Čínská vláda celostátně zakázala používání iPhonů státním zaměstnancům na pracovištích a jejich byť jen pouhou přítomnost v kancelářích kvůli údajným obavám o kybernetickou bezpečnost. Spíše se však jedná o eskalaci americko-čínské obchodní války a geopolitického napětí. Kroky Číny připomínají zákazy TikToku u státních zaměstnanců v USA a Evropě.
Čínská vláda zakázala státním zaměstnancům používat v práci produkty Apple, konkrétně iPhony a nosit je do prostorů kanceláří. Komunistický režim s žádným oficiálním prohlášením nepřišel, informoval o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).
Hovořil o tom s osobami obeznámenými se situací, které pod podmínkou anonymity prozradily, že státní zaměstnanci byli o nařízení v posledních týdnech informování nadřízenými na pracovních schůzkách či v chatových aplikacích.
Jedná se o další omezení cizích technologií ve vládních agenturách v řadě. Jak WSJ upozornil, Peking se obává o kybernetickou bezpečnost. Agentura Reuters však upozornila na podezřené načasování tohoto zákazu.
Příští týden představí kalifornský gigant očekávaný iPhone 15 a čínské nařízení může negativně ovlivnit jeho prodej. Podle Reuters pozorujeme eskalaci čínsko-amerického geopolitického napětí a obchodní války.
Čína se mstí za Huawei
Kroky Číny připomínají zákazy oblíbené sociální platformy TikTok u státních zaměstnanců v USA a Evropě. Spíše však podle Reuters pozorujeme odvetnou reakci za zákaz spolupráce amerických firem se společností Huawei.
Zájem o telefony čínského výrobce totiž následně zeslábl. Čínský zákaz může představovat pro Apple výraznou komplikaci. iPhony jsou totiž v druhé největší ekonomice jedničkou na trhu střídavě s domácím Huaweiem.
Proces odklonu od zahraničních technologií trvá už více než deset let. Analytici uvedli, že Peking zákazem iPhonů ve vládních agenturách ukázal, že pro vymanění se ze závislosti n amerických technologiích je schopen obětovat jakoukoli velkou společnosti.
„Dokonce ani Apple není imunní… v Číně, kde zaměstnává sta tisíce, ne-li více než milion zaměstnanců,“ uvedl analytik Tom Forte. Mělo by to podle něj inspirovat americké firmy k diverzifikaci dodavatelských řetězců pro případ, že se napětí zhorší.
Zdroje: 1