Vývoj umělé inteligence (AI) se jeví jako nezastavitelný a neomezený. Ale není tomu tak. Největší překážkou pro tuto špičkovou technologii je obrovská spotřeba energie a tím pádem velká zátěž pro rozvodné sítě. V poslední době o tom otevřeně hovoří elity z oblasti AI.
Probíhající závod v oblasti vývoje AI může přeci jen zpomalit. Podle nedávných vyjádření šéfů společností Tesla a Amazon, Elona Muska a Andyho Jassyho, nemáme generativní umělou inteligenci „čím krmit“.
Tato technologie, označovaná za aktuálně největší pokrok lidstva, je náročná na spotřebu energie a vody, což souvisí s obrovskými investicemi technologických gigantů do výpočetní infrastruktury včetně datových center, jejichž realizace obvykle pár let trvá.
Pankaj Sharma, výkonný viceprezident divize datových center společnosti Schneider Electric, uvedl, že poptávka po datových centrech byla vždy velká, v dnešní době však zažívá nebývalý boom. Vývoj umělé inteligence totiž nikdy nebyl intenzivnější.
Technologické firmy zabývající se vývojem AI musejí hledat vhodné lokality k umístění datových center na trzích po celém světě, napsal server Financial Review. Jejich kapacity však nejsou neomezené a současný objem datových center nestačí.
Není kde brát
Do toho přichází globální energetická transformace. Svět postupně přechází od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie a přizpůsobovat se během budování infrastruktury klíčové pro vývoj AI musejí i technologičtí obři.
Některé společnosti však stále ve snaze pokrýt všechna datová centra spoléhají na plyn sloužící pro generování elektřiny. Ryan Lance, šéf energetické společnosti ConocoPhillips, upozornil, že plyn bude hrát v chodu datových center klíčovou roli i v dalších letech.
Datová centra je nutné nepřetržitě chladit, k čemuž je potřeba voda. Tím se však ještě výběr vhodných lokalit zužuje. A zásoby vody, navíc ještě poblíž rozvodné sítě, nekonečné nejsou.
Nedostatek prostoru, energie a vody… Vývoj umělé inteligence se podle odborníků dřív nebo později zastaví. Pokud ovšem technologické společnosti nevyřeší všechny tyto nedostatky. Nutné budou masivní investice a špetka vynalézavosti.
Zdroje: Financial Review