Obavy z toho, že umělá inteligence vezme práci skutečným lidem, jsou sice stále ještě plané, AI se však v uplynulém týdnu opět posunula v několika sférách vědy a techniky. Bylo totiž představeno hned několik nových modelů s prakticky bezkonkurenčními vlastnostmi a schopnostmi.
- 1. Umělá inteligence jako plnohodnotný vědec. Vymyslí téma, provede experimenty i sepíše článek
- 2. Pařížské olympijské hry nabídly inspiraci využít AI k identifikaci potenciálních vrcholových sportovců
- 3. Konference Made By Google odhalila nové funkce Gemini AI
- 4. Model Grok se dočkal druhé generace. Podle testů překonává GPT-4 Turbo
- 5. AI Qwen2-Math nabízí uživatelům řešení komplexních matematických úloh
Umělá inteligence jako plnohodnotný vědec. Vymyslí téma, provede experimenty i sepíše článek
Tokijská společnost Sakana AI v úterý představila svůj nejnovější model umělé inteligence The AI Scientist, který je údajně schopen samostatně provádět komplexní vědecký výzkum v oblasti AI a strojového učení. Nástroj by tak měl zvládat generovat nové nápady, z nichž po sérii testů vytvoří kód, ten následně zanalyzuje, shromáždí výsledky a ty pak zkompletuje do odborné publikace. Vývojáři modelu tvrdí, že model otevírá novou éru vědeckého výzkumu řízeného umělou inteligencí.
We believe this project is the beginning of an exciting journey to explore the full potential of AI-driven research, including AI-driven AI research.https://t.co/LUD6p2noWE
We’re happy to open-source The AI Scientist, and continue developing this technology with the community. pic.twitter.com/UpCGzVFKCL
— Sakana AI (@SakanaAILabs) August 13, 2024
The AI Scientist by měl být schopen čerpat informace například z web GitHub, přičemž odkáže zahájit vlastní proces objevování nových kódů. Bez základních vstupních údajů se však AI vědec zatím neobejde, a zatím tak ještě nejspíš nebude schopen převratných inovací, pouze spíše zdokonalí předchozí práci jiných. Sakana AI také plánuje zapracovat na eliminaci nesprávných interpretací a dalších chyb, se kterými se její umělá inteligence zatím potýká.
Pařížské olympijské hry nabídly inspiraci využít AI k identifikaci potenciálních vrcholových sportovců
Společnost Intel, která byla jedním z hlavních dodavatelů systémů umělé inteligence pro olympiádu v Paříži, úspěšně otestovala AI systém, který dokáže v populaci lidí rozpoznat příští generace olympijských vítězů. Model prostřednictvím série testů shromažďuje údaje o fyzických vlastnostech účastníků (např. výkonu, síle, reakční době či obratnosti) v celkem 10 různých disciplínách. Zjištěné hodnoty pak porovnává s profesionálními sportovci.
Prakticky každý si tak může zkusit změřit síly s elitou olympijského sportu, přičemž na konci měření se dozví, pro jaké odvětví mají ty nejlepší vlohy. Systém byl již odzkoušen na několika dětech v Senegalu, z nichž některým byla na základě výsledků poskytnuta místa ve vybraných sportovních programech. Umělá inteligence se pak jako lovec talentů sama o sobě nejspíš neosvědčí, v kombinaci s jinými faktory však může výběr nových vrcholových sportovců bezpochyby zefektivnit.
Konference Made By Google odhalila nové funkce Gemini AI
Společnost Google se na svém eventu Made By Google věnovala nejen představení nových zařízení řady Pixel, ale také novinek týkajících se jejího chatbota Gemini. Jednou z nejvýznamnějších aktualizací pak bylo přidání funkce Gemini Live, která modelu přidává hlasové funkce. Uživatelé tak mohou s AI plnohodnotně konverzovat, podobně jako tomu je v případě konkurenčního ChatGPT. Gemini Live je tak novým komunikačním prostředím, které usnadní užívání umělé inteligence od Googlu.
Model Gemini pak definitivně nahradí pomocníka v chytrých domácnostech Google Assistant. Po kamerách a hlasových asistentech, které AI posílila minulý týden, se nyní dočkal i celý systém. V neposlední řadě Google umělou inteligenci implementoval i do některých svých aplikací určených pro práci s fotkami a obrázky, či do appky pro předpověď počasí.
Společnost xAI po dlouhém čekání konečně uvolnila beta verzi AI modelu Grok. Firma vlastněná Elonem Muskem uvedla na trh modely Grok-2 a Grok-2 Mini, u nichž slibuje řadu nových funkcí a vylepšení těch stávajících. Z benchmarkových testů pak vyplývá, že Grok-2 dokáže svým výkonem v některých úkolech překonat i konkurenční GPT-4 Turbo od OpenAI.
Grok 2 beta release soon pic.twitter.com/t6e9RcXPkl
— Elon Musk (@elonmusk) August 11, 2024
Zajímavé pak je, že modely Grok-2 jsou vybaveny funkcí generování obrázků, ve skutečnosti ji ale pohání model třetí strany. Tato schopnost je totiž outsourcována na model Flux.1 vytvořený společností Black Forest Labs. Generátor však nemá žádné bezpečnostní zábrany, a lze jej tak využít například k tvorbě obrázků zachycujících politiky či slavné osobnosti.
AI Qwen2-Math nabízí uživatelům řešení komplexních matematických úloh
Jeden z výzkumných týmů společnosti Alibaba Cloud, která je součástí technologického giganta Alibaba Group, se v minulém týdnu zasloužil o úspěšný vývoj řady nástrojů Qwen2-Math, který je schopen vyhodnocovat nejrůznější složité matematické problémy. Novinka vykázala pozoruhodnou zdatnost při řešení nejrůznějších úkolů, které jsou výzvou současné matematiky. Ve srovnávacích testech si pak nejvýkonnější model Qwen2-Math-72B-Instruct vedl mnohem lépe než GPT-4o či Claude 3.5.
Klíčem úspěchu matematické AI byla především schopnost dekontaminace před a po tréninkové fázi, kdy byly odstraněny duplicitní vzorky, a bylo tak dosaženo vysoké přesnosti a spolehlivosti následných výpočtů. Model zatím pracuje pouze v angličtině, v plánu je ale podpora i dalších jazyků, jakož i zdokonalování samotných matematických výpočtů.