Najít vodu na Měsíci nestačí. Astronauti ji budou muset získat z ledu a vyčistit. Britská vesmírná agentura proto vyhlásila soutěž, v níž mají vědecké týmy sedm měsíců k tomu, aby vymyslely šikovné řešení. Jeden z vědců, Lolan Naicker, má jasno. Použije levnou mikrovlnku nakoupenou v Tescu.
Kolem roku 2026 se vrátí na Měsíc lidská posádka v rámci mise Artemis III. Výzkumné úsilí se v současnosti zaměřuje na lunární vodu. Podle vědců jsou na zamrzlou vodu bohaté hlavně oblasti kolem jižního pólu Měsíce.
Led tam mělo hledat vozítko VIPER amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Agentura ale musela seškrtat rozpočet a tento program zastavit. Plány se však nemění – je potřeba najít ložiska zamrzlé vody.
V těchto oblastech přistanou astronauti a založí tam základny. Vodu z ledu ale budou muset nějak dostat a očistit ji. Deset britských vědeckých týmů proto obdrželo od vesmírné agentury 30 tisíc britských liber (900 000 korun), napsal list The Guardian.
Do jara 2025 mají za úkol přijít s šikovným řešením, k jehož hledání mají využití obdržený obnos, a vesmírná agentura vyhlásí vítěze. Naicker ze společnosti Naicker Scientific chce k tomuto procesu použít úplně obyčejnou mikrovlnnou troubu.
Inovativně a jednoduše
„Doslova se dnes chystám jít ven, koupit mikrovlnnou troubu v Tescu přes ulici, rozebrat ji, vyndat magnetron a pak se pokusit ji začlenit do první části našeho procesu,“ vysvětlil Naicker a popsal, jak bude systém SonoChem fungovat.
Tento systém, jak vědec vysvětlil, bude silnými zvukovými vlnami ve vodě vytvářet miliony miniaturních bublinek, díky nimž bude na životadárnou tekutinu působit vysoká teplota a tlak. Jejich vzájemné působení povede ke tvorbě volných radikálů.
Tyto vysoce reaktivní látky budou ve vodě rozkládat kontaminanty, což ji očistí. Naicker si přístup agentury pochvaloval. Dala totiž dohromady skupinu lidí s odlišnými přístupy. „Přijít s životaschopným řešením je opravdu extrémně těžké,“ přiznal.
Měsíc má sloužit jako předsunutá základna pro mise do vzdálenějšího kosmu, třeba na Mars. Voda je pro tohle snažení klíčem. Astronauti se budou muset hydratovat, voda může sloužit i k výrobě raketového paliva a kyslíku.
Zdroje: The Guardian
Jaké kontaminanty? Nic organického tam není. s anorganickými látkami si to neporadí.Obyčejná destilace by měla úplně stačit.
Hmm, mikrovlnná trouba pracuje se zvukem. To je mi novinka! No učíme se celý život…