Počátky konzumace tabáku se datují do doby před více než 12 000 lety. Teprve v 21. století však začalo jeho užívání procházet významnějšími změnami, a to díky technologiím. Lví podíl na tomto vývoji pak nese společnost Philip Morris International (PMI) se svou produktovou řadou IQOS.
Zásadním milníkem v historii zahřívaných tabákových výrobků se stal rok 2014, kdy PMI v Japonsku a později i v Itálii představila svůj vůbec první výrobek IQOS. Země vycházejícího slunce nebyla zvolena náhodou. Tamní úřady jsou známé pro svůj negativistický postoj vůči kouření, na druhou stranu však vítají technologický pokrok. IQOS v tomto směru nabídl řešení: inovativní a méně škodlivou alternativu ke klasickým cigaretám, které do té doby dominovaly celému odvětví. PMI sice již v 90. letech experimentovala s technologií nahřívaného tabáku, zařízení však nedosáhly potřebných tržních úspěchů.
Hlavním – a poměrně nelehkým – úkolem bylo změnit pohled na konzumaci tabáku a nabídnout řešení, které by mohlo potenciálně snížit rizika spojená s klasickým kouřením. Zahřívání tabákových náplní na přibližně 350 °C namísto přímého spalování umožňuje uvolnění nikotinu a charakteristické chuti. Díky absenci hoření však nedochází ke vzniku kouře, dehtu a většiny škodlivin.
Nikotinu se často mylně přisuzují všechna rizika spojená s kouřením. Pravda je ale trochu jiná. Na rozdíl od škodlivých látek, které vznikají při spalování tabáku, nepatří nikotin mezi karcinogeny. Není tedy hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením. Nikotin sice způsobuje závislost a někteří lidé by ho neměli užívat vůbec, ale zdraví škodí hlavně toxické látky z kouře, které vznikají při hoření cigarety.
Příchod ILUMA aneb Technologická (r)evoluce začíná
Po úspěchu v Japonsku se produkty IQOS začaly rychle šířit i do dalších částí světa, počínaje Ruskem, Švýcarskem a později například i Spojenými státy, Velkou Británií a Českem. Společnost PMI od roku 2014 investovala miliardy dolarů do vývoje a zdokonalování této technologie, což vyústilo v rozmanité portfolio produktů. Dnes, o deset let později, tvoří výrobky IQOS nejpopulárnější alternativu ke klasickým cigaretám.
Od svého uvedení na trh prošel IQOS několika významnými inovacemi. Každá nová generace zařízení se zaměřovala na zlepšení uživatelského zážitku a snížení technických omezení. Nejnovější produktová řada IQOS ILUMA také přinesla zásadní změny v samotné technologii. Namísto tradiční zahřívací čepele totiž využívá technologii Smartcore Induction System, která funguje na bázi indukčního zahřívání. Tento přístup eliminuje potřebu fyzického kontaktu čepele s tabákem, čímž se výrazně snižuje riziko poškození zařízení a nutnost častého čištění.
Nová technologie navíc také zlepšuje konzistenci chuti a výkonu. ILUMA umožňuje uživatelům jednodušší a pohodlnější používání, kdy nahřívač nemusí pracně čistit, což zvyšuje její atraktivitu zejména mezi lidmi, kteří stále zvažují přechod od cigaret k zařízení na zahřívaný tabák.
Bezkouřová budoucnost
Společnost Philip Morris za dobu své existence vybudovala skutečně robustní portfolio produktů, které zahrnuje různé modely IQOS přizpůsobující se nejen současným technologiím, ale i poptávce na trhu. Základní modely nabízejí cenově dostupná zařízení pro nenáročné uživatelé, prémiové varianty pak lákají na delší výdrž baterie, originální design či pokročilé funkce. Kromě IQOSů se pak PMI zaměřuje i na vývoj v oblasti dalších bezdýmných výrobků, například nikotinových sáčků či elektronických cigaret.
Jednou z velkých výzev společnosti je dosáhnout do roku 2030 stavu, kdy většina jejích příjmů bude pocházet z bezkouřových produktů. Tento cíl je součástí širší vize tzv. „bezkouřové budoucnosti“. Velkou otázkou zůstává, zda-li stojíme na prahu konce běžných cigaretových výrobků. I přes významné investice do nových technologií a lepších alternativ totiž zůstává závislost na nikotinu globálním problémem. Hlavní roli při ovlivňování návyků spotřebitelů tak budou hrát především regulace, ale i osvětové kampaně a dostupnost alternativ.
Deset let IQOSu za námi. Co přinese další dekáda?
Desetiletá éra IQOSu ukazuje, jak mohou technologie transformovat i tak konzervativní odvětví, jako je trh s tabákem. Přestože by bylo bláhové tvrdit, že produkty na nahřívaný tabák nepředstavují pro lidské zdraví žádné riziko, rozhodně jsou krokem směrem k méně škodlivým alternativám. Vývoj IQOSu a dalších produktů zároveň odráží širší společenský trend směřující k udržitelnějším a technologicky pokročilejším řešením. Díky technologii nahřívaného tabáku totiž došlo k odstranění hlavního zdroje škodlivých látek vznikajících při kouření, a sice hoření. PMI tak se svou vizí bezkouřové budoucnosti nastavuje směr, který může ovlivnit nejen průmysl, ale i společnost jako celek.
Zdroje: Philip Morris International, redakce inSmart.cz