Nová analýza seismických dat získaných sondou Mars InSight naznačuje, že pod povrchem rudé planety se skrývají obrovské oceány tekuté vody. Bohužel jsou však uloženy v takových hloubkách, k jejichž dosažení zatím nemáme potřebné technologie.
Z dat, která nám marťanská vozítka v průběhu let průzkumu našeho planetárního souseda nabídla, lze vyčíst mnohé. Jednou z informací, kterou jsou si vědci již nyní prakticky jisti, je pak skutečnost, že povrch Marsu byl kdysi v minulosti pokryt obří vodní plochou. Vyplývá to z analýz tamních hornin a minerálů, které poukazují na přítomnost výrazně vlhkého prostředí.
Záhada ztracené marťanské vody se postupně odhaluje
V současnosti se však vodní zdroje na rudé planetě omezují pouze na formu ledu, kterého je navíc na Marsu tak málo, že si astronomové neustále lámou hlavu nad tím, kam se všechna voda ztratila. V úvahu pak přichází dvě možnosti – nahoru a dolu. Zatím není jasné, kolik vody se v průběhu let mohlo uvolnit z planety do vesmíru, v případě opačného směru však již alespoň rámcovou představu máme. Odpověď totiž přinesl rozbor starších dat získaných sondou Mars Insight ještě v době jejího provozu, tedy před rokem 2022, kdy s ní agentura NASA definitivně ztratila kontakt.
Klíčem k odhalení podpovrchové vody byly akustické vlny vznikající v důsledku planetární seismické aktivity. Struktura těchto vln se liší podle hustoty a složení materiálu, kterým prochází. Proto lze jejich studiem odhadnout, co se v hlubinách Marsu nachází. Vědci použili stejný geofyzikální model, který se běžně používá k mapování podzemních zásob vody či ložisek ropy. Aplikací tohoto modelu na data získaná sondou InSight se tak podařilo zjistit, že pod povrchem Marsu se s velkou pravděpodobností nachází vrstva rozpraskané vyvřelé horniny, jejíž pukliny jsou vyplněny tekutou vodou.
Přímý důkaz o existenci podpovrchové vody na Marsu zatím chybí
Tato skrytá zásobárna vody se podle analýz nachází v hloubce zhruba 11 až 20 kilometrů. To může být problém pro budoucí mise na povrchu Marsu, které si na lokální zdroje vody dělaly zálusk. I když bychom však nebyli schopni ji nakonec využít, představoval by její objev pokrok v našem pochopení historie rudé planety a tamního koloběhu vody.
Context: Based on the readings they get from Mars quakes, the scientists hypothesize that 10-20 km deep in the Mars' crust may contain liquid water.
Scientists have NOT discovered water.
— Kara 🦇 🔊/🔮 (@0xkarasy) August 13, 2024
Určitý problém pak představuje i neprůkaznost seismických dat. Ta totiž fungují pouze na základě pravděpodobnosti, a tvrdit, že se pod povrchem Marsu skutečně nachází oceány tekuté vody, je tak v současné fázi výzkumu velmi odvážné. Naděje však umírá poslední, stejně jako snahy vědců a inženýrů sestrojit zařízení, která by tento životodárný zdroj v případě prokázání jeho přítomnosti nakonec dokázala využít. Do té doby však musíme pokračovat v průzkumu rudé planety a v získání co největšího množství použitelných informací.