V České republice se očekávají rekordní srážky a hrozí záplavy, zejména na Vysočině, Šumavě a dalších regionech. Pokud hledáte způsoby, jak se na hrozící přírodní katastrofu připravit, máme pro vás tip. Využití nalezne zejména v ohrožených oblastech s menšími toky, kde je obtížné předpovědět směr toku přebytečné vody. Bezplatný online nástroj od Výzkumného ústavu monitoringu a ochrany půdy umožňuje zobrazit takzvané odtokové linie, jež mohou pomoci identifikovat riziková místa a zvážit vhodná protipovodňová opatření.
Odtokové linie jsou virtuální zobrazení na mapě, které znázorňují směr, kterým se voda bude pohybovat v případě silných srážek nebo povodní. Tyto linie simulují přirozený tok vody terénem, a to i v místech, kde se za běžných podmínek žádné vodní toky nenacházejí. Čím více odtokových linií se na určitém místě sbíhá, tím vyšší je pravděpodobnost, že v tomto místě dojde ke zvýšenému průtoku vody – tedy vyšší riziko lokálních záplav.
Jak mapu používat?
Mapa odtokových linií se nachází na portálu mapy.vumop.cz a může být zásadním pomocníkem při plánování protipovodňových opatření, jako je například pokládání pytlů s pískem, které mají zabránit vniknutí vody do objektů. Při správném použití této mapy lze určit, odkud a kam voda poteče, a kde bude nejvhodnější umístit bariéry.
Po otevření stránky mapy.vumop.cz je zapotřebí v pravém menu aktivovat volbu „Odtokové linie“, která se nachází v sekci „Monitoring eroze“. Tato volba umožňuje zobrazit na mapě simulované linie toku vody. Volbu odtokových linií lze aktivovat pouze při dostatečném přiblížení mapy, konkrétně při měřítku od 1:500 do 1:5000. Při větším oddálení nelze tuto funkci zapnout, protože detailní zobrazení vyžaduje přesnější přiblížení.
Jak výstupy mapy chápat? Čím více linií se na určitém bodě sbíhá, tím je teoretické riziko zaplavení vyšší. Důležitá jsou však samozřejmě také další data, jako je množství srážek v daném místě. K tomu je dobré použít např. službu Windy.com a řídit se doporučeními odborníků a meteorologů.
Kudy může téct voda? Mapa může pomoci s přípravou na povodně
Nástroj je užitečný zejména pro obyvatele oblastí ohrožených bleskovými povodněmi, kdy voda může téci i v místech, která běžně nejsou zasažena záplavami. To je příklad míst s menšími potoky nebo svahy, kde mohou extrémní srážky způsobit neočekávané toky vody.
Díky mapě odtokových linií můžete zjistit, kde přesně by se mohla voda shromažďovat a odkud hrozí její příval. Například v případě rozmisťování pytlů s pískem je vhodné se soustředit na místa, kde se sbíhá více odtokových linií, což znamená větší riziko zvýšeného průtoku. Pro konkrétní data o srážkách doporučujeme sledovat také data od ČHMÚ, který vydává nejrůznější výstrahy a varování.‘
Obyvatelé některých měst, např. Brna, mohou nahlédnout do systému GIS, kde po aktivaci funkce Záplavová území mohou nahlédnout na místa, kterým v případě vzedmutí hladin hrozí největší nebezpečí. Mapu záplavových území pro celou ČR naleznete na adrese https://voda.gov.cz. Není sice moc propracovaná, ale určitou představu také dá.
Zdroje: VÚMOP, Šťourající ajťák
fajn, ale jak cist jednotlive barvy ???
Je tam nápověda, jen si musíte rozkliknout. V „černé“ části vlevo nahoře. A ještě si přidejte katastrální mapu, lépe se člověk pak orientuje.
Hezký den, tady je jednoduchá nápověda: U panelu vrstev si můžete zapnout legendu. Odtokové linie jsou jednoduché: kde je čára, tak tím směrem poteče voda, Faktor délky a sklonu svahu (LS) ukazuje jak strmý je svah a jak je dlouhý, tedy jakou sílu odtékající voda může nabrat. Čím fialovější, tím… Číst více »
Na přiblížení detailů mapy,jsou pixelové kostičky k ničemu.
Hezký den, jedna kostička má 5×5 m, to je myslím dostatečný detail, Odtokové linie jsou ve vektoru.