Nové skafandry SpaceX jsou jako ze sci-fi. V tomhle se již brzy odehraje první komerční výstup do vesmíru v historii

Muskova společnost SpaceX představila nový skafandr pro první komerční vesmírnou vycházku v historii. Americký startup se opravdu vytáhl, oblek je totiž ve všech ohledech modernější a pokročilejší než současné skafandry. Vyniká hlavně pohyblivostí a komfortem, který astronautům přináší. Nejen, že se bude snadno nosit, ale jednodušeji a levněji se dá i vyrábět.

Ať už máte názor na Muska jakýkoli, nelze popřít, že je vizionářem posouvající lidstvo kupředu. Kontroverzní miliardář představil krátké video s novým skafandrem pro komerční vesmírné vycházky Extravehicular Activity (EVA).

SpaceX chystá podle serveru Flying první komerční vycházky do vesmíru během letošního léta s misí Polaris Dawn. Jejím cílem bude mj. právě otestovat zmíněné skafandry, které na sobě bude mít celá posádka.

Obrázek: Nové skafandry SpaceX jsou jako ze sci-fi. V tomhle se již brzy odehraje první komerční výstup do vesmíru v historii

Podoba nového skafandru EVA. Se svolením SpaceX

„Je to vůbec poprvé, co takovou misi nepodniknou astronauti státem financované organizace,“ uvedl na sociální síti X (dříve Twitter) miliardář a velitel mise Jared Isaacman. Pokud půjde mise podle plánu, dočkáme se dalších vycházek do kosmického prostoru již brzy.

Co se samotného skafandru týče, jedná se o moderní a inovativní design, jenž se oproti těm současným vyznačuje nižší váhou a lepší pohyblivostí. Astronauti se budou při misích cítit pohodlněji a zvládnou náročnější úkony, což byl hlavní cíl SpaceX.

Chytrá přilba s integrovanými displeji

Třešničkou na dortu má být samotná přilba. Hledí bude díky speciální vrstvě zabraňovat mlžení a při pohybu volným prostorem bude chránit zrak. Přilba rovněž bude udržovat teplotní komfort. Nabídne také dva Head-Up displeje zobrazující důležitá data.

Uživatel bude mít neustále na očích údaje o tlaku, teplotě, míře vlhkosti a času stráveném ve volném prostoru. Obraz do velícího střediska bude přenášet zabudovaná kamera. Oblek je tedy moderní verzí současných skafandrů se vším všudy.

Obrázek: Nové skafandry SpaceX jsou jako ze sci-fi. V tomhle se již brzy odehraje první komerční výstup do vesmíru v historii

EVA bude lehčí a pohyblivější než současné skafandry. Zdroj: Se svolením SpaceX

Snadné má být i oblékání skafandru díky spirálovým zipům. Vnější vrstva je tvořena nehořlavou tkaninou a na některých místech se nacházejí rotační klouby, umožňující volný pohyb i v natlakovaném stavu.

SpaceX bude moci skafandr dodávat v různých velikostech, samotná přilba je částečně vyráběna s pomocí 3D tisku. Firma SpaceX již před nějakou dobou představila i skafandr Intravehicular Activity (IVA), jenž slouží na lodích Crew Dragon jako ochrana před ztrátou atmosféry.

Na nových skafandrech pro pobyt na Měsíci pracuje i NASA. Od dob programu Apollo jde o značný rozdíl. I zde bude hrát prim pohodlí astronautů.

Mise Polaris Dawn chce otestovat skafandry i Starlink

Polaris Dawn je první ze tří plánovaných misí v rámci programu Polaris založeného miliardářem Jaredem Isaacmanem. Cílem programu je urychlit rozvoj lidských kosmických letů.

Mise potrvá 5 dní a ponese čtyřčlennou posádku, včetně dvou zaměstnanců SpaceX. Velitelem mise bude sám Isaacman. Během mise se pokusí o dosažení nejvyšší oběžné dráhy kolem Země od konce programu Apollo, a to přibližně 1 400 km nad Zemí ve Van Allenových radiačních pásech.

Dojde k prvnímu komerčnímu výstupu do otevřeného vesmíru za použití nových skafandrů SpaceX určených pro mimokosmnické aktivity (EVA). Mise otestuje laserovou komunikaci Starlink ve vesmíru a provede řadu vědeckých experimentů zaměřených na studium lidského zdraví ve vesmíru i na Zemi.

Zdroje: Flying, SpaceX

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu