Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

Nové snímky z Webbova vesmírného teleskopu jsou fascinující, krásné i vědecky hodnotné. Jak na první pohled poznat, který ze snímků pochází ze staršího Hubbleova vesmírného dalekohledu a jaký z Webba? Pomůže jednoduchý trik.

Řada článků a příspěvků na sociálních sítích vedle sebe staví snímky z dosluhujícího Hubbleova vesmírného dalekohledu a Webbova vesmírného teleskopu. I bez popisků si však můžete snadno všimnout, který z nich pochází odkud.

Při pohledu na publikované snímky si všimněte, jaký tvar mají některé hvězdy a světelné zdroje. Hledejte takové, které mají pomyslné paprsky vycházející ze zdroje světla. Tyto paprsky nejsou ve skutečnosti přítomny, ale jsou dány použitou technikou.

Obrázek: Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

Webb má prohloubit naše znalosti o vesmíru, který jako první poprvé pořádně prozkoumal právě Hubble. Foto: Se souhlasem NASA

Zjednodušeně řečeno může za paprsky hvězd na snímcích z teleskopů počet vzpěr zrcadel a tvar zrcadel samotných. U Webbova vesmírného teleskopu oba tyto jevy dohromady vytváří efekt, kdy se kolem světelného zdroje objevuje 8 paprsků (6 delších a 2 kratší). Naproti tomu u Hubbleova vesmírného dalekohledu jsou tyto paprsky pouze 4.

Proč jsou hvězdy na fotografiích jiné?

Počet paprsků u světelných zdrojů na fotografii je dán několika rozdíly. Hubble se chlubí jedním velkým kruhovým zrcadlem. Oproti tomu Webb má zrcadel hned 18 a tvar mají šestiúhelníkový.

V případě Jamese Webba dále existují tři osy, o které se opírají podpěry držící sekundární zrcadlo, a ty způsobují tři páry paprsků, které se vždy objeví na snímcích hvězd a dalších silných bodových zdrojů.

Obrázek: Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

Úroveň detailů je nesrovnatelná. Vlevo se nachází snímek ze staršího Hubbleova vesmírného dalekohledu. Vpravo se nachází snímek z Webba. Všimnout si můžete vedle počtu paprsků o světelných zdrojů také míry detailů, která je u Webba ohromující. Foto: Se souhlasem NASA

Mimochodem, to se netýká pouze vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Každý zrcadlový dalekohled se sekundárním zrcadlem, odkud se odráží světlo zpět k přístrojům, potřebuje, aby toto sekundární zrcadlo bylo před primárním zrcadlem něčím drženo.

Délka a umístění paprsků je tedy dána počtem a umístěním těchto podpěr, přičemž každá jedinečná podpěra vytváří vlastní paprsky, které jsou kolmé na samotnou podpěrnou konstrukci. Hubble má tyto podpěry sekundárního zrcadla 2 (odtud 4 paprsky), Webb hned 3 (6 viditelných paprsků).

Kam se poděly chybějící paprsky?

Mohlo by se zdát, že 2 paprsky nám zde tedy chybí. Jak vysvětlují ve svých materiálech vědci z NASA, vliv na počet paprsků má vedle podpěr i tvar zrcadla. Šestiúhelníkový tvar zrcadla konkrétně vytváří 6 paprsků, které se částečně překrývají s podpěrami, díky čemuž můžeme  na fotografiích vidět 8 paprsků.

Obrázek: Jak od sebe snadno rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu?

6 paprsků je viditelných jasněji, dvojice o něco slaběji. Foto: Se souhlasem NASA, ESA

Při prohlížení fotografií hlubokého vesmíru tedy stačí sledovat, kolik paprsků mají výrazné hvězdy a světelné body. Pokud jsou 4, jde s největší pravděpodobností o snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu. Pokud 8, jde o snímek z Webba.

Jak se zlepšila kvalita teleskopu? Zhodnoťte sami

Porovnat kvalitu snímků z obou teleskopů můžete sami na stránce WebbCompare. Jak vidno, Webb přináší obrovské množství dosud neviděných detailů.

Zdroje: NASA, Petapixel

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Od vynálezu parního stroje k AI za 250 let: Přežijeme zrychlující se AI revoluci?
Konečně telefon, který vydrží: Realme GT 7 zvládne bez nabíjení tři dny (první dojmy)
Obrázek: AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat