Pod českým nebem se odehrál nevídaný úkaz. 26. června ve 22:45 se nad západním obzorem objevil meteor tak jasný, že v průběhu svého letu překonal svitem dokonce i úplněk.
Bolid je termín používaný pro meteory, které jsou natolik jasné, že při svém letu atmosférou dokážou překonat jas jakékoliv hvězdy na obloze. Jde o relativně vzácný jev. Většina meteorů, které na Zemi pravidelně dopadají, jsou malé kousky vesmírného materiálu, jež při vstupu do atmosféry rychle shoří a zanechávají po sobě krátkou a jasnou stopu. Bolidy jsou ovšem mnohem větší a průměrně se objevují jednou až dvakrát ročně.
Ve 22:45 bylo možné nad západním obzorem spatřit extrémně jasný meteor (bolid)!! V době exploze byl patrně jasnější, než Měsíc v úplňku a je reálná šance, že na zem dopadly i malé úlomky. Video od Dana Neumanna z Plzně. pic.twitter.com/MF0fuGP1mZ
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 26, 2023
Úkaz, který jsme mohli pozorovat tuto noc, byl velmi dobře viditelný. Svědčí o tom i video od Dana Neumanna z Plzně, které zaznamenalo tento fascinující fenomén. Meteor na záběru připomíná zářivou kouli letící vysokou rychlostí atmosférou. Je jasně vidět, jak bolid při průchodu atmosférou získává na jasnosti, dokud nakonec neexploduje v záblesku světla, jasnějším než úplněk.
Bolid není jediným zajímavým vesmírným jevem, který se v Česku letos odehrál. Polární záře byla vidět po celé ČR. Jak je to možné?
Dopadly v ČR úlomky meteoru?
Odborníci se domnívají, že je reálná šance, že na zemi dopadly malé úlomky meteoru. Pokud by se tak stalo, jednalo by se o vzácnou příležitost pro vědecký výzkum. Úlomky meteorů, nazývané meteority, poskytují cenné informace o složení vesmírného materiálu a mohou nám pomoci lépe porozumět formaci a vývoji sluneční soustavy.
Zdroj: ČHMÚ