi při teplotách vyšších než pokojových. Závěry byly tak fascinující, že se prestižní laboratoře z celého světa téměř okamžitě pustily do jejich ověření. Výzkumné skupiny z amerického Berkeley či čínského Šen-jangu na průzkum navázaly vlastními publikacemi, které potvrzují teoretickou existenci materiálu LK-99 i jeho vlastnosti. Zatím však nebylo možné jej vyrobit v laboratoři, a tedy i otestovat, zda se teorie protne s experimenty.

Obrázek: Nový supravodičový materiál LK-99 by mohl znamenat nejdůležitější technologický průlom století

Nově popsaný materiál LK-99 rozděluje odbornou komunitu na dva tábory. Vše nyní závisí na zopakování slibných experimentů. Zdroj: Freepik

Odborníci zůstávají vesměs skeptičtí, přesto může být objev novou nadějí

Od oznámení se kolem nové technologie vzedmula vlna nadšení, kterou lze přirovnat k době spuštění ChatGPT. Není se čemu divit. Řada fyziků je totiž i dnes přesvědčena, že vyrobit supravodič fungující při pokojové teplotě je nemožné. V minulosti lze dohledat celou řadu případů, kdy se vědci o výrobu takového materiálu pokusili, avšak neúspěšně. V kombinaci s tím, že jihokorejský experiment zatím postrádá opakovatelnost jeho závěrů, není zřejmé, zda-li bude LK-99 skutečně příčinou slibované vědecké revoluce.

Přesto však není představa toho, že by takové materiály v budoucnu skutečně mohly existovat, úplně nereálná. Získání definitivních odpovědí na otázku, co se v LK-99 skutečně děje, vyžaduje trpělivost, a možná i tak mohou zreprodukované studie významně posunout další vývoj v oblasti supravodivosti známých i nových materiálů.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marty

Takze jsme se o LK-99 nedozvedeli vlastne nic…. Skvely clanek, za takovou praci bych dostal kopacky

Lukáš Voříšek

Článek, který bude o LK-99 pojednávat více do hloubky, máme v plánu. Pokud máte něco konkrétního, co vás zajímá, určitě napište a zohledníme to. Díky a ať se daří

Jan

Možná by bylo tedy lepší pro tyto první výstřely používat AI , aby to mělo hlavu a patu 😀 Znáte to.. summary vytáhnu text z 30 youtube videí zabývající se tématikou a pak nechám AI udělat výtah. Ten pak přepíšu.. má to úroveň. Však aspoň těch 10 minut tomu věnovat,… Číst více »

Radek

Myslím si, že pokud dané téma někoho zajímá dokáže si sám vyhledat nějaké informace. Přikládám třeba odkaz na wiki, ale dá se o tom hodně dozvědět i jinde… https://en.wikipedia.org/wiki/LK-99

Filip Navrátil

Zajímavé obrázky. Prosím vás a to je on? Ten supravodič. Já jen, že bych alespoň věděl jak vypadá, když už o něm nebudu vědět nic dalšího.

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?