NASA pĹ™iblĂĹľila detaily startu sondy Europa Clipper, která se blĂĹľe zaměřà na ledovĂ© mÄ›sĂce Jupiteru. Do vesmĂru sondu vynese raketa Falcon Heavy firmy SpaceX.
NASA zaplatĂ SpaceX 178 milionĹŻ dolarĹŻ za vynesenĂ rakety za oběžnou dráhu ZemÄ›, mise je plánována na Ĺ™Ăjen 2024. MÄ›sĂc Europa, hlavnĂ zdroj zájmu, obletĂ 45krát.
Falcon Heavy mĂsto SLS
VÄ›dci se domnĂvajĂ, Ĺľe pod povrchem mÄ›sĂce se skrĂ˝vá oceán; citlivĂ© nástroje v sodnÄ› by mÄ›ly pomoci odhadnout, zda se mĹŻĹľe v satelitu plynnĂ©ho obra skrĂ˝vat začátek Ĺľivota.

Umělcova představa o sondě Europa Clipper na oběžné dráze Europy. Foto: Se souhlasem NASA/JPL-Caltech
Europa Clipper byl jako mise schválen uĹľ v roce 2015, mÄ›l však pĹŻvodnÄ› startovat se Space Launch System (SLS) raketou vyvĂjenou NASA a nÄ›kolika pĹ™idruĹľenĂ˝mi spoleÄŤnostmi. SLS má však permanentnÄ› problĂ©my, stojĂ hodnÄ› penÄ›z a vĂ˝voj se nedařà tak, jak by mÄ›l.
NASA tudĂĹľ pĹ™istoupila k žádosti, aby kongres USA povolil komerÄŤnĂ let s raketou SpaceX. PovolenĂ americká kosmická agentura nakonec dostala a mĹŻĹľe letÄ›t s Falcon Heavy. VyuĹľitĂ existujĂcĂ rakety od SpaceX by podle zdrojĹŻ NASA mÄ›lo ušetĹ™it aĹľ miliardu dolarĹŻ.

Nádherná Europa, ledovĂ˝ mÄ›sĂc Jupitera. Foto: Se souhlasem NASA
Od mise na Europu si vÄ›dci slibujĂ celou Ĺ™adu novĂ˝ch poznatkĹŻ, pĹŻjde o prvnĂ detailnĂ prĹŻzkum jednoho z GalileovĂ˝ch mÄ›sĂcĹŻ Jupiteru. MÄ›sĂcĹŻ plynnĂ©ho obra jsou desĂtky, a prozatĂm pro nás stále zĹŻstávajĂ spĂše tajemstvĂm.
AstronomovĂ© takĂ© napjatÄ› oÄŤekávajĂ, zda se potvrdĂ nebo vyvrátĂ existence oceánu pod povrchem Europy s potenciálem existence základnĂch forem Ĺľivota.

UnikátnĂ snĂmek zachycuje ledovĂ˝ mÄ›sĂc Europu, kterĂ˝ je vidÄ›t nad mraky Jupiteru. SnĂmek poĹ™Ădila sonda New Horizons; jde o jeden z mála snĂmkĹŻ, kterĂ© nemajà žádnou hodnotu vÄ›decou, nicmĂ©nÄ› jejich hodnota umÄ›lecká byla povaĹľována za dostateÄŤnÄ› vĂ˝znamnou ke zveĹ™ejnÄ›nĂ. Sonda byla ve chvĂli poĹ™ĂzenĂ 2,3 miliony kilometrĹŻ daleko od Jupiteru a 3 miliony kilometrĹŻ od Europy. Foto: Se souhlasem NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute
Zdroj: Verge