Kritické myšlení nám může pomoci vyznat se ve světě povrchních informací a odhalit ty pravdivé. Proč je dobré trénovat svou mediální gramotnost a jak na správné kritické myšlení?
„Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností,“ řekl prý kdysi matematik, filozof a spisovatel Bertrand Russell.
- Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je standardizované skóre používané jako výstup standardizovaných inteligenčních (a jiných výkonových) psychologických testů k vyčíslení inteligence člověka v poměru k ostatní populaci (respektive k dané skupině)
- Racionalita (RQ) hodnotí, jak přistupujeme k věcem, které si myslíme a jak moc jsme ochotni připustit jinou pravdu. Důležitá je především při odolnosti proti propagandě, nepravdivým informacím a při přijímání zpětné vazby. V době obrovských kvant informací nabývá na důležitosti.
Můžeme mít člověka, který má vysoké RQ, tedy velmi kvalitní kritické myšlení, ale velmi nízké IQ. To samé naopak. Velikost jednoho tedy nutně nereflektuje velikost druhého. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od IQ, které je nám dáno a dá se ovlivnit pouze v řádu několika procent, RQ se dá dlouhodobě trénovat a zvyšovat.
Je to podobné, jako hra na piáno. Je k tomu potřebný trénink, znalosti a celoživotní zdokonalování. Hezký případ nutnosti kritického myšlení je pouštění žilou. Možná jste již slyšeli, že doktoři ještě v 18. století pouštěli lidem žilou. Pokud jste tak přišli za doktorem se chřipkou, udělal pro vás dle zkušených kolegů to nejlepší v případě, že vám upustil trochu krve. Logicky ti, kdo věc nepřežili, už za doktorem nepřišli. Naopak ti, kteří se vyléčili, byli „potvrzením“ funkčnosti metody.
Problém je v tom, že pokud něco říká nějaká autorita, byť ten nejzkušenější doktor, ještě to nemusí být pravda. Pokud si to myslí většina, stále to nemusí být pravda. Jednoho z doktorů v 18. století napadlo otestovat, jak se bude dařit dvojici skupin. Jedné při léčbě pouštěl žilou a druhé ne. Výsledek jej překvapil, neboť právě ti, kterým pouštěl, umírali výrazně častěji. To byl v té době, kdy se léčilo převážně pouštěním žilou, velký problém.
Kritické myšlení: Co je to je? #krimys
Kdo je to podle Petra Ludwiga dobroser? Člověk, který si myslí, že pomáhá, ale naopak svým jednáním škodí.
RQ test – jak jste na tom s kritickým myšlením?
Pokud umíte anglicky, můžete si jednoduchý RQ test udělat zdarma online. Až jej dokončíte, doporučujeme ještě expertní RQ test na dalším webu, který vám řekne přesněji jak na tom jste i podle oblastí vašeho zájmu a profese.