Japonsko jako první na světě pošle do vesmíru udržitelnou družici ze dřeva. Vědci tak chtějí bojovat proti znečištění atmosféry při návratu satelitů na Zemi. Pokud zařízení s rozměry kávového hrnku uspěje, dřevo se může stát ekologickou alternativu ke kovům, z nichž se tato technologie vyrábí.
LignoSat – tak se jmenuje nová japonská družice o velikosti kávového hrnku, jež letos v létě zamíří na oběžnou dráhu, kde stráví zhruba šest měsíců. Zajímavostí je, že byla vyrobena z magnoliového dřeva testovaného v kosmickém prostředí.
Vědci dřevo nejprve podrobili simulovaným vesmírným podmínkám na Zemi a následně ho poslali na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde bylo vystaveno vnějším podmínkám téměř celý rok, napsal deník The Guardian.
Experimenty ukázaly velmi slibné výsledky. Experti proto rozhodli spustit třetí fázi, tedy testování dřevěné družice přímo na oběžné dráze. Cílem její mise je tedy otestovat odolnost rozložitelných materiálů, jako je dřevo.
Pokud by dopadl test úspěšně, mohli bychom používat dřevo jako ekologickou náhradu kovů, z nichž se družice běžně vyrábějí. Vědci vyzkoušeli hned několik typů dřeva, a to magnoliové se ukázalo jako nejslibnější.
Satelity mohou ozonové vrstvě škodit
Na projektu spolupracuje univerzita v Kjótu a dřevařská firma Sumitomo Forestry. Stále není jasné, jaká raketa LignoSat na oběžnou dráhu vynese. Zvažuje se nákladní loď Cygnus, jež zamíří k ISS v létě, nebo loď Crew Dragon společnosti Space X.
„Satelity při návratu do atmosféry shoří a vytvoří velké množství miniaturních hliníkových částic, které se pak řadu let vznášejí v horní vrstvě atmosféry,“ upozornil profesor univerzity v Kjótu a japonský astronaut Takao Doi.
Experti z kanadské Univerzity Britské Kolumbie nedávno zjistili, že tyto drobné částečky mohou způsobit významné ztenčení ozonové vrstvy – ochranného štítu, jenž nás chrání před smrtícím ultrafialovým zářením.
Dřevo by ale v atmosféře snáze shořelo, a to bez tohoto znečištění. Kolem Země navíc krouží zhruba sto milionů kusů nerozložitelného vesmírného odpadu. Jedná se hlavně o zbytky raket, kosmických lodí a družic. I v tomto může dřevo pomoci. A jak se zbavíme dříve vytvořeného vesmírného smetí? Pomoci může např. vesmírná harpuna od Airbusu či vesmírné kleště ESA.