Jelikož se lidstvo připravuje na mise na Mars, už nějakou dobu probíhají výzkumy sledující zdravotní rizika při pobytu a cestě na rudou planetu. Nová studie amerických vědců z několika institucí přišla se znepokojivým zjištěním. Astronauti při návratu na Zemi budou potřebovat dialýzu ledvin.
Mars můžeme označit za kruté prostředí. Astronauti tam budou čelit mrazivým teplotám hlavně během noci. Před smrtícími dávkami kosmického a slunečního záření se budou muset skrývat v jeskyních či speciálních obydlích.
Ochrání je minimální hloubka dvou metrů pod zemí. Právě kosmické záření je velkým problémem pro zdraví ledvin astronautů, zjistila nová studie publikovaná v časopise Nature Comunications.
Dopady mohou být zničující. „Pokud nepřijdeme s novými způsoby ochrany ledvin, řekl bych, že i když se bude moci astronaut dostat na Mars, na zpáteční cestě bude možná potřebovat dialýzu,“ řekl první autor studie London Tubular.
Nejen že taková mise ovlivní zdraví ledvin astronautů, může ohrozit i jejich mise, napsal s odkazem na výzkum server Interesting Engineering. A jak na to vědci přišli, když jsme nikdy na Mars člověka neposlali?
Hrozí i nevratné poškození
Vědci analyzovali biomolekulární, fyziologická a anatomická data z více než 40 letů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a soukromých letů na oběžnou dráhu. Součástí výzkumu byly i experimenty na myších.
Experti je vystavili dávkám kosmického záření srovnatelným s 1,5 až 2,5letými misemi na Mars. Překvapilo je, že už po necelém měsíci v kosmu se začaly ledvinové tubuly hrající důležitou roli v rovnováze vápníku a soli zmenšovat.
Studie zrovna tento dopad připisuje spíše účinkům mikrogravitace. Kosmické záření však podle ní mění strukturu ledvin a negativně ovlivňuje způsob, jakým orgán zpracovává soli. Narušení tohoto procesu souvisí s tvorbou ledvinových kamenů.
Alarmující bylo zjištění, že hlodavci vystavení dávkám kosmickému záření srovnatelným s 2,5 lety na misi k Marsu měli nevratné poškození ledvin a jejich funkčnosti. Tříletá mise na Mars může být pro astronauty nebezpečná, vyplývá ze studie.
Její hlavní autor Stephen B. Walsh uvedl, že před kosmickým zářením se stíněním prakticky uchránit nelze. Další studie by se měly zaměřit na ledviny a hledat technologická nebo farmaceutická opatření. Než se však člověk podívá na Mars, ještě to potrvá. Jak se stále více ukazuje, původní plány lidstva odkazující na rok 2030 byly přehnaně optimistické.