Muskova společnost SpaceX představila nový skafandr pro první komerční vesmírnou vycházku v historii. Americký startup se opravdu vytáhl, oblek je totiž ve všech ohledech modernější a pokročilejší než současné skafandry. Vyniká hlavně pohyblivostí a komfortem, který astronautům přináší. Nejen, že se bude snadno nosit, ale jednodušeji a levněji se dá i vyrábět.
Ať už máte názor na Muska jakýkoli, nelze popřít, že je vizionářem posouvající lidstvo kupředu. Kontroverzní miliardář představil krátké video s novým skafandrem pro komerční vesmírné vycházky Extravehicular Activity (EVA).
SpaceX chystá podle serveru Flying první komerční vycházky do vesmíru během letošního léta s misí Polaris Dawn. Jejím cílem bude mj. právě otestovat zmíněné skafandry, které na sobě bude mít celá posádka.
„Je to vůbec poprvé, co takovou misi nepodniknou astronauti státem financované organizace,“ uvedl na sociální síti X (dříve Twitter) miliardář a velitel mise Jared Isaacman. Pokud půjde mise podle plánu, dočkáme se dalších vycházek do kosmického prostoru již brzy.
Co se samotného skafandru týče, jedná se o moderní a inovativní design, jenž se oproti těm současným vyznačuje nižší váhou a lepší pohyblivostí. Astronauti se budou při misích cítit pohodlněji a zvládnou náročnější úkony, což byl hlavní cíl SpaceX.
Chytrá přilba s integrovanými displeji
Třešničkou na dortu má být samotná přilba. Hledí bude díky speciální vrstvě zabraňovat mlžení a při pohybu volným prostorem bude chránit zrak. Přilba rovněž bude udržovat teplotní komfort. Nabídne také dva Head-Up displeje zobrazující důležitá data.
Uživatel bude mít neustále na očích údaje o tlaku, teplotě, míře vlhkosti a času stráveném ve volném prostoru. Obraz do velícího střediska bude přenášet zabudovaná kamera. Oblek je tedy moderní verzí současných skafandrů se vším všudy.
Snadné má být i oblékání skafandru díky spirálovým zipům. Vnější vrstva je tvořena nehořlavou tkaninou a na některých místech se nacházejí rotační klouby, umožňující volný pohyb i v natlakovaném stavu.
SpaceX bude moci skafandr dodávat v různých velikostech, samotná přilba je částečně vyráběna s pomocí 3D tisku. Firma SpaceX již před nějakou dobou představila i skafandr Intravehicular Activity (IVA), jenž slouží na lodích Crew Dragon jako ochrana před ztrátou atmosféry.
Na nových skafandrech pro pobyt na Měsíci pracuje i NASA. Od dob programu Apollo jde o značný rozdíl. I zde bude hrát prim pohodlí astronautů.
Mise Polaris Dawn chce otestovat skafandry i Starlink
Polaris Dawn je první ze tří plánovaných misí v rámci programu Polaris založeného miliardářem Jaredem Isaacmanem. Cílem programu je urychlit rozvoj lidských kosmických letů.
Mise potrvá 5 dní a ponese čtyřčlennou posádku, včetně dvou zaměstnanců SpaceX. Velitelem mise bude sám Isaacman. Během mise se pokusí o dosažení nejvyšší oběžné dráhy kolem Země od konce programu Apollo, a to přibližně 1 400 km nad Zemí ve Van Allenových radiačních pásech.
Dojde k prvnímu komerčnímu výstupu do otevřeného vesmíru za použití nových skafandrů SpaceX určených pro mimokosmnické aktivity (EVA). Mise otestuje laserovou komunikaci Starlink ve vesmíru a provede řadu vědeckých experimentů zaměřených na studium lidského zdraví ve vesmíru i na Zemi.
Zdroje: Flying, SpaceX