Houstone, máme problém. Mozky astronautů jsou na ISS zpomalené

Astronautům během pobytu ve vesmíru trvá podle nové studie amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dokončit úkoly déle, než když se jim věnují na Zemi. Po ukončení mise a návratu domů však jejich kognitivní schopnosti navrací do normálu, což znamená, že netrpí trvalým poškozením mozku.

Vesmír je nepřátelské prostředí k životu a na lidském těle si vybírá vysokou daň, ať už hovoříme o ztrátě hustoty kostí, svalové atrofii nebo škodlivých účincích na oči, srdce, buňky a celkovou lidskou fyziologii. Hůře prozkoumán je jeho vliv na mozek.

Vědci sice zjistili, že v kosmu dochází k přepojování mozkových neuronů, což podle nich může poukazovat na snahu organismu adaptovat se na mikrogravitaci. Velkou neznámou však byl dosud dopad pobytu ve vesmíru na kognitivní funkce.

Obrázek: Houstone, máme problém. Mozky astronautů jsou na ISS zpomalené

Astronautům se v kosmu zpomalují kognitivní funkce. Foto: Pixabay

Tým z NASA Behavioral Health and Performance Laboratory nechal 25 astronautů provádět úkoly vyžadující rychlé provedení, práci s pamětí a pozornost na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a na Zemi, aby mohl porovnat výsledky.

Astronauti museli dokončit 10 testů na Zemi – jednou před startem do vesmíru a dvakrát po návratu domů (10 dní po přistání a 30 dní po přistání). Stejné úkoly museli dokončit na ISS na začátku i konci jejich šestiměsíčních misí.

Extrémní stres

U každého z testů vědci měřili rychlost a přesnost astronautů a výsledky porovnávali s těmi ze Země. Podle výsledků zveřejněných v časopisu Frontiers in Physiology trvalo astronautům na ISS dokončit úkoly déle než na Zemi.

Na druhou stranu si zachovali stejnou úroveň přesnosti. Co je hlavní, změny v kognitivních dovednostech po návratu na Zemi nepřetrvávaly. To znamená, že nedošlo k poškození mozku astronautů a k trvalým kognitivním změnám.

Obrázek: Houstone, máme problém. Mozky astronautů jsou na ISS zpomalené

Vesmír vyvíjí na organismus astronautů extrémní stres. Foto: Pixabay

Hlavní autorka studie Sheena Devová podle serveru Gizmodo vysvětlila, že vesmírné prostředí vyvolává na organismus astronautů extrémní stres mikrogravitací, kosmickým zářením i samotnými požadavky na mise, které jsou samy o sobě velice náročné.

Devová to přirovnala ke stresovým situacím na Zemi. Jakmile se v nějaké takové ocitneme, mohou se zpomalit naše kognitivní dovednosti. Nebo k nedostatku spánku, kvůli kterému jsme při plnění úkolů pomalejší než obvykle.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší