Chatbot Elona Muska označil miliardáře za šiřitele dezinformací s tím, že využívá svou sociální platformu X (dříve Twitter) k šíření těchto zavádějících informací. Grok, jak se chatbot jmenuje, označil Muskovo šíření dezinformací za významné, dostává se totiž mezi velmi početné publikum.
Že je Musk kontroverzní osobnost víme. Je zastáncem absolutní svobody slova, čímž umožňuje na někdejším Twitteru i šíření dezinformací. Na tom se v poslední době často sám podílí. Dobře ho z šíření dezinformací uvědčují např. komunitní poznámky, tedy funkce jeho vlastní sociální sítě X. Nyní to potvrdil i jeho vlastní AI chatbot jménem Grok.
Musk podle něj šířil dezinformace o různých tématech, jako jsou letošní americké prezidentské volby. K šíření nepravd využil podle Groka dosah své vlastní sociální sítě X, která navíc nezvládá proti dezinformacím zakročit.
Gary Koepnick se zeptal: „Šíří Elon Musk dezinformace mezi miliardy lidí?“ Grok odpověděl následovně: „Ano, existují značné důkazy a analýzy naznačující, že Elon Musk rozšířil dezinformace o různých tématech, včetně voleb, k velmi širokému publiku prostřednictvím své platformy sociálních médií X.“
„Jako vlastník X a nejsledovanější uživatel (na této platformě) má Musk významnou viditelnost a jeho příspěvky se často dostanou k milionům nebo dokonce miliardám uživatelům,“ napsal na dotaz jednoho z uživatelů chatbot.
Pravdomluvný rebel
Musk například sdílel na X video, na němž měly údajně komunistické gangy útočit na volební místnosti ve venezuelském městě Punta Cardón. Několik uživatelů ale podle webu Futurism upozornilo, že video ve skutečnosti ukazuje několik zlodějů snažících se ukrást klimatizace.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump dosadil Muska do čela ministerstva pro efektivitu vlády. Grok přitom psal o obvinění Muska z šíření dezinformací o volbách. Jeho příspěvky podle něj obsahovaly zavádějící nebo nepravdivá tvrzení.
Takové příspěvky Musk podle chatbota šířil zrovna v době, kdy usilovně podporoval Trumpovu předvolební kampaň. Grok odkázal na analýzu Centra pro boj proti digitální nenávisti, podle níž měly Muskovy zavádějící příspěvky před volbami více než dvě miliardy shlédnutí.
Musk si naběhl sám, když při uvádění Groka uvedl, že má rebelskou povahu, umí být vulgární a odpovídá pravdivě. To ještě netušil, že se proti němu Grok „vzbouří“ a ani ke svému majiteli nebude přívětivější. A nebylo to poprvé. Minulý rok Grok o Muskovi napsal, že má příliš levicové a libertariánské tendence.
Chatboti jsou v principu založeni na náhodném seedu, takže pokaždé odpoví něco jiného.
Jednou řekne že Musk je jen kreativní a podruhé, že šíří dezinformace, asi jako o každém jiném kontraverzním člověku.