Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) už pomalu míří do důchodu a americká agentura NASA hodlá místo ní využívat „kosmické destinace“ soukromých společností. Jednu takovou buduje konsorcium, k němuž se nově připojil i francouzský Airbus. Evropa má své místo ve vesmíru jisté.
Možného nástupce ISS staví texaská společnost Nanoracks, která dostala za tímto účelem od americké agentury NASA finanční podporu ve výši 160 milionů dolarů. Právě tato firma už v minulosti vyrobila několik modulů na ISS.
Slavná stanice strávila na orbitě přes dvě desítky let, přičemž trvale obydlena je od 2. listopadu 2000. Její provoz ukončí NASA závěrem roku 2030. Pohřbí ji v nejvzdálenější oblasti Tichého oceánu od pevniny známé jako vesmírný hřbitov či Point Nemo (Bod Nemo).
NASA již dříve uvedla, že si hodlá místo budování přímého nástupce ISS pronajímat vesmírné prostory soukromého sektoru. Jako ideální pro výzkumy astronautů se jeví právě chytaná inovativní stanice Starlab.
Čas ISS se brzy naplní: Airbus představil koncept vesmírné stanice s umělou gravitací a skleníkem
Je to velký projekt
Na hvězdné laboratoři se podílí celá řada společností jako Blue Origin Jeffa Bezose a zbrojovka Northrop Grumman. Hlavním akcionářem Nanoracks je coloradská společnost Voyager Space a partnerem firma Lockheed Martin.
Z projektu ale odstoupila a nahradila ji francouzská společnost Airbus, píše agentura Reuters. Místo ve vesmíru pro evropské astronauty však slibuje i spoluúčast Evropské kosmické agentury (ESA).
Starlab bude podle článku na webu Airbusu zahrnovat evropskou dceřinou společnost typu joint venture podléhající přímo agentuře ESA a agenturám jejích členských států. Účast Airbus zaručuje, že bude projekt dokončen úspěšně.
Nafukovací stanice
Starlab se bude skládat z jediného nafukovacího modulu schopného pojmout čtyřčlennou posádku, který měla vyrobit právě společnost Lockheed Martin. Jeho vnitřní prostor bude oproti ISS s 340 metry krychlovými pouze třetinový.
V rámci technologie nafukovacího modulu ale bude stanice obrovská. Nafukovací modul BEAM testovaný v roce 2016 na ISS měl pouze 16 metrů krychlových. Stanice by měla být dokončena v roce 2028, lze však očekávat průtahy.