Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno pověřil Elona Muska a jeho SpaceX „pohřbem“ slavné Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v Tichém oceánu. Ale mnohem snadněji se to řekne, než udělá. O složité operaci promluvila Dana Weigelová, projektová manažerka stanice.
NASA koncem června oznámila, že společnosti SpaceX poskytne 843 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na vývoj speciálního zařízení U.S. Deorbit Vehicle. To kolem roku 2030 vytlačí ISS z její oběžné dráhy do pozemské atmosféry.
Muskův start-up byl pověřen pouze vývojem deorbitální kosmické lodě. Úřad si pak zařízení převezme a bude ho provozovat po celou dobu trvání mise. U.S. Deorbit Vehicle shoří v atmosféře spolu s konstrukcí ISS o velikosti fotbalového hřiště.
Její zbytky dopadnou do nejodlehlejšího koutu Tichého oceánu – bodu Nemo – známého jako hřbitov kosmické techniky. Pacifický pól nedostupnosti je vzdálený 2 688 kilometrů od nejbližších ostrovů. Nachází se v hloubce asi čtyř kilometrů.
Weigelová na nedávném brífinku popsala detaily mise. Celá procedura, tedy snášení ISS z její konvenční dráhy, by podle ní mohla trvat 12 až 18 měsíců. Posádka na palubě zůstane co nejdéle to bude možné.
ISS v muzeu?
Stanici bude udržovat v chodu po čas jejího vychylování. „Naším plánem je, že posádka odejde (ze stanice) asi šest měsíců před jejím konečným návratem (na Zemi),“ prohlásila Weigelová s tím, že ISS bude sestupovat z výšky 220 kilometrů.
To však není běžná výška oběžné dráhy ISS při standardním provozu. Její typická oběžná dráha je ve výšce asi 400 kilometrů. Posádka provede složitou sérii akcí, aby během několika dní opustila ISS.
Weigelová vysvětlila, že životnost ISS skončí závěrem roku 2030. K potopení v oceánu by mělo dojít v lednu 2031. U.S. Deorbit Vehicle vyrazí do vesmíru nejméně jeden rok před misí.
Tým NASA se obává nepředvídatelné sluneční aktivity, potenciální hrozby pro satelity i kosmické lodě. Viceprezident pro vesmírné operace NASA Kenneth Bowersox naznačil, že zbytky ISS by pak mohly být z oceánu vyloveny a uloženy do muzea.
Neočekává se však, že toho po legendární stanici mnoho zůstane. „Až přijde čas, byl by asi docela dobrý nápad jít se tam podívat (do bodu Nemo) a ujistit se, co ze stanice zbylo,“ reagoval na dotaz jednoho z novinářů Bowersox.