Cestujete-li elektromobilem, dříve či později se nevyhnete nutnosti dobít baterii mimo domov. Jednou z možností jsou nabíječky přímo v hotelech a penzionech. Ačkoli zatím ne všechna ubytovací zařízení dobíjecí stanice nabízejí, situace se rychle mění. Při troše plánování tak lze elektromobil dobít pohodlně i na cestách. Jak tedy co nejlépe využít hotelové nabíječky?
S rostoucí popularitou elektromobilů stále více majitelů řeší, jak svůj vůz nabít na cestách mimo domov. Hotely a penziony mohou být v tomto ohledu velmi praktickou zastávkou. Některá ubytovací zařízení již hostům nabízejí přístup k vlastní nabíječce zcela zdarma či za odpovídající poplatek.
Využijte hotelovou nabíječku
Řada hotelů, zejména těch novějších, již standardně disponuje vlastními nabíječkami pro elektromobily. Ty jsou většinou umístěny na parkovišti či v garážích a hosté je mohou po domluvě využít. Některé hotely poskytují nabíjení zdarma, jiné za poplatek.
Většinou stačí zajít na recepci a poprosit, aby vám nabíječku aktivovali. Jindy není přístup k ní nijak omezen, nebo spadá např. do větších sítí, jako je Tesla Destination charger či Porsche Destination Charging.
Pokud hotel nabíjení nenabízí a vám už doslova teče do bot, zkuste se přeci jen na recepci domluvit, zda by vás k některé zásuvce přeci jen nepustili. Většinou se ze zkušenosti snaží zákazníkům vyhovět.
Etiketa u hotelových nabíječek
Aby nabíjení u hotelů fungovalo co nejlépe, je potřeba respektovat určitá pravidla „elektromobilistické etikety“. Zejména pokud je o nabíjecí stanice velký zájem, je slušné neblokovat stání déle než je nezbytné. Jakmile je vůz nabitý, je vhodné ho přeparkovat jinam, aby se uvolnilo místo pro další elektromobil.
Stejně tak by elektromobilisté neměli zneužívat hotelovou nabíječku, pokud dobití ve skutečnosti nepotřebují. Pokud vidíte, že je o nabíjení velký zájem a vy máte baterii ještě z větší části plnou, nechte přednost těm, kteří to opravdu nutně potřebují. Slušné chování je základ, aby nabíjení fungovalo ku prospěchu všech.
Veřejné nabíječky bývají nedaleko
I když vámi vybraný hotel nemá vlastní nabíječku, pravděpodobně najdete veřejnou nabíječku nedaleko. V Česku funguje hustá síť nabíjecích stanic například od firem PRE, ČEZ či E.ON. Před příjezdem si ověřte jejich umístění a dostupnost.
V Praze a dalších větších městech je umístění nabíječek k hotelům běžnou praxí. Příkladem budiž např. 50kW rychlonabíječka PRE u pražského Hiltonu, která je přístupná i široké veřejnosti a nabízí hned 4 nabíjecí místa. Pro zákazníky jsou zde připraveny následující konektory: 2× CCS (50 kW/125 A), 2× CHAdeMO (50 kW/120 A) a 1× Typ 2 (22 kW/32 A).
Vlastní nabíječku vozte s sebou
Další variantou je vozit s sebou vlastní nabíječku, někdy nazývanou jako přenosný wallbox, kterou lze zapojit do běžné 230V zásuvky. Ta by ostatně měla být standardní součástí výbavy každého elektromobilu. Tou můžete dobít auto přes noc na parkovišti u hotelu i v případě, že mají k dispozici pouze obyčejné zásuvky.
Cenově dostupnou kvalitní přenoskou je podle našich zkušenostní např. přenosný wallbox EcoVolter od české firmy R-EVC, který z 16A 400V zásuvky zvládne nabíjet elektromobil až rychlostí 11 kW. Nabíječku lze navíc připojit přes Wi-Fi k síti a sledovat detaily o nabíjení prostřednictvím chytré aplikace. Pro náročnější zákazníky dodává prémiové přenosné nabíječky například německá Juice Technology, jejichž přenosné wallboxy Juice Booster se těší velké oblibě. Za některé funkce a prémiový design si však oproti českému wallboxu připlatíte téměř dvojnásobek. S oběma wallboxy se na cestách připojíte k obyčejným zásuvkám či rychlejším alternativám a nemusíte se tak spoléhat pouze na pomalé nabíjení.
Zdroj: Redakce inSmart.cz