Teleportace je skutečně možná – přenášet lidi bude výzva

Teleportace byla donedávna výsadou sci-fi. Možná nikdy nebudeme schopni teleportovat lidi, přesto jsou teorie, podle kterých je možné teleportace dosáhnout. A ty už nejsou žádným výmyslem! První úspěšné kroky proběhly v řadě laboratoří.

Nejprve je ovšem nutné se shodnout na definici „teleportace“. Podle vědců existují tři hlavní druhy. Zaprvé teleportace skrze červí díru nebo podobný objekt, kdy je vaše tělo v celku přeneseno z jednoho místa na druhé.

Pak je tu teleportace jako ve Star Treku, kdy je vaše tělo rozloženo na částice, ty jsou nějakým druhem paprsku přeneseny na druhé místo a tam opět složeny.

Obrázek: Teleportace je skutečně možná - přenášet lidi bude výzva

Teleportace jako v seriálu Star Trek by mohla být jednoho dne realitou

A nakonec teleportace, při které je vaše tělo naskenováno a tato informace odeslána na jiné místo, kde se podle ní složí znovu z jiných částic. Zajímavá je pro nás především třetí varianta.

Skenování lidí? Zatím zvládneme přenášet pouze částice

Ukázalo se, že teleportace naskenováním a poskládáním je opravdu možná díky tzv. kvantovému provázání. Toho se dá dosáhnout, pokud donutíme dvě částice, aby se vůči sobě nacházely výlučně v jednom stavu. Pokud zjistíme stav jedné částice, známe automaticky stav té druhé.

Obrázek: Teleportace je skutečně možná - přenášet lidi bude výzva

Jako když si ve fast foodu objednáte hamburger a sendvič. Když pak máte na tácu dvě krabičky, nevíte, která skrývá hamburger a která sendvič, dokud jednu z krabiček neotevřete. Ale jakmile to uděláte, automaticky víte, co se nachází ve druhé krabičce, aniž byste se do ní museli podívat. A to platí, jakkoliv je druhá krabička daleko.

Cesta na Měsíc lusknutím prstu

S částicemi na kvantové úrovni je to podobné. Když máte dvě provázané částice, stav jedné z nich vám prozradí stav té druhé. A vůbec přitom nezáleží na vzdálenosti obou částic. Pokud vezmeme dvě částice, provážeme je a jednu z nich pošleme na Měsíc, pak můžeme jejich provázanost využít k teleportaci nějakého objektu mezi nimi.

Když už jsme u cestování na jedinou přirozenou družici Země. Také vás vždy zajímalo, Proč už nelétáme na Měsíc?

Objekt, který chceme teleportovat, pak stačí provázat s částicemi. To vyžaduje opatrnou manipulaci a trochu matematiky (viz video níže). Pak objekt jednoduše naskenujeme a odešleme informaci provázané částici na Měsíci, kde se objekt znovu poskládá, pokud je tam dostatek materiálu. Originál bude kvantovým přenosem zničen a tak odpadá otázka, zda tím nevznikne problém s klonováním objektů.

Samozřejmě nejspíš nebudeme schopni teleportovat složité věci nebo lidi, alespoň ne v blízké budoucnosti. Udržet částice provázané delší dobu a na dlouhé vzdálenosti zatím naše technologie nezvládne, stejně jako provázat objekty větší než pár atomů. Nicméně vědcům se podařilo již několikrát teleportovat elektrony, fotony a dokonce celé molekuly na vzdálenost desítek kilometrů. Kdo ví, třeba se takto jednoho dne podíváme na Měsíc.

Zdroj: Popular Science

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr Jesna
Čtenář
Petr Jesna

Ty jo, nevím jestli bych se nechal rozložit a složit…

Eler
Čtenář
Eler

No trochu nerdské diskuse neuškodí – teleportace ve Star Treku funguje tak, že vytvoří kopii člověka na druhé straně a na tom původním místě ho prakticky zabije ;o) Rozložení na částice, přenesení na druhé místo a opětné složení stejné bytosti je Hvězdná brána. A ten první druh teleportace bych podstoupit… Číst více »

koko džambo
Čtenář
koko džambo

on je rozdíl mezi červí dírou ve hvězdné bráně a červí dírou třeba ve star treku hluboký vesmír, hvězdná brána tělo na horizontu událostí rozloží a na druhé straně zase složí, ale ve star treku spadnete do tunelu který vás vyplivne jinde tam se nic nerozkládá.

mislitel
Čtenář
mislitel

Já sjem slišel še uš bila teleprotofaná mrafeční králofna nepo co to bilo sa hmis

Jirka
Čtenář
Jirka

si slisel dopre, misliteli … s ty kralofny se nagonec stal homoseksualni schwab s perem jak zichadlo!

Opletalová
Čtenář
Opletalová

Co když je mislitel dítě ? Co když je dislektik ? …to vás zřejmě nenapadlo. A potom se divíme co z nich roste, když jim takovým způsobem jdeme příkladem.

mislitel
Čtenář
mislitel

ťekuji fám pnaí oepltalofá sa sastání jiš sjem virotsl říklaa máma která se málokdi mílí

jarry
Čtenář
jarry

Opletalova, zjisti si co jsou to oprasky sceski historje a mozna ti neco dojde.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: NASA po 8 letech vypátrala ztracenou sondu, pomohl meziplanetární radar
NASA po 8 letech vypátrala ztracenou sondu, pomohl meziplanetární radar

Díky nové metodě jsou vědci schopni nalézt i malé objekty o velikosti auta na obrovskou vzdálenost. NASA tak po letech vypátrala...

Zavřít