Společnost Spire nedávno představila svůj koncept Constellation Management Platform. Má jít o aplikaci, která by měla výrazným způsobem zjednodušit provoz satelitů na oběžné dráze Země.
Vývoj platformy zajišťující plynulý provoz orbitálních satelitních sítí je jedním z cílů programu ARTES, který spadá do portfolia Evropské kosmické agentury (ESA) již od počátku 90. let. Součástí ARTES je pak také projekt Core Competitiveness, jehož úkolem je zefektivnění fungování systému nových i stávajících družic a satelitů, které se pohybují na oběžné dráze. Společnosti Spire sídlící v Lucembursku pak byla v rámci vývoje konstelačního systému přidělena částka 1,5 milionu eur (zhruba 36,7 milionů korun), kterou projekt kromě ESA podpořila také Lucemburská kosmická agentura (LSA).
Introducing Spire’s Constellation Management Platform, developed with the support of @esa.
Leveraging over a decade of experience, we're transforming #satellite operations and paving the way for a new era in #space control.
📰 Read more: https://t.co/y5SwNc9NuE pic.twitter.com/XlmSbMaLWo
— Spire (@SpireGlobal) November 14, 2023
Jak vyplývá z oficiální tiskové zprávy společnosti, je provoz satelitních konstelací složitou a finančně náročnou záležitostí. Každý, kdo se rozhodne svůj satelit umístit na oběžnou dráhu, totiž musí předem počítat s tím, že jeho pohyb po orbitě musí podléhat prakticky neustálé kontrole, řízení a oboustranné komunikaci. Takovýto provoz bývá mnohdy složitý a zpravidla také nákladný. Přenesením této zodpovědnosti na jednu kompaktní platformu se však fungování tohoto systému výrazným způsobem zjednoduší, a k ovládání družice je tak zapotřebí pouze jedna pověřená osoba a jeden počítač.
Připojit se mohou prakticky všichni provozovatelé satelitů
Právě takové zjednodušení by totiž měla přinést univerzální aplikace Constellation Management Platform, kterou společnost Spire spouští. Platforma umožňuje uživatelům připojit se přímo na daný satelit a provádět či plánovat konkrétní úkoly v rámci mise. Aplikace je pak přístupná prostřednictvím rozhraní API, přičemž podle zástupců Spire je z pohledu užívání velmi přívětivá. K systému se mohou připojit zákazníci z řad soukromých společností i kosmických agentur, jejichž záměrem je přispět ke zjednodušení a optimalizaci fungování stávající satelitní sítě. Vše pak má fungovat na bázi pravidelného měsíčního poplatku za provoz.
Platforma již má první klienty
Ke Constellation Management Platform se již připojila například mise ADLER-2, která spadá pod rakouskou dobrovolnickou organizaci Österreichisches Weltraum Forum (ÖWF). Jejím cílem je detekovat a monitorovat pohyb kosmického smetí na oběžné dráze Země. Ředitel ÖWF, doktor Gernot Grömer, tvrdí, že nová platforma je již nyní vzrušující novinkou, která je však pouhým prvním krůčkem na cestě za bezstarostným orbitálním provozem. Jakmile se do aplikace připojí více společností a agentur, bude postupně nabývat větší a větší smysl. Kosmický provoz by se tak měl brzy stát jednodušším, levnějším a v neposlední řadě i efektivnějším.