Jižní Korea se chystá aktivně zapojit do nové éry dobývání vesmíru. Necelé dva měsíce od založení své národní kosmické agentury její vedení konečně odhalilo, jaké záměry bude mít asijská technologická velmoc za hranicemi zemské atmosféry.
V jihokorejském Pusanu se minulý a předminulý týden konal v pořadí již 45. ročník celosvětové konference COSPAR (The Committee on Space Research) věnované podpoře mezinárodního vědeckého výzkumu ve vesmíru. Akce, která trvala od 13. do 21. července, se zúčastnilo okolo 3 000 vědců a zástupců průmyslového sektoru z přibližně 60 zemí. Jižní Korea tuto velkolepou událost hostila vůbec poprvé, a nebylo tomu tak náhodou – východoasijská země totiž měla tu čest blíže představit i svou národní kosmickou agenturu KASA.
Na Měsíci do 10 let, Na Marsu do roku 2045
Agentura svou činnost oficiálně zahájila teprve 27. května, a konference COSPAR tak byla první velkou mezinárodní akcí, na které mohli její zástupci vystoupit. Slova se pak ujal samotný ředitel nového úřadu, profesor Young-bin Yoon, který zdůraznil především význam přeshraniční spolupráce v oblasti vědy a výzkumu vesmíru. „Skutečnost, že se na největším světovém fóru o vesmírné vědě, které pořádá Korea, scházejí klíčové osobnosti z různých zemí, aby se podělily o své vize, má pro nás velký význam,“ uvedl. „V naší agentuře budeme aktivně usilovat o mezinárodní spolupráci, abychom se stali vlivným členem globálního vesmírného společenství.“ Yoon rovněž představil čtyři hlavní oblasti výzkumu úřadu. KASA by se tak měla věnovat rozvoji technologií vesmírné dopravy, družic, průzkumu vesmíru a letectví budoucnosti. Klíčovým milníkem by pak mělo být přistání na měsíci, kterého chce Jižní Korea dosáhnout do roku 2032. V další etapě vývoje se KASA zaměří na Mars, kde by chtěla přistát v roce 2045. Velkou pak v celém fungování agentury budou hrát mezinárodní dohody.
KASA již aktivně diskutuje o spolupráci s NASA a dalšími agenturami
I z toho důvodu tak minulý týden proběhla také velká debata světových kosmických agentur, které se kromě zástupců z Jižní Koreje zúčastnili Pam Melroyová, zástupkyně administrátora americké NASA, Hitoši Kuninaka, šéf Ústavu kosmických a astronautických věd japonské agentury JAXA, a Li Guoping, hlavní inženýr Čínského národního úřadu pro vesmír CNSA. Young-bin Yoon pak svým kolegům vysvětlil pozadí vzniku KASA a představil její hlavní plány, a také historické úspěchy korejského kosmického vývoje, například let sondy Danuri, první lunární družice mířící na oběžnou dráhu měsíce, ke kterému došlo v roce 2022, či vývoj třístupňových raket Nuri.
I had a productive meeting with 1st Vice Minister Chang-yune Lee of Korea's Ministry of Science and ICT.
Korea is a strong ally in space. We look forward to continuing our shared work on Earth and in space to drive open science and exploration. pic.twitter.com/cJfvLWKlFc
— Pamela Melroy (@Astro_Pam) July 16, 2024
S Melroyovou se pak sešel také jihokorejský ministr zahraničí Cho Tae-yul. Ten uvedl, že spolupráce s NASA je důležitou součástí strategie KASA, a zdůraznil, že obě země spolu sdílejí nejen hodnoty transparentnosti a demokracie, ale také své cíle v rámci vesmírných programů.