Milovníci nočního nebe, připravte se na mimořádnou show! V následujících dvou dnech nás čeká fascinující nebeské divadlo, které stojí za to vidět. Nebe nad námi se promění v živou astronomickou show, kde hlavní role sehrají Měsíc, planety a hvězdokupy. Jak a kdy podívanou sledovat?
Úterý 30. července a středa 31. července 2024 nabídnou jedinečnou příležitost pozorovat působivé uskupení nebeských těles. Tato podívaná bude viditelná v časných ranních hodinách, ideálně mezi 1. a 4. hodinou ranní. Klíčovými aktéry budou ubývající Měsíc, planety Mars, Jupiter a Uran, a jako kulisy poslouží známé hvězdokupy Plejády a Hyády v souhvězdí Býka.
V úterý 30. a ve středu 31. 7. na ranní obloze (před 4. h.) nabídne vesmír fotogenickou sérii nebeských uskupení, píše P. Horálek. Postarají se o ně 3 planety Sluneční soustavy, ubývající Měsíc a o „podkladovou scénu“ známé otevřené hvězdokupy Plejády a Hyády v souhvězdí Býka. pic.twitter.com/0660Kp8a5n
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) July 29, 2024
Pro ty, kdo nejsou zvyklí vstávat tak brzy, půjde o malou výzvu. Věřte však, že ponocování nebo ranní budíček stojí za to! Nejen, že uvidíte nádhernou scenérii, ale také získáte unikátní pohled na dynamiku našeho solárního systému.
Co přesně uvidíme?
V úterý ráno bude Měsíc v těsné blízkosti Plejád, známých také jako Sedm sester. Tato otevřená hvězdokupa je jedním z nejkrásnějších objektů na noční obloze a je viditelná i pouhým okem. Pro lepší pohled doporučujeme použít dalekohled nebo alespoň silný binokulár.
Nedaleko od této dvojice najdeme planetu Uran. Ačkoli je tato ledová planeta obvykle obtížně pozorovatelná pouhým okem, s pomocí dalekohledu ji můžete spatřit jako malý namodralý disk.
Později se na scéně objeví Mars a Jupiter. Mars bude rozpoznatelný díky svému charakteristickému načervenalému zbarvení, zatímco Jupiter bude zářit jako nejjasnější objekt na obloze po Měsíci a Venuši. Obě planety budou v blízkosti hvězdokupy Hyády, která tvoří „V“ tvar v souhvězdí Býka. Součástí této konfigurace bude i jasná oranžová hvězda Aldebaran, která představuje „oko“ Býka.
Ve středu se o podívanou postarají Jupiter, Mars a Měsíc
Ve středu ráno se nám naskytne ještě působivější pohled. Jupiter, Mars a Měsíc vytvoří na obloze pomyslný trojúhelník. Měsíc bude v této fázi již tenčím srpkem, což umožní lepší viditelnost hvězd na tmavší obloze. Navíc budeme moci pozorovat fascinující jev známý jako „popelavý svit“ – slabé osvětlení tmavé části Měsíce odraženým světlem ze Země.
Jak objekty na obloze nejlépe pozorovat?
Pro nejlepší zážitek z pozorování doporučujeme najít místo s minimálním světelným znečištěním, ideálně mimo město. Nezapomeňte se teple obléct, ranní hodiny mohou být chladné i v létě. Vezměte si s sebou dalekohled nebo binokulár pro detailnější pohled, ale i pouhýma očima bude podívaná stát za to.
Ačkoliv budou zmíněné objekty na obloze doopravdy vynikat a nemělo by být těžké jej najít, máme pro vás tip, který vám usnadní pozorování noční a ranní oblohy a pomůže vám je identifikovat. Potřebovat k tomu budete bezplatnou aplikaci do chytrého telefonu s názvem Google SkyMap.
SkyMap funguje jednoduše. S pomocí senzorů v chytrém telefonu zařízení pozná, na jaké objekty na obloze míříte a zobrazí vám k nim názvy a další informace.
Majitelé iPhonů a dalších iOS zařízení mohou sáhnout po šikovné aplikaci SkyView, která funguje obdobně.
Vesmír je v neustálém pohybu. Planety putují po svých oběžných drahách, Měsíc obíhá kolem Země a my máme to štěstí být svědky tohoto kosmického tance. Je to také skvělá příležitost pro astrofotografy zachytit tuto vzácnou konfiguraci. Ať už jste zkušený astronom nebo jen příležitostný pozorovatel noční oblohy, nenechte si ujít tuto výjimečnou podívanou. Vesmír nám nabízí své divy zdarma – stačí jen zvednout hlavu a dívat se.