Drtivý dopad: Helikoptéra Ingenuity na Marsu vyfotila rozbitý kryt z přistávacího modulu

V rámci svého 26. letu na Marsu zachytila Mars Helicopter rozbitý kryt z přistávacího modulu vozítka Perseverance. Zařízení, které pomohlo přistát roveru NASA, leží roztříštěné na povrchu planety.

Během letu k ročnímu výročí pořídil malý vrtulník 18. února 2021 fotografie padáku použitého při přistání Perseverance. Proces sestupu byl odborníky označovaný jako „7 minut hrůzy“, protože k němu dochází rychleji, než se na Zemi dostanou rádiové signály z Marsu. Spatřil také kuželovitý zadní kryt, který pomáhal chránit rover Perseverance a helikoptéru Ingenuity během cesty ze Země na Mars a během jeho ohnivého, prudkého sestupu na povrch Marsu.

Mars Sample Return: Vzorky z Marsu se mají dostat na Zemi

Inženýři, kteří pracují na programu Mars Sample Return, ambiciózním a dlouhodobém plánu, jehož cílem je vrátit marsovské vzorky nasbírané sondou Perseverance na Zemi do roku 2030, požádali sondu Ingenuity, zda by mohla tyto snímky pořídit během svého 26. letu.

Studium součástí, které umožnily bezpečné přistání, jim může pomoci při přípravě budoucích misí na rudou planetu, které budou poprvé vyžadovat přistání a dokonce opětovný start z povrchu Marsu.
NASA rozšířila letové operace Ingenuity, aby mohla provádět průkopnické lety, jako je tento,“ uvedl v prohlášení Teddy Tzanetos, vedoucí týmu Ingenuity v Laboratoři proudového pohonu NASA (JPL) v kalifornské Pasadeně.

Obrázek: Drtivý dopad: Helikoptéra Ingenuity na Marsu vyfotila rozbitý kryt z přistávacího modulu

Foto: Se souhlasem NASA JPL

Pokaždé, když jsme ve vzduchu, pokrývá Ingenuity novou oblast a nabízí perspektivu, které žádná předchozí planetární mise nedosáhla. Žádost o průzkum Mars Sample Return je dokonalým příkladem užitečnosti létajících průzkumníků na Marsu.

Během vstupu, sestupu a přistání čelí sonda spalujícím teplotám a gravitačním silám, když se noří do marsovské atmosféry rychlostí téměř 20 000 km za hodinu. Dříve jsme viděli pouze snímky odhozeného přistávacího zařízení z perspektivy roveru, jako například snímek pořízený Perseverance, který ukazuje padák a zadní plášť z dálky. Letecké snímky, které poprvé pořídila společnost Ingenuity z výšky 8 metrů, poskytují více detailů.

Perseverance měla nejlépe zdokumentované přistání na Marsu v historii, kamery ukazovaly vše od rozbalení padáku až po přistání,“ uvedl v prohlášení Ian Clark, bývalý systémový inženýr Perseverance a současný vedoucí výstupní fáze Mars Sample Return v JPL.

Snímky z Ingenuity však nabízejí jiný úhel pohledu. Pokud buď potvrdí, že naše systémy fungovaly tak, jak si myslíme, nebo poskytnou byť jen jeden soubor technických informací, které můžeme využít při plánování návratu vzorků z Marsu, bude to úžasné. A pokud ne, snímky jsou i tak fenomenální a inspirativní.“

Jak dopadl kryt po nárazu do povrchu planety?

Zadní část pláště je vidět v poli trosek, které se vytvořilo po nárazu do povrchu Marsu v rychlosti asi 126 kilometrů za hodinu. Ochranný povlak zadní části pláště se však zdá být neporušený, stejně jako 80 závěsných lan, která jej spojují s padákem.

Obrázek: Drtivý dopad: Helikoptéra Ingenuity na Marsu vyfotila rozbitý kryt z přistávacího modulu

Foto: Se souhlasem NASA JPL

Je vidět oranžovo-bílý padák pokrytý prachem, ale vrchlík není nijak poškozený. Byl to dosud největší padák použitý na Marsu, široký 21,5 metru. Tým nyní bude pokračovat v analýze snímků.

Během 26. leteckého výletu uletěl vrtulník Ingenuity 360 metrů. Dosud zaznamenal 49 minut celkového času letu a za uplynulý rok urazil 6,3 kilometru.

Obrázek: Drtivý dopad: Helikoptéra Ingenuity na Marsu vyfotila rozbitý kryt z přistávacího modulu

Foto: Se souhlasem NASA JPL

Abychom získali potřebné záběry, Ingenuity musel hodně manévrovat, ale byli jsme klidní, protože už při letech 10, 12 a 13 probíhalo složité manévrování,“ uvedl v prohlášení Håvard Grip, hlavní pilot Ingenuity v JPL. „Nové místo přistání je ideální startovní pozicí pro 27. let, který proběhne poblíž hřebene ‚Séítah‘.

Hledání života na Marsu pokračuje

Vrtulník a rover dorazily k deltě prastaré řeky, kterou kdysi před miliony let tekla voda do kráteru Jezero. Impozantní delta se zvedá více než 40 metrů nad dno kráteru a je poseta balvany, písečnými kapsami a rozeklanými útesy – a mohla by být nejlepším místem pro hledání stop dávného života, pokud na Marsu někdy existoval.

Ingenuity má zásadní úkol – prozkoumat dva vyschlé říční kanály, aby zjistila, kterým z nich má Perseverance vystoupat na vrchol delty.

Zdroje: NASA, CNN

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
už dělají bordel i na Marsu

Anděla

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?