Během nedělního rána NASA ve spolupráci s United Launch Alliance poslala do vesmíru „solární sondu“ Parker. Jde o historicky první misi, kdy se sonda vypraví přímo do části sluneční atmosféry, konkrétně do koróny.
Slunce zůstává velkou neznámou, Parker pootevře dveře poznání
Za hranice Země dostala sondu raketa Delta IV Heavy, nejtěžší z raket repertoáru United Launch Alliance (ULA), joint venture firem Lockheed Martin a Boeing. Tato konkrétní varianta Delty IV byla navíc upravena, aby sondě poskytla dostatek výkonu.
Pokud Parker splní svůj úkol, dostane se blíže Slunci než cokoliv jiného vytvořeného člověkem. Dosáhnout Slunce je totiž (možná mírně překvapivě) extrémně těžké, což vysvětluje sama NASA. Ke Slunci sonda poletí dlouhých sedm let.
Podívejte se na vypuštění sondy mimo oběžnou dráhu:
Ke zrychlení mimochodem využije zajímavý jev, kdy se během své dlouhé cesty sedmkrát „obtočí“ kolem Venuše, což ji díky gravitaci planety zrychlí. Ve finále by měla dosáhnout rychlosti více než 430 000 mil v hodině (cca 692 000 kilometrů za hodinu).
Až sonda pronikne do koróny Slunce, která dosahuje teplot od jednoho milionu stupňů celsia až po více než deset milionů stupňů, bude ji zkoumat. Vědcům by měl Parker pomoci s vyřešením dosud neznámých faktů týkajících se nejen Slunce, ale i hvězd jako takových. Z toho, co zatím o Slunci víme, to kupříkladu vypadá, že koróna je mnohem žhavější než povrch Slunce, což vědcům nedává moc smysl – jakožto nejvzdálenější vrstva atmosféry od jádra Slunce by logicky měla být mnohem chladnější.
Pokud se let sondy do Slunce podaří, půjde o velký vědecký úspěch pro lidstvo. Výzkumníci z NASA i dalších institucí si od Parkera slibují klíčové poznatky o naší sluneční soustavě.
Zdroj: The Verge