Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

Nové snímky z Webbova vesmírného teleskopu jsou fascinující, krásné i vědecky hodnotné. Jak na první pohled poznat, který ze snímků pochází ze staršího Hubbleova vesmírného dalekohledu a jaký z Webba? Pomůže jednoduchý trik.

Řada článků a příspěvků na sociálních sítích vedle sebe staví snímky z dosluhujícího Hubbleova vesmírného dalekohledu a Webbova vesmírného teleskopu. I bez popisků si však můžete snadno všimnout, který z nich pochází odkud.

Při pohledu na publikované snímky si všimněte, jaký tvar mají některé hvězdy a světelné zdroje. Hledejte takové, které mají pomyslné paprsky vycházející ze zdroje světla. Tyto paprsky nejsou ve skutečnosti přítomny, ale jsou dány použitou technikou.

Obrázek: Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

Webb má prohloubit naše znalosti o vesmíru, který jako první poprvé pořádně prozkoumal právě Hubble. Foto: Se souhlasem NASA

Zjednodušeně řečeno může za paprsky hvězd na snímcích z teleskopů počet vzpěr zrcadel a tvar zrcadel samotných. U Webbova vesmírného teleskopu oba tyto jevy dohromady vytváří efekt, kdy se kolem světelného zdroje objevuje 8 paprsků (6 delších a 2 kratší). Naproti tomu u Hubbleova vesmírného dalekohledu jsou tyto paprsky pouze 4.

Proč jsou hvězdy na fotografiích jiné?

Počet paprsků u světelných zdrojů na fotografii je dán několika rozdíly. Hubble se chlubí jedním velkým kruhovým zrcadlem. Oproti tomu Webb má zrcadel hned 18 a tvar mají šestiúhelníkový.

V případě Jamese Webba dále existují tři osy, o které se opírají podpěry držící sekundární zrcadlo, a ty způsobují tři páry paprsků, které se vždy objeví na snímcích hvězd a dalších silných bodových zdrojů.

Obrázek: Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

Úroveň detailů je nesrovnatelná. Vlevo se nachází snímek ze staršího Hubbleova vesmírného dalekohledu. Vpravo se nachází snímek z Webba. Všimnout si můžete vedle počtu paprsků o světelných zdrojů také míry detailů, která je u Webba ohromující. Foto: Se souhlasem NASA

Mimochodem, to se netýká pouze vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Každý zrcadlový dalekohled se sekundárním zrcadlem, odkud se odráží světlo zpět k přístrojům, potřebuje, aby toto sekundární zrcadlo bylo před primárním zrcadlem něčím drženo.

Délka a umístění paprsků je tedy dána počtem a umístěním těchto podpěr, přičemž každá jedinečná podpěra vytváří vlastní paprsky, které jsou kolmé na samotnou podpěrnou konstrukci. Hubble má tyto podpěry sekundárního zrcadla 2 (odtud 4 paprsky), Webb hned 3 (6 viditelných paprsků).

Kam se poděly chybějící paprsky?

Mohlo by se zdát, že 2 paprsky nám zde tedy chybí. Jak vysvětlují ve svých materiálech vědci z NASA, vliv na počet paprsků má vedle podpěr i tvar zrcadla. Šestiúhelníkový tvar zrcadla konkrétně vytváří 6 paprsků, které se částečně překrývají s podpěrami, díky čemuž můžeme  na fotografiích vidět 8 paprsků.

Obrázek: Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

6 paprsků je viditelných jasněji, dvojice o něco slaběji. Foto: Se souhlasem NASA, ESA

Při prohlížení fotografií hlubokého vesmíru tedy stačí sledovat, kolik paprsků mají výrazné hvězdy a světelné body. Pokud jsou 4, jde s největší pravděpodobností o snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu. Pokud 8, jde o snímek z Webba.

Jak se zlepšila kvalita teleskopu? Zhodnoťte sami

Porovnat kvalitu snímků z obou teleskopů můžete sami na stránce WebbCompare. Jak vidno, Webb přináší obrovské množství dosud neviděných detailů.

Zdroje: NASA, Petapixel

Obrázek: Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Obrázek: USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Obrázek: PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden
PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden