NASA přiznává: Cestu na Mars v roce 2030 pravděpodobně nezvládneme

Do roku 2030 se podle současných plánů mělo lidstvo ocitnout na Marsu, kde by jednoho dne měla vzniknout i kolonie, kde bude žít trvalá posádka. Zástupce NASA však oznámil znepokojující zprávy. Na misi nebude stačit stávající rozpočet a skluz bude mít i budování infrastruktury na Marsu.

Na tiskové konferenci agentura překvapila přítomné diváky nečekaným vyjádřením. „Do roku 2030 nedostaneme člověka na Mars,“ zaznělo z úst ředitele pro lety s lidskou posádkou, Williama Gerstenmaiera. Na středeční konferenci v Americkém institutu pro astronautiku tak poprvé zaznělo z úst zástupce NASA, že let na Mars bude mít problém s financováním a není jisté, zda se uskuteční podle plánu.

Obrázek: NASA přiznává: Cestu na Mars v roce 2030 pravděpodobně nezvládneme

„Rozpočty, o kterých jsme se dříve bavili, narostly o přibližně 2 procenta. Na Marsu navíc nemáme žádné již fungující systémy, které by vše připravily, než dorazí posádka. Přistání a následný vzlet z Marsu jsou pro nás obrovskou výzvou.“ Doposud NASA na Mars vyslala několik sond a robotických vozítek zkoumajících jeho povrch. Např. taková sonda Curiosity vyšla na 2,5 miliardy dolarů (kolem 55 miliard Kč). Náklady na misi na Mars však budou nesrovnatelně vyšší.

SpaceX Elona Muska bude na Marsu ještě před NASA

Cesta na Mars by společně s vybudováním základny a podporou ze Země vyšla na více jak jeden bilion dolarů v nejbližších 25 letech. Odhady soukromých společností, které se na Mars chystají, počítají s menšími částkami. Společnost Mars One počítá s čtyřčlennou posádkou a cenou kolem 6 miliard dolarů. SpaceX Elona Muska chce na Mars vyrazit kolem roku 2020 a počítá s náklady kolem 10 miliardami dolarů za jednoho člena posádky.

Obrázek: NASA přiznává: Cestu na Mars v roce 2030 pravděpodobně nezvládneme

Při cestě na Mars se může pokazit mnoho věcí. Vstup do atmosféry musí proběhnout velmi přesně, aby nedošlo k poškození plavidla a to je jen začátek. Jemný prach na Marsu je nebezpečný pro lidské dýchací ústrojí, stejně tak je poté nedýchatelná tamní řídká atmosféra. Podle některých studií je navíc půda na Marsu toxická i běžným bakteriím, oproti člověku jednoduchým formám života. Zůstává tedy otázkou, jaký dopad by měl pobyt na Marsu na lidské zdraví i přes všechna bezpečnostní opatření.

Zdroje: 1, 23

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší