Britská společnost Virgin Galactic provozující vesmírnou turistiku završila svou misí Galactic 07 jednu etapu své historie. Přesto se však svého podnikání nevzdává. Prospěje jí dvouletá pauza věnovaná technologickým inovacím, nebo její místo na trhu zabere dravá konkurence?
K realizaci mise Galactic 07, která byla v pořadí dvanáctou misí společnosti Virgin Galactic a zároveň i posledním letem suborbitálního raketového letounu VSS Unity, který firma provozovala, došlo v sobotu 8. června. V letošním roce se pak jednalo o již druhý komerční turistický let k hranicím vesmíru a zpět.
Raketový letoun VSS Unity bude nahrazen novou generací strojů
VSS Unity tentokrát vynesl do výšky přes 13 500 metrů čtyřčlennou skupinu cestujících – jednoho astronauta a tři vesmírné turisty. Po dokončení zhruba hodinu trvajícího letu se plavidlo úspěšně vrátilo na základnu Spaceport America v Novém Mexiku. Pro společnost založenou v roce 2004 britským magnátem Richardem Bransonem šlo o v pořadí sedmý komerční let na nově vznikajícím trhu suborbitální turistiky, kde je jejím hlavním konkurentem společnost Blue Origin, vlastněná miliardářem z Amazonu Jeffem Bezosem. S letounem VSS Unity pak Virgin Galactic do budoucna již nepočítá. Nahradit by jej měly dva stroje řady Delta, jež se v současné době staví v Arizoně. Zkušební lety by měly proběhnout v roce 2025, s komerčním provozem se počítá nejdřív v roce 2026. Vedení společnosti pak předpokládá, že letouny Delta zvládnou realizovat až osm orbitálních letů měsíčně. Na svých palubách by pak měly být schopné převážet až šest pasažérů namísto stávajících čtyř.
Always look up #Galactic07 pic.twitter.com/S5mmu14I2z
— Virgin Galactic (@virgingalactic) June 9, 2024
Nad budoucností společnosti visí otazník
Rozhodnutí vedení Virgin Galactic o přerušení komerčních aktivit je sice logickou, avšak riskantní volbou. V sázce je totiž budoucnost společnosti, která se konečně snaží dostat do černých čísel. Nepříliš vlídná situace na trhu zasadila v loňském roce těžkou ránu firmě Virgin Orbit, která podobně jako její sesterská Virgin Galactic spadají pod konglomerát Virgin Group. V tomto případě byl však bankrot poměrně snáze předpověditelný, jelikož Virgin Orbit podnikala ve sféře přepravy satelitů na oběžnou dráhu, kde již dnes panuje poměrně značná konkurence. Virgin Galactic se na druhou stranu zaměřuje na vesmírný turismus, kde kromě Blue Origin zatím zůstává pole působnosti poměrně prázdné.
Stáhnout se minimálně na dva roky z trhu však může konkurenční společnosti Jeffa Bezose poskytnout potřebný vítr do plachet, případně otevřít dveře novým firmám, které chtějí zájemců z řad bohatých nabídnout možnost podívat se do vesmíru. Situace navíc není lákavá ani pro stávající investory Virgin Galactic, které nejspíš v nadcházejících několika kvartálech nečeká výnosné období. Je tedy odstavení letounu VSS Unity pouze koncem jedné etapy, nebo šlo o pomyslnou tečkou za érou komerčních letů společnosti jako takovou? Na tuto otázku nejspíš najdeme odpověď až s odstupem času.