Hluboké jizvy po vážných zraněních by se jednoho dne mohly stát minulostí díky specifickému proteinu střevních parazitických škrkavek. Tým vědců ze Skotska v laboratorních testech dokázal zrychlit hojení jizev u myší a zabránit jejich vzniku v budoucnu. Jde o velký příslib pro medicínu do budoucna.
Naše kůže si dokáže s drobnými řeznými zraněními a škrábanci poradit bez trvalých následků v podobě jizev. Horší už je to s hlubšími zraněními. Jizvy jsou sice nevzhledné, ale mají svůj význam – zacelují ránu a brání tak vzniku infekcí.
Po hlubších ranách sice také časem jizvy mohou vyblednout a zmizet, po opravdu vážnějších zraněních ale zůstávají a stávají se omezujícími. Mohou například dramaticky změnit váš vzhled nebo zasahovat do pohybu svalů a kloubů.

Specifický protein dokáže u myší rychle léčit jizvy. Vědci chtějí tento pokrok zopakovat u lidí. Zdroj: Pixabay
Vědci z Rutgers University a University of Glasgow ve Skotsku ovšem podle serveru Gizmodo našli možný „lék“ na jizvy. Střevní parazitické škrkavky Heligmosomoides polygyrus se v jejich studii staly dárci klíčového proteinu TGF-beta.
Tito červi běžně zamořují střeva hlodavců a byli tak ideální pro studium toho, jak lze využít i lidské parazitické červy k léčbě pokožky. Co se samotného proteinu týče, již dříve odborníci naznačovali, že může proces hojení kůže urychlit.
Vývoj „zázračných“ obvazů
To ale není všechno. Jizvy jsou výsledkem aktivity imunitního systému bojujícího v případě nějakého poranění proti hrozbám infekcí. Vědci se domnívají, že protein může tuto imunitní aktivitu potlačit, aby jizvy vůbec nevznikaly.
Tým aplikoval TGF-beta na zjizvená tělíčka myší a průběh hojení porovnával s hojením jizev u neošetřených hlodavců. Výsledky otisk časopis Life Science Alliance. Tělíčka ošetřených myší se zahojila mnohem rychleji a jejich kůže vypadala téměř jako nová.

Jednoho dne možná sundáte obvaz a jizvy budou pryč. Zdroj: Pixabay
„V této studii jsme vyvinuli novou terapii pro léčbu kožních ran, která dává přednost jejich rychlému hojení před tkáňovou fibrózou a vznikem jizev,“ sdělil vedoucí výzkumu William Gause, avšak upozornil, že studie je stále v raném stádiu.
Jednoho dne by ale mohlo snažení vědců vést k vývoji léčebných obvazů napuštěných těmito proteiny. Po jejich sundání by nebylo po jizvách ani stopy. Nejprve však bude nutné podobný pokrok zopakovat v klinické studii na lidech.
I další týmy studují možnosti pokročilé léčby kůže. Britští vědci nedávno přišli s konceptem speciálních obvazů s antibakteriálními látkami produkovanými specifickými bakteriemi. Na podobné bázi funguje i koncept obvazu vědců z Česka.