Ruský test antisatelitních zbraní ohrozil posádku ISS, USA akt odsoudily

Ruská federace včera v ranních hodinách zničila jeden ze svých satelitů na oběžné dráze země. Zprvu nebyl důvod jasný, spekulovalo se však o testu tzv. ASAT – raket vypouštěných ze země, jejichž cílem je zničit satelit.

Zbraně tohoto typu jsou aktuálně vyvíjeny vyspělými zeměmi a jejich cílem je chránit se před případnými špionážními satelity nebo, méně realisticky, ozbrojenými objekty na oběžné dráze.

Americká strana identifikovala více než 1 500 nebezpečných zbytků satelitu, a mnoho tisíc menších úlomků, které nelze pořádně sledovat. Ty všechny ohrožují další objekty na oběžné dráze, a mohly by v případě nešťastné souhry náhod způsobit až obávanou řetězovou reakci. V tomto případě se tak naštěstí zřejmě nestane.

Roscosmos oznámil, že astronauti na ISS každých 93 minut potkávají nebezpečné vesmírné smetí; 90 minut je zhruba doba, za kterou ISS Zemi oběhne, což je další důkaz zničeného satelitu. Astronauti ISS se zprvu dočasně schovávali s přistávacím modulu Crew Dragon od SpaceX, který je ke stanici zadokovaný. Později se však přesunuli zpět na ISS.

Mluvčí Ministerstva zahraničí USA Ned Price se k ruským aktivitám vyjádřil nepříliš vybíravým způsobem. „Nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost našeho vesmíru a jednoznačně ukazuje, že ruské stanovisko oponující zbrojení ve vesmíru je neupřímné a pokrytecké.“

Obrázek: Ruský test antisatelitních zbraní ohrozil posádku ISS, USA akt odsoudily

Exteriér ISS. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Neméně silně se vyjádřil i Bill Nelson, současný ředitel NASA, který test antisatelitních zbraní Ruska potvrdil. „Jsem zcela pobouřen touto nezodpovědnou a destabilizující akcí,“ řekl ve vyjádření pro server Verge. „Se svojí dlouhou a významnou historií v oblasti misí ve vesmíru jsem považoval za nemyslitelné, aby Rusko ohrozilo nejen Americké a mezinárodní astronauty na ISS, ale také své vlastní kosmonauty,“ dodal. Na ISS je v současnosti 7 lidí, mezi nimi 2 ruští kosmonauti.

V roce 2020 už USA detekovalo dva testy antisatelitních zbraní z Ruska, ani jeden však nezničil žádný satelit.

Soukromá společnost LeoLabs, která se zabývá sledováním satelitů a objektů na oběžné dráze, jich několik potvrdila na místě, kde by se měl zničený satelit nacházet. Cílem byl Kosmos 1408, dávno nefunkční satelit z roku 1982.

Obdobné testy provedla v roce 2007 Čína a v roce 2019 Indie; oba testy byly odsouzeny stejným způsobem a po obou rovněž na oběžné dráze zůstalo mnoho nebezpečného vesmírného smetí – kterého je ve vesmíru už teď až moc.

Spojené státy samy podobný test uskutečnily v roce 2008 v rámci operace Burnt Frost. Raketou zničili v atmosféře padající satelit, který na oběžné dráze selhal, a který sebou nesl asi půl tuny vysoce žíravého hydrazinu. Zničením satelitu hydrazin bezpečně vybouchl v atmosféře a nemohl nikoho ohrozit. Úlomky nezůstaly ve vesmíru, ale bezpečně shořely v atmosféře. Kritika na USA tehdy dopadla především ze strany Číny a Ruska.

Test antisatelitních zbraní Ruska odsoudila NASA i Ministerstvo zahraničí USA, stejně tak Ministerstvo obrany USA. Spojené státy nebyly o testu předem informovány.

Zdroj: Verge, State.gov,

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024