Slavný Hubbleův teleskop je o krok blíže výslužbě. Po závadě již funguje pouze v omezeném režimu

Porucha jednoho ze tří funkčních gyroskopů Hubbleova vesmírného dalekohledu přiměla agenturu NASA k přechodu na nouzový chod s omezenými funkcemi. Míří tak legendární teleskop po dekádách oddané služby do křemíkového nebe?

Do nouzového režimu přešel Hubbleův vesmírný dalekohled 24. května poté, co začal jeden ze tří zbývajících gyroskopů poskytovat chybné telemetrické údaje. Šlo o automatickou reakci, která pozastavila veškeré vědecké operace, aby se zabránilo dalšímu poškození, a vesmírní inženýři tak měli dostatek času na případnou intervenci. Ačkoliv se pak zařízení v současné době jeví jako stabilizované, vedení mise celou situaci vyhodnocuje a pečlivě plánuje další kroky.

Obrázek: Slavný Hubbleův teleskop je o krok blíže výslužbě. Po závadě již funguje pouze v omezeném režimu

Díky Hubbleově vesmírnému dalekohledu jsme mohli spatřit i tyto krásy vesmíru. Zařízení se však potýká s poruchou, která jeho funkce výrazně omezí. Foto: Se souhlasem NASA

Systémy nejslavnějšího teleskopu postupně selhávaly

Gyroskopické přístroje jsou zásadní především pro určení přesné polohy a orientace zařízení v kosmickém prostoru. Dalekohled byl při svém startu v roce 1990 původně vybaven se šesti gyroskopy, pro jeho běžný provoz jsou však dostačující pouze tři. Během poslední servisní mise v roce 2009 bylo všech šest kusů vyměněno. Pouze tři z těchto nově instalovaných součástek však disponovaly vylepšenou konstrukcí odolnou vůči korozi, a zbývající tři tak do roku 2020 postupně selhaly. V posledních několika měsících se pak začaly objevovat problémy i s novými jednotkami, které vyústily v nedávný přechod teleskopu do nouzového režimu.

Pomoci chce i SpaceX

Vedení NASA aktuálně pracuje s několika různými scénáři řešení. V úvahu přicházela například možnost vynést Hubbleův teleskop do větší výšky pomocí kosmické lodi Crew Dragon společnosti Space X. Tím by se mohl snížit jemný vliv odporu vnějších vrstev atmosféry, který pomalu, ale jistě táhne zařízení zpět k Zemi.

Obrázek: Slavný Hubbleův teleskop je o krok blíže výslužbě. Po závadě již funguje pouze v omezeném režimu

Hubbleův teleskop byl na oběžnou dráhu vynesen raketoplánem Discovery v roce 1990 v rámci mise STS-31. Foto: se souhlasem NASA

Tuto variantu nicméně agentura podle všeho zatím smetla ze stolu. Vedoucí projektu však v rámci tiskové konference konané 4. června veřejnost ujistili, že pád teleskopu na zemský povrch zatím v dohledné době nehrozí. Teleskop by měl být schopný se na oběžné dráze udržet přinejmenším do roku 2035, což by mělo vesmírným inženýrům poskytnout dostatek času na zvážení všech možných scénářů. Zařízení tak zatím zůstává v nouzovém režimu, kdy využívá pouze jeden ze svých gyroskopů.

Budoucnost teleskopu zůstává nejistá

Hubbleův vesmírný dalekohled se v posledních desetiletích zasloužil o celou řadu významných kosmických objevůpodařilo se mu například potvrdit existenci dvou měsíců trpasličí planety Pluto či dokonce zpřesnit údaj o stáří celého vesmíru. Od roku 2021 pak jeho práci do značné míry převzal vesmírný dalekohled Jamese Webba, který posouvá hranice poznání ještě o úroveň dál. Hubble však přesto pokračoval ve svém přispívání k vědeckému bádání, a astronomové z celého světa si tak přejí, aby vydržel fungovat co nejdéle to bude možné.

Věděli jste? Rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu lze na první pohled díky jednoduchému triku

Obrázek: Slavný Hubbleův teleskop je o krok blíže výslužbě. Po závadě již funguje pouze v omezeném režimu

Výzkumná mise zařízení nesoucí jméno slavného amerického astronoma probíhá již více než 34 let. Jak dlouho ještě potrvá? Foto: Se souhlasem NASA

Zub času se nicméně bohužel podepisuje na každém kusu hmoty, a dříve či později se tak se slavným teleskopem budeme muset definitivně rozloučit. Nezbývá tedy než doufat, že se zařízení dokáže vrátit do operačního režimu, a poskytnou nám tak před svým odchodem ještě spoustu užitečných a ohromujících informací z blízkého i vzdáleného vesmíru.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků