Vědci poprvé v historii pozorováním potvrdili Hawkingovy teorie o černých dírách

V roce 1971 Stephen Hawking ve své teorii popsal, že celková plocha horizontu událostí jakékoliv skupiny černých děr se nikdy nezmenší.

Jacob Bekenstein později tvrzení zpřesnil definicí, že entropie černé díry je skutečně úměrná ploše jejího horizontu událostí. Studie uveřejněná před několika dny v peer-reviewed magazínu Physical Review Letters teorii potvrdila praktickým pozorováním pomocí gravitačních vln.

Horizont událostí černých děr je místo, odkud už nemůže hmota uniknout, a kterou černá díra pohltí. Jde o koncept, který člověka fascinuje už od doby, co vůbec černé díry jako teorie existují, a o nichž stále častěji vidíme reálné, pozorovatelné důkazy.

Obrázek: Vědci poprvé v historii pozorováním potvrdili Hawkingovy teorie o černých dírách

Umělcova představa o gravitačních vlnách vzniklých spojením dvou černých děr. Zdroj: Swinburne Astronomy Productions / NASA-JPL

Gravitační vlny

Padesát let trvalo, než šlo Hawkingovo záření pozorovat, nicméně stalo se tak. Studie se zaměřila na GW150914, první signál gravitačních vln detekovaný observatoří LIGO v roce 2015. Zachycený signál byl důsledkem dvou černých děr, které se srážejí, generují novou černou díru a v průběhu toho vyzařují velké množství energie, které se vesmírem prohání jakožto gravitační vlny.

Černé díry se mimochodem zřejmě srážejí častěji, ale není to jev, o němž bychom mnoho věděli, neboť je těžké ho pozorovat.

Podle jedné z hlavních teorií teorie Stephena Hawkinga o čeerných dírách (black hole area theorem) by horizont událostí nové černé díry nesměl být menší, než celková plocha horizontu událostí obou původních černých děr; studie podle vědců potvrdila, že po kolizi je nový horizont událostí velké černé díry skutečně minimálně stejně velký, jako celková plocha obou původních horizontů událostí. Jistota výpočtů a pozorování se podle studie pohybuje na přibližně 95 procentech, což je pro prvotní pozorování dostačující.

Obrázek: Vědci poprvé v historii pozorováním potvrdili Hawkingovy teorie o černých dírách

Jak asi vypadá černá díra? Zdroj: NASA-JPL

Studie je prvním přímým pozorovatelným potvrzením Hawkingovy teorie o černých dírách. Matematicky byl potvrzen již mnohem dřív, ale nikdy dosud nebyl pozorován. Tým plánuje budoucí gravitační vlny, které zachytíme, analyzovat stejným způsobem.

O černých dírách toho ještě mnoho nevíme. Je možné, že porušují prozatím známé fyzikální zákony, a operují spíše se zákony kvantovými. Lidstvo má před sebou ještě mnoho a mnoho let pozorování a výpočtů předtím, než budeme moci o černých dírách hovořit s lepšími znalostmi.

Zdroj: MIT

6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marty

Tak to je super a ještě lepší by bylo, kdyby příště ten článek psal někdo, kdo ví něco o fyzice a kdyby to náhodou nešlo, tak by stačil někdo, kdo umí anglicky. Hawkingovo záření opravdu potvrzené ještě není.

Jira

Ono by stačilo, kdyby to nebyl idiot, který ví, že pokud má v nadpisu slovíčko záření, tak by se toto slovo mělo objevit 1x v textu.

Pepa Novotný

Jíro, Jíro… Tak jste článek asi nečetl. A bez skrupulí musíte hned někoho urážet. Další superspecialista zase tvrdí, že Hawkingovo záření nelze změřit. To se tvrdilo o Higgsovo bosonu. A ejhle … Člověku nelze upřít urputnost, jakou se snaží objevit „neobjevitelné“ pomalu i za cenu toho, že může dojít k… Číst více »

John z

Povrch je prave o ty vyzarene gravitacni vlny mensi, to je ale zcela mimo rozsah presnosti mereni, tak nevim proc takove veci meri, je to stejne jako by suplerou chteli zmerit elektron. Hawhingovo zareni je uplnej nesmysl.

Boban.

Nechci brát milovníkovi všeho technologického, od usporných vysavačů, přes kvantové počítače, po SpaceX, Davidu Sloukovi iluze. Ale v tomhle případě nejde o potvrzení Havkingova záření, ale o gravitační vlny, generované at už pohybem černých děr okolo sebe a nebo jejich splynutím. Díky myšlenému Hawkingovu záření by se nakonec měla každá… Číst více »

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024