NASA se chce po více jak 50 letech opět vrátit na Měsíc. Učinit tak chce již v roce 2026 v rámci mise Artemis III. Společně se SpaceX a dalšími firmami z celého světa připravuje technologie a postupy, které jí v dosažení tohoto cíle pomohou. Některé však musí vyvinout úplně od začátku.
Noha člověka vstoupila na povrch Měsíce naposledy v prosinci roku 1972 v rámci mise Apollo 17. Je to tak už více jak 51 let, a přinejmenším další 2 roky si ještě lidstvo počká. Měsíc nebyl dlouhé roky v kurzu a nákladnost misí donutila vědce zaměřit pozornost jinam. Při plánování letů na Mars však SpaceX i NASA narazily na potřebu technologie otestovat někde „blízko“ a připravit si tak půdu a jakousi přestupní stanici pro další a hlavně nesrovnatelně delší lety.
V rámci mise Artemis chce NASA vyrazit na Měsíc s využitím technologií od subdodavatelů, jako jsou společnosti Lockheed Martin, SpaceX či Airbus Defence and Space. Společně se společností SpaceX Elona Muska nyní agentura vyvíjí lunární modul pro přistání lidské posádky s názvem Starship HLS (Human Landing System). Nově zveřejněné vizualizace ukazují, jak by mohlo přistání reálně vypadat. Modul se na oběžné dráze Měsíce nejprve připojí k vesmírné lodi Orion. Později i s dvoučlennou posádkou přistane na jeho povrchu, a to konkrétně v jedné z 9 vytipovaných lokalit nedaleko jižního pólu.
Starship HLS zastíní přistávací moduly misí Apollo
A půjde o nevídaný počin. Lander má mít na výšku úctyhodných 50 metrů a v průměru 9 metrů. Pro srovnání, přistávací modul misí Apollo měl na výšku 7 metrů a v průměru 4,22 metru. Starship HLS je tak vysoká jako 15patrová budova a bude pro posádku o poznání prostornější a pohodlnější. Pro sestup na povrch již např. posádka nebude používat žebřík, ale bude nezbytný výtah.
Astronauti budou mít za úkol provést řadu vědeckých experimentů, sbírat vzorky a testovat nové technologie. Následně se v modulu vrátí zpět na oběžnou dráhu, kde se připojí k vesmírné lodi Orion.
Již nyní však musí NASA i dodavatelé myslet na to, že navazující mise Artemis IV bude o poznání náročnější. Přistávací modul od SpaceX bude muset v rámci další mise na Měsíc dopravit více materiálu a zároveň se bude muset zvládnout připojit k vesmírné stanici Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce.
Starship HLS bude tradičně využívat osvědčené motory Raptor, které pomohou s bezpečným přistáním i návratem na oběžnou dráhu.
Ambice mise Artemis jsou veliké. NASA chce společně s partnery prozkoumat Měsíc více než kdykoliv předtím a časem vytvořit trvale osídlenou základnu na Měsíci. Zda se povede dodržet původní plán a nedojde k dalším průtahům je zatím ve hvězdách.