Čína získala prvenství v úspěšném testu rakety s metanovým palivem. Jedná se o ekologičtější a ekonomicky výhodnější alternativu k tradičnímu raketovým palivům. Start provedla po neúspěšném pokusu koncem loňského roku soukromá společnost Landspace. O totéž se pokouší společnost SpaceX.
Čínská soukromá společnost Landspace ve čtvrtek oznámila, že její raketa Ču-čchüe-2 (Rumělkový pták) úspěšně odstartovala ze střediska Ťiou-čchüan v poušti Gobi, uvedla televize Al-Džazíra.
Tuto raketu poháněl metan. Na oběžnou dráhu se dostala bez větších technických problémů, což označila firma za „naprostý úspěch“. Později to potvrdily i americké Vesmírné síly. Čína tedy získává prvenství v úspěšném testu metanového raketového pohonu.
Čína předstihla Muska
Metan je ekologičtější a mnohem levnější než současná raketová paliva. To je důležité také pro firmy provozující vesmírnou turistiku. Levnější palivo sníží náklady i ceny letenek pro cestu na hranici kosmu i oběžnou dráhu.
O kapalné metanové palivo se snaží i americká společnost SpaceX. Miliardář Elon Musk doufá v metanové palivo do svých raket nové generace Starship. První test rakety poháněné metanovým palivem v letošním dubnu se ale nepovedl.
Selhala i kalifornská soukromá společnost Relativity Space s raketou Terran-1 letos v březnu. Raketa nedosáhla oběžné dráhy stejně jako SpaceX. Na metanové palivo vsadily také společnosti Blue Origin s raketou New Glenn a Rocket Lab se strojem Neutron.
Z chyb se člověk učí
Chyby byly i na straně Landspace. K prvnímu pokusu se společnost odhodlala koncem roku 2022. Neúspěšný start vedl ke ztrátě čtrnácti družic na palubě. Proto lze start aktuální považovat za úspěch částečný.
Raketa Ču-čchüe-2 nenesla žádné družice, díky čemuž byla lehčí. Na nízkou oběžnou dráhu by měl metanový pohon být schopen vynést až šest tun nákladu a o dvě tuny méně nákladu na vyšší oběžnou dráhu.
Zdroje: 1