Pokrok umělé inteligence se zdá být nezastavitelný. Přesto se kolečka vývoje AI tu a tam zadrhnou. Své o tom ví například Microsoft, který aktuálně řeší problémy s Gemini AI. Další aktuálně řešenou problematikou je umělá inteligence a politika. Vše má ale i své světlé stránky – příkladem za všechny je Singapur, který míří k tomu stát se AI metropolí světa. Jaké další novinky ze světa umělé inteligence nám přinesl uplynulý týden?
- 1. Gemini AI zkreslila historické obrázky. Uživatelé se bouří, Google slibuje nápravu
- 2. Singapur jako centrum umělé inteligence. Městský stát si na vývoj nových technologií vyhradil nemalý rozpočet
- 3. Americká AI společnost chce vytvořit satelitní systém k detekci hypersonických střel
- 4. Umělá inteligence od Adobe vám pomůže s organizací PDF souborů
- 5. Technologičtí giganti spojují síly proti falešným AI datům v souvislosti s volebními kampaněmi
Gemini AI zkreslila historické obrázky. Uživatelé se bouří, Google slibuje nápravu
Generátor obrázků od společnosti Google čelí v poslední době poměrně velké vlně kritiky ze strany svých uživatelů. Ti prakticky zaplavili platformu X screenshoty z aplikace Gemini AI, kde se umělá inteligence marně pokouší věrohodně vykreslit některé historické reálie. Výsledkem jsou obrázky lidí různých etnik či pohlaví například na pozici prvních amerických prezidentů, což je v přímém rozporu s vědomostmi, které o této době máme. Gemini AI tak byl obviněn z rasismu vůči bělochům a je nyní některými lidmi označován jako „woke“ nástroj.
"Can you generate images of the Founding Fathers?" It's a difficult question for Gemini, Google's DEI-powered AI tool.
Ironically, asking for more historically accurate images made the results even more historically inaccurate. pic.twitter.com/LtbuIWsHSU
— Mike Wacker (@m_wacker) February 21, 2024
Společnost Google se již k incidentu vyjádřila a přiznala, že si je těchto historických nepřesností v generátoru obrázků vědoma. Aktuálně se pracuje na opravách, které by Gemini AI měly nastavit určité mantinely, co se diverzity v rámci naší populace týče. Umělá inteligence si tak mohla na vlastní „kůži“ vyzkoušet, jaké to je být ve střetu zájmů společnosti 21. století.
Singapur jako centrum umělé inteligence. Městský stát si na vývoj nových technologií vyhradil nemalý rozpočet
Až jednu miliardu dolarů (více než 23 miliard korun) se chystá do projektů zaměřených na AI investovat vláda asijského městského státu Singapur. Cílem akce je integrovat strojové učení do kritických odvětví místní ekonomiky. Umělá inteligence by tak měla podpořit oblast financí, zdravotnictví i průmyslu. Kromě zvyšování kvalifikace pracovníků s umělou inteligencí bude investice určena na prohloubení místní nabídky talentů pro startupy i zavedené společnosti. Kromě AI se chce Singapur věnovat i rozvoji mikročipů. Tamní vláda věří, že se stát stane předním technologickým centrem jihovýchodní Asie. Singapur je mnohými již nyní označován za město budoucnosti, a investice do AI na národní úrovni tento názor bezpochyby ještě více zakotví.
Americká AI společnost chce vytvořit satelitní systém k detekci hypersonických střel
Americká agentura pro rozvoj vesmíru SDA se aktuálně hodlá vypořádat se s velkou výzvou, kterou představuje detekce hypersonických raketových střel. Ty létají rychlostí minimálně pětinásobku rychlosti zvuku, a pro současné obranné systémy jsou velmi těžce zachytitelné. SDA tak navázala spolupráci s americkou společností EpiSci, která hodlá vyvinout speciální software na bázi umělé inteligence, který by tyto střely měl být schopen detekovat. AI od EpiSci bude mít k dispozici síť zhruba stovky satelitů, a jejím úkolem tak bude filtrovat důležitá data o případných vystřelených raketách. V rámci projektu bude nutné klást velký důraz na přesnost použitých zařízení a přístrojů. Umělá inteligence sice může být v tomto směru nápomocná, i tak ale nebude detekce hypersonických střel nikterak jednoduchá. Zástupci EpiSci ale věří, že se s touto výzvou zdárně poperou, a představí tak novou úroveň kosmické ochrany před případnou hrozbou.
Umělá inteligence od Adobe vám pomůže s organizací PDF souborů
Aplikace Reader a Acrobat z dílny softwarového vývojáře Adobe byly v tomto týdnu posíleny umělou inteligencí. Co všechno nyní dokáže AI udělat s vašimi PDF soubory? Podle oficiální zprávy Adobe by nyní mělo být možné vytvořit souhrn z obsahu v jednotlivých souborech, případně odpovídat na otázky na text či obrázky, které se v nich nacházejí. Software také bude schopen generovat citace umožňující ověřit zdroje informací, které umělá inteligence uživatelům poskytne. Velkou výhodou je, že AI od Adobe bude přímo zabudovaná do samotných programů určených pro práci s PDF soubory. Funkce je aktuálně ve své beta verzi, již nyní se ale počítá s vydáním plnohodnotné aktualizace.
Technologičtí giganti spojují síly proti falešným AI datům v souvislosti s volebními kampaněmi
Na dvacet technologických společností se v rámci Mnichovské bezpečnostní konference konané minulý týden dohodlo na spolupráci v oblasti zabránění šíření podvodného obsahu generovaného umělou inteligencí. Mezi signatáři nechybí velká jména typu OpenAI, Microsoft či Adobe, tedy společnosti, které se samy vývojem AI technologií zabývají. Hlavním cílem dohody je bojovat proti obsahu souvisejícím s ovlivňováním voličů v rámci nejrůznějších politických kampaní, které jsou na rok 2024 plánovány. Lze předpokládat, že jedním z klíčových úkolů bude vyřešit situaci okolo prezidentských voleb v USA, společnosti však chtějí působit na globální úrovni.
Možností, jak předejít mystifikacím prostřednictvím AI obsahu, je například implementace vodoznaku do generovaných děl či vkládání metadat. Konkrétní nabídky řešení však zatím nevzešly, a nezbývá než doufat, že se společnosti sjednocené pod novou dohodou přimějí k akci dříve, než bude v tomto ohledu příliš pozdě.