Americký startup Relativity Space vyslal směrem k nebi první raketu vyrobenou na 3D tiskárně s cílem dosáhnout oběžné dráhy Země. Kvůli vícero selháním plán nevyšel, přesto však má firma plány i do budoucna.
Raketa Terran 1, kterou společnost Relativity Space nechala vyrobit na speciální 3D tiskárně, vyrazila 22. března z floridského mysu Canaveral vstříc své cestě na oběžnou dráhu. Testovací let s názvem „Good Luck, Have Fun“ (v překladu „Hodně zdaru, bavte se“) zpočátku i navzdory drobnému odkladu vypadal velmi nadějně, později však došlo k několika chybám, které vyústily v neúspěch mise.
Ohnisko pro selhání vzniklo několik okamžiků po zážehu
V počáteční fázi mise bylo hlavní výzvou ověření samotné integrity konstrukce rakety, aby bylo možné potvrdit, že materiály používané pro 3D tisk kosmických plavidel jsou pro tento typ startu vhodné. Devět motorů Aeon 1, které Terran 1 poháněly, fungovalo dle původního plánu, přičemž nedošlo k narušení pláště rakety.
Problém však nastal jinde, a to pravděpodobně několik sekund po startu rakety. Jeden z motorů totiž na záznamech ze startu vykazoval zjevné problémy, načež se po několika minutách ve vzduchu vznítil. Raketa Terran 1 tak začala výrazně zpomalovat, až nakonec kvůli anomálii svého cíle nedosáhla. Detaily ohledně osudu rakety zatím společnost Relativity Space nesdělila.
Navzdory neúspěchu jsou experti spokojení
Přesto, že cíl mise nebyl naplněn, je vedení firmy s průběžnými výsledky spokojeno. Díky tomu, že se podařilo shromáždit dostatek dat z nejnáročnější části letu, tzv. fáze Max-Q, kdy byla testována právě integrita celé rakety, se nyní lze od výsledků odpíchnout dál. Informace tak budou použity pro další výzkum v rámci společnosti, jelikož tento typ testů nešel ověřit jinak než zkouškou v terénu.
Jak bude projekt pokračovat? Vedení společnosti zatím mlčí
Od neúspěchu letu „Good Luck, Have Fun“ zatím startup Relativity Space neposkytl žádné oficiální vyjádření. Lze však vycházet z několika prohlášení, které společnost vydala ještě před samotným startem Terran 1.
Kromě této rakety totiž firma pracuje ještě na dalším projektu – Terran R. Ten má posunout hranice 3D tisku a jeho aplikace ve vesmírném průmyslu ještě o krok dál. Terran R má být ve srovnání s verzí Terran 1 mnohem větší. Zatímco Terran 1 nyní dokáže přepravovat zhruba 1,25 tuny nákladu, bude model R zvládat přibližně dvacetinásobek této hmotnosti. Navíc by měl být znovupoužitelný i pro opakované starty, což by mohlo mít přínos i po ekonomické stránce celého projektu.
Společnost Relativity Space má pro finanční zajištění budoucích projektů zajištěno téměř 36 miliard korun, které získala z dříve sjednaných obchodních smluv. Není tedy příliš pravděpodobné, že by neúspěch letu Terran 1 měl předznamenat konec dalších misí. Spíš tak poskytne nezbytné podklady pro další vývoj.