Výkonný laser má jasný cíl – chránit budoucí mise a uklidit oběžnou dráhu planety od úlomků satelitů a dalšího smetí. Panují ale i obavy z vojenského využití.
Kolem Země nyní obíhá 170 milionů kusů vesmírného smetí, ale jen 22 000 jich je aktivně monitorováno. 7 000 tun vesmírného odpadu skládajícího se převážně z úlomků satelitů ohrožuje budoucí mise a stává se vážným problémem. V případě rozsáhlejší kolize hrozí poškození důležitých systémů, zásadních pro fungování navigačních, telekomunikačních a dalších systémů.
Kreml se rozhodl jednat a finančně podpořit projekt, který umožní nebezpečné objekty a nefunkční satelity doslova vypařit za pomoci výkonného laseru. Ve spolupráci kosmické agentury Roscosmos a NPK SPP (Scientific and Industrial Corporation Precision Instrument Systems) by měl vzniknout výkonný systém schopný tzv. laserové ablace. Za pomoci výkonných laserových pulsů by tak došlo k postupnému odpařování materiálu.
Podle prvních informací již probíhá stavba třímetrového teleskopu, který bude sloužit jakožto základ pro budoucí laser. Nápad na vesmírný laser není nový, NASA nápad na řešení problému s vesmírným odpadem prezentovala veřejnosti v roce 2011, později o něm mluvilo Japonsko i Čína. Nyní by se mělo jednat o první projekt svého druhu, který je aktivně realizován.