Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj

Britská společnost Virgin Galactic provozující vesmírnou turistiku završila svou misí Galactic 07 jednu etapu své historie. Přesto se však svého podnikání nevzdává. Prospěje jí dvouletá pauza věnovaná technologickým inovacím, nebo její místo na trhu zabere dravá konkurence?

K realizaci mise Galactic 07, která byla v pořadí dvanáctou misí společnosti Virgin Galactic a zároveň i posledním letem suborbitálního raketového letounu VSS Unity, který firma provozovala, došlo v sobotu 8. června. V letošním roce se pak jednalo o již druhý komerční turistický let k hranicím vesmíru a zpět.

Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj

Letoun VSS Unity se k hranicím vesmíru podíval poprvé v roce 2016. Po osmi letech tak jeho služba končí. Foto: Se souhlasem Virgin Galactic

Raketový letoun VSS Unity bude nahrazen novou generací strojů

VSS Unity tentokrát vynesl do výšky přes 13 500 metrů čtyřčlennou skupinu cestujících – jednoho astronauta a tři vesmírné turisty. Po dokončení zhruba hodinu trvajícího letu se plavidlo úspěšně vrátilo na základnu Spaceport America v Novém Mexiku. Pro společnost založenou v roce 2004 britským magnátem Richardem Bransonem šlo o v pořadí sedmý komerční let na nově vznikajícím trhu suborbitální turistiky, kde je jejím hlavním konkurentem společnost Blue Origin, vlastněná miliardářem z Amazonu Jeffem Bezosem. S letounem VSS Unity pak Virgin Galactic do budoucna již nepočítá. Nahradit by jej měly dva stroje řady Delta, jež se v současné době staví v Arizoně. Zkušební lety by měly proběhnout v roce 2025, s komerčním provozem se počítá nejdřív v roce 2026. Vedení společnosti pak předpokládá, že letouny Delta zvládnou realizovat až osm orbitálních letů měsíčně. Na svých palubách by pak měly být schopné převážet až šest pasažérů namísto stávajících čtyř.

Nad budoucností společnosti visí otazník

Rozhodnutí vedení Virgin Galactic o přerušení komerčních aktivit je sice logickou, avšak riskantní volbou. V sázce je totiž budoucnost společnosti, která se konečně snaží dostat do černých čísel. Nepříliš vlídná situace na trhu zasadila v loňském roce těžkou ránu firmě Virgin Orbit, která podobně jako její sesterská Virgin Galactic spadají pod konglomerát Virgin Group. V tomto případě byl však bankrot poměrně snáze předpověditelný, jelikož Virgin Orbit podnikala ve sféře přepravy satelitů na oběžnou dráhu, kde již dnes panuje poměrně značná konkurence. Virgin Galactic se na druhou stranu zaměřuje na vesmírný turismus, kde kromě Blue Origin zatím zůstává pole působnosti poměrně prázdné.

Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj

Společnost Virgin Galactic soustředí své úsilí do vývoje nových strojů, které by mohly přepravit první komerční turisty v roce 2026. Foto: Se souhlasem Virgin Galactic

Stáhnout se minimálně na dva roky z trhu však může konkurenční společnosti Jeffa Bezose poskytnout potřebný vítr do plachet, případně otevřít dveře novým firmám, které chtějí zájemců z řad bohatých nabídnout možnost podívat se do vesmíru. Situace navíc není lákavá ani pro stávající investory Virgin Galactic, které nejspíš v nadcházejících několika kvartálech nečeká výnosné období. Je tedy odstavení letounu VSS Unity pouze koncem jedné etapy, nebo šlo o pomyslnou tečkou za érou komerčních letů společnosti jako takovou? Na tuto otázku nejspíš najdeme odpověď až s odstupem času.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte