Tim Sweeney, ředitel herního studia Epic Games, obdržel po letech upozornění, že byl jeho dávno ztracený MacBook opět aktivován. Toto oznámení přišlo díky funkci Apple Find My, která umožňuje uživatelům sledovat polohu jejich zařízení. Místo radosti z potenciálního návratu drahého počítače však Sweeney využil této příležitosti k opětovnému útoku na Apple, s nímž má Epic Games dlouhodobě napjaté vztahy.
Představte si, že vám někdo ukradne notebook v hodnotě desítek tisíc korun. Po letech se zařízení náhle aktivuje a vy dostanete upozornění včetně jeho přesné polohy. Většina lidí by pravděpodobně pocítila vděčnost za fungující bezpečnostní systém. Tim Sweeney však zareagoval zcela opačně – místo aby ocenil účinnost technologie, začal kritizovat Apple za údajné narušování soukromí. Jak asi tušíte, problém je ve skutečnosti jinde.
Epic Games s Applem už roky vede spory
Incident je spíše než cokoliv jiného jen dalším projevem dlouhodobého sporu mezi Epic Games a Applem. Kořeny tohoto konfliktu sahají hluboko do otázek monetizační politiky App Storu a omezujících podmínek, které Apple uplatňuje vůči vývojářům aplikací. Epic Games, studio známé především díky populární hře Fortnite, již dříve podal na Apple žaloby v několika zemích, včetně USA, Velké Británie a Austrálie.
Jablkem sváru je především 30% provize, kterou si Apple účtuje z každé transakce provedené v aplikacích distribuovaných přes App Store. Epic Games a další kritici tvrdí, že tato praxe je nespravedlivá a omezuje konkurenci. Apple na druhou stranu argumentuje, že tyto poplatky jsou nezbytné pro udržení bezpečnosti a kvality platformy.
Představte si, že si zapnete sledování MacBooku, pak vám ho někdo ukradne, po nějaké době to zařízení zapne a ono se vám ohlásí včetně polohy, abyste si pro něj mohli dojít. Co uděláte? běžný člověk má radost, že se mu může vrátit zařízení za desítky tisíc a že věci fungují.… https://t.co/ieEnw3YIZW
— J Alisczech Brezina (@Alisczech) July 31, 2024
Zdá se tedy, že Sweeneyho reakce na nalezení ztraceného MacBooku postrádá rozumné argumenty. Pro Sweeneyho a Epic Games představuje každá interakce s Applem příležitost k vyjádření nesouhlasu s praktikami technologické společnosti. Jak ale mnozí podotýkají, Sweeney nemusí nutně souhlasit s fungováním Apple Find My, ale jak opakovaně ukázali regulátoři, technologie je dostatečně bezpečná a nabízí řadu ochran před šmírováním osob. Zneužitelná nepochybně je, ale výhody převládají.
Zatímco běžní uživatelé oceňují možnost najít své ztracené zařízení, pro Sweeneyho je jakákoliv zmínka o Applu důvod k podezření a kritice. Co si o Apple Find My myslíte vy? Je Sweeneyho kritika oprávněná?
Zdroj: Tim Sweeney na X